Randers-profil erkender: Pokalen fylder mest

Randers’ Vito Mistrati tager intet for givet inden AGF-returen i pokalsemifinalen trods godt udgangspunkt.



Randers FC kan bruge søndagens nederlag til FC Nordsjælland som et wakeupcall forud for returkampen i pokalsemifinalen mod AGF på torsdag.

Det siger Randers-spilleren Vito Hammershøy-Mistrati, efter at holdet tabte på hjemmebane med 3-4 i mesterskabsspillet i Superligaen, selv om kronjyderne havde langt de fleste målchancer i kampen.

– Vi kan godt bruge spillet mod FCN som en fin optakt. På den negative side lukkede vi selvfølgelig fire mål ind, men det var måske meget godt at få et wakeupcall inden næste vigtige kamp, siger han.

På torsdag står Randers med gode muligheder for at spille sig i en pokalfinale, efter at klubben vandt første semifinalekamp 2-0 ude over lokalrivalerne fra AGF.

Og Mistrati lægger ikke skjul på, hvad der betyder mest for Randers-spillerne i øjeblikket.

– Det, der rumsterer mest i spillernes hoveder, er at få muligheden for at stå i en pokalfinale. Det vil være kæmpestort for alle.

– Jeg har også selv meget fokus på pokalturneringen i øjeblikket. Det er det, jeg tænker mest over, siger han.

På trods af Randers’ gode udgangspunkt fra første kamp og klubbens evne til ikke at tabe til AGF tager midtbanespilleren intet for givet.

– Vi kan godt tabe til AGF. Det bliver en svær kamp, som kan gå begge veje, men vi vil selvfølgelig gøre alt for, at det går vores vej.

– Vi er fyldt af selvtillid, selv om vi har tabt de to seneste superligakampe. Selvfølgelig betyder 2-0-sejren over AGF også meget, siger Mistrati.

Hvis det skulle lykkes for Randers at kvalificere sig til finalen på torsdag, vil det være klubbens første pokalfinale siden 2013, hvor holdet tabte til Esbjerg. Randers vandt sidst pokalturneringen i 2006.

I år bliver pokalfinalen spillet på AGF’s hjemmebane, Ceres Park i Aarhus.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej i Real Madrid?

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Kalder tronskifte i Danmark

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Sønderjyske – FC Midtjylland

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis