Medie: Fyret Zoringer på kant med flere spillere

Alexander Zorniger ragede uklar med flere spillere og trænere i Apollon Limassol, og derfor blev han fyret, skriver cypriotisk medie.



Alexander Zorniger er onsdag blevet fyret som cheftræner i Apollon Limassol. 

Den tidligere Brøndby-træner førte i sidste sæson klubben til mesterskabet på Cypern, og det udløste billetter til Champions League-kvalifikationen. Tirsdag blev Apollon Limassol imidlertid slået ud verdens fornemste klubturnering af Maccabi Haifa, og det blev Alexander Zornigers sidste kamp i spidsen.

Selv om det samlede nederlag til israelerne var skuffende, kan man ikke just beskylde Alexander Zorniger for at have været en resultatmæssig skuffelse på Cypern, så det er svært ikke at få tanken, at der må stikke noget andet under.

Det gør der imidlertid også, hvis man skal tro det cypriotiske medie Goal.

Ifølge Goal havde Alexander Zorniger et dårligt forhold til flere af spillere i Apollon Limassol, og på den baggrund så ledelsen ingen anden udvej end at give den tidligere Brøndby-træner et los i rumpetten.

Tipsbladet har været i kontakt med danske Bassel Jradi, der til dagligt tørner ud for Apollon Limassol. Han ønsker ikke at fortælle, hvorvidt det var hans oplevelse, at Zorniger skulle have haft et skidt forhold til flere spillere.

Goal beskriver også, at Alexander Zorniger har haft op til flere kontroverser med medlemmerne af sin trænerstab. Over for Tipsbladet fastslår Apollons presseafdeling, at man ikke har nogen kommentarer til oplysningerne.

Tipsbladet har også været i kontakt med Alexander Zorniger, der ikke ønsker at udtale sig om dagens fyring. Han vil kun udtale sig om vejret, fastslår han. 

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’