Randers-profil erkender: Pokalen fylder mest

Randers’ Vito Mistrati tager intet for givet inden AGF-returen i pokalsemifinalen trods godt udgangspunkt.



Randers FC kan bruge søndagens nederlag til FC Nordsjælland som et wakeupcall forud for returkampen i pokalsemifinalen mod AGF på torsdag.

Det siger Randers-spilleren Vito Hammershøy-Mistrati, efter at holdet tabte på hjemmebane med 3-4 i mesterskabsspillet i Superligaen, selv om kronjyderne havde langt de fleste målchancer i kampen.

– Vi kan godt bruge spillet mod FCN som en fin optakt. På den negative side lukkede vi selvfølgelig fire mål ind, men det var måske meget godt at få et wakeupcall inden næste vigtige kamp, siger han.

På torsdag står Randers med gode muligheder for at spille sig i en pokalfinale, efter at klubben vandt første semifinalekamp 2-0 ude over lokalrivalerne fra AGF.

Og Mistrati lægger ikke skjul på, hvad der betyder mest for Randers-spillerne i øjeblikket.

– Det, der rumsterer mest i spillernes hoveder, er at få muligheden for at stå i en pokalfinale. Det vil være kæmpestort for alle.

– Jeg har også selv meget fokus på pokalturneringen i øjeblikket. Det er det, jeg tænker mest over, siger han.

På trods af Randers’ gode udgangspunkt fra første kamp og klubbens evne til ikke at tabe til AGF tager midtbanespilleren intet for givet.

– Vi kan godt tabe til AGF. Det bliver en svær kamp, som kan gå begge veje, men vi vil selvfølgelig gøre alt for, at det går vores vej.

– Vi er fyldt af selvtillid, selv om vi har tabt de to seneste superligakampe. Selvfølgelig betyder 2-0-sejren over AGF også meget, siger Mistrati.

Hvis det skulle lykkes for Randers at kvalificere sig til finalen på torsdag, vil det være klubbens første pokalfinale siden 2013, hvor holdet tabte til Esbjerg. Randers vandt sidst pokalturneringen i 2006.

I år bliver pokalfinalen spillet på AGF’s hjemmebane, Ceres Park i Aarhus.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Tidligere Superliga-profil i skifte

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De køber ham for 740 mio.



LIVE

VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby tæt på denne keeper

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Her er Jonas Winds nye klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Brøndby med transferscoop?

England – DR Congo

Han er ny assistenttræner i Brøndby

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Belgien – Senegal

FCK-stjerne ikke med på træningslejr