Medie: Fyret Zoringer på kant med flere spillere

Alexander Zorniger ragede uklar med flere spillere og trænere i Apollon Limassol, og derfor blev han fyret, skriver cypriotisk medie.



Alexander Zorniger er onsdag blevet fyret som cheftræner i Apollon Limassol. 

Den tidligere Brøndby-træner førte i sidste sæson klubben til mesterskabet på Cypern, og det udløste billetter til Champions League-kvalifikationen. Tirsdag blev Apollon Limassol imidlertid slået ud verdens fornemste klubturnering af Maccabi Haifa, og det blev Alexander Zornigers sidste kamp i spidsen.

Selv om det samlede nederlag til israelerne var skuffende, kan man ikke just beskylde Alexander Zorniger for at have været en resultatmæssig skuffelse på Cypern, så det er svært ikke at få tanken, at der må stikke noget andet under.

Det gør der imidlertid også, hvis man skal tro det cypriotiske medie Goal.

Ifølge Goal havde Alexander Zorniger et dårligt forhold til flere af spillere i Apollon Limassol, og på den baggrund så ledelsen ingen anden udvej end at give den tidligere Brøndby-træner et los i rumpetten.

Tipsbladet har været i kontakt med danske Bassel Jradi, der til dagligt tørner ud for Apollon Limassol. Han ønsker ikke at fortælle, hvorvidt det var hans oplevelse, at Zorniger skulle have haft et skidt forhold til flere spillere.

Goal beskriver også, at Alexander Zorniger har haft op til flere kontroverser med medlemmerne af sin trænerstab. Over for Tipsbladet fastslår Apollons presseafdeling, at man ikke har nogen kommentarer til oplysningerne.

Tipsbladet har også været i kontakt med Alexander Zorniger, der ikke ønsker at udtale sig om dagens fyring. Han vil kun udtale sig om vejret, fastslår han. 

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Transferbombe i Manchester United

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

De vil ansætte Guardiola som landstræner

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

FC København-transfer bremses af denne årsag

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

17-årig som starter? ‘Super spændende’

England – Argentina

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

De har spurgt på Gustav Isaksen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Amir Richardson meldes tæt på skifte