Udlejes: Kaba-skifte mangler bare lægetjekket

Det er kun det sidste, der mangler for FCM-angriberen, som ser ud til at være på vej til belgisk fodbold.



FCM-angriberen fra Guinea, Sory Kaba, har siden Bo Henriksens ankomst i FC Midtjylland ikke spillet en eneste betydende kamp, ligesom han heller ikke er udtaget til de trupper, som bliver udtaget til kampene. Længe har det derfor lignet et skifte, men intet er sket.

Det lader dog til, at det er meget tæt på nu. Ifølge det store guineanske magasin Football Factory nærmer Kaba sig et skifte til belgiske Leuven. 

Her bliver der desuden peget på, at der i første omgang blot vil blive tale om en lejeaftale med købsoption. Dermed må tiden vise, hvorvidt midtjyderne kan få nogle af de 22,5 millioner kroner, som de brugte på ham i 2019 ind igen.

I den forbindelse forventes det, at Kaba skal have et lægetjek i den belgiske klub tirsdag, hvorefter han – hvis tjekket bliver bestået – være en del af Leuven.

Sory Kabas manglende tilstedeværelse til på FCM-holdet blev til at begynde med forklaret med, at han ikke var mentalt klar til at spille. Dog havde Bo Henriksen under sin tid som ekspert på TV3 Sport også talt ganske hårdt om angriberen.

– Prøv at tænk på, at han er to en halv meter høj og så ikke kan heade. Han er simpelthen nødt til at gå ind i de dueller. De vinder jo det hele, Banggaard, Kanstrup og Gartenmann, lød det fra Bo Henriksen efter en kamp mellem SønderjyskE og midtjyderne.

I FC Midtjylland er der også flere andre, der er på vej væk. En af dem er offensivspilleren Kraev. Læs mere om det her.



FC København – Lyngby BK



LIVE

Superliga-LIVE: Transfer på vej? Ude af truppen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil ikke juble i Parken

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Afslører Brøndbys transferplaner

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

– Det skal Bo Svensson være ret obs på



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

De viser interesse for Lyngby-profil

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se