Randers FC kan bruge søndagens nederlag til FC Nordsjælland som et wakeupcall forud for returkampen i pokalsemifinalen mod AGF på torsdag.
Det siger Randers-spilleren Vito Hammershøy-Mistrati, efter at holdet tabte på hjemmebane med 3-4 i mesterskabsspillet i Superligaen, selv om kronjyderne havde langt de fleste målchancer i kampen.
– Vi kan godt bruge spillet mod FCN som en fin optakt. På den negative side lukkede vi selvfølgelig fire mål ind, men det var måske meget godt at få et wakeupcall inden næste vigtige kamp, siger han.
På torsdag står Randers med gode muligheder for at spille sig i en pokalfinale, efter at klubben vandt første semifinalekamp 2-0 ude over lokalrivalerne fra AGF.
Og Mistrati lægger ikke skjul på, hvad der betyder mest for Randers-spillerne i øjeblikket.
– Det, der rumsterer mest i spillernes hoveder, er at få muligheden for at stå i en pokalfinale. Det vil være kæmpestort for alle.
– Jeg har også selv meget fokus på pokalturneringen i øjeblikket. Det er det, jeg tænker mest over, siger han.
På trods af Randers’ gode udgangspunkt fra første kamp og klubbens evne til ikke at tabe til AGF tager midtbanespilleren intet for givet.
– Vi kan godt tabe til AGF. Det bliver en svær kamp, som kan gå begge veje, men vi vil selvfølgelig gøre alt for, at det går vores vej.
– Vi er fyldt af selvtillid, selv om vi har tabt de to seneste superligakampe. Selvfølgelig betyder 2-0-sejren over AGF også meget, siger Mistrati.
Hvis det skulle lykkes for Randers at kvalificere sig til finalen på torsdag, vil det være klubbens første pokalfinale siden 2013, hvor holdet tabte til Esbjerg. Randers vandt sidst pokalturneringen i 2006.
I år bliver pokalfinalen spillet på AGF’s hjemmebane, Ceres Park i Aarhus.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
FCK-direktør får job i West Ham
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
AVIS
