Rommedahls afsked koster FCK europæiske topposter

Onsdag sagde FCK farvel til Daniel Rommedahl, der i flere år har repræsenteret klubben i Europa.



Det koster for nu en plads ved bordet med de europæiske topklubber, at FC København onsdag sagde farvel til Daniel Rommedahl, der bestred stillingen som Director of Football Operations & International Affairs.

Rommedahl har i de senere år repræsenteret FCK og dansk fodbold på flere tunge poster.

Han blev i 2023 genvalgt til fire år mere i bestyrelsen i magtfulde ECA, der er en sammenslutning af europæiske topklubber, og den plads opgiver han i forbindelse med afskedigelsen i FCK.

Det bekræfter han selv til B.T.

Ifølge mediet vinker han også farvel til sin plads i Uefas Club Competition Committee, hvor han blandt andet været har med til at udarbejde de nye formater i Champions League, Europa League og Conference League samt fordelingen af pladser og penge.

Posterne var personlige, men han bestred dem på et mandat fra FCK. Det er uvist, om FCK fortsat kan være en repræsenteret på de givne poster med en ny repræsentant.

Ifølge Giorgio Marchetti, vicegeneralsekretær i Uefa og direktør for Uefas klubturneringer, kan FCK muligvis få lov at genbesætte posten i forbundet, men det er langt fra givet.

– Jeg tvivler stærkt på, at nogen i FC København har den nødvendige indsigt i europæisk fodbolds kontekst og dermed forudsætningerne for umiddelbart at kunne erstatte Daniel Rommedahl i vores komité, siger Marchetti til Viaplay.

Rommedahl indtog derudover også som det eneste sjællandske islæt en plads i Divisionsforeningens bestyrelse. Her vil en suppleant fra 2025 indtræde i stedet.

De to nuværende suppleanter er Henrik Tønder fra Vejle og Jackie Rasmussen fra Hillerød Fodbold Elite.

FCK oplyste i forbindelse med afskedigelsen, at sportsdirektør Sune Smith-Nielsen vil udvikle et nyt sportsligt ledelsesteam, og at Rommedahls stilling i den forbindelse nedlægges.

Det nye ledelsesteam vil være på plads i løbet af vinteren.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Viborg FF – Brøndby IF

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København – OB

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Afslører samtale med Roony Bardghji

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere