Mortensen kritiserer: Vi er for nemme at score på

AGF-angriber Patrick Mortensen er slet ikke tilfreds med AGF's kollektive defensiv ved dagens to scoringer eller tendensen til at indkassere mål især her i 2024.



HERNING (TIPSBLADET):

AGF tabte søndag aften med 1-2 på udebane mod FC Midtjylland. Her var det en kamp, hvor aarhusianerne efter lidt mere end en halv times fodbold var kommet bagud 0-2, og det var et par mål, som virkelig ærgrede og undrede AGF-anfører Patrick Mortensen.

Det fortæller han den fremmødte presse kort efter kampen, hvor han kommer ind på den huddle, der blev lavet efter de to mål med spillerne.

– Vi fik kaldt folk sammen og sagt nogle ord. Det tror jeg er vigtigt. Fordi ellers kommer man til at blive spredt og kigge ned i jorden og tænke 'hva faen', siger han og peger på, at det kan være med til at bremse det negative.

Derudover gav det mulighed for, at nogle kunne åbne munden, hvis de havde noget at sige, som han beskriver som noget vigtigt.

Han var desuden ikke bleg for at skære igennem, når det kommer til den hullede defensiv, som klubben har fået.

– Vi går fra i sidste sæson at være rigtig svære at score mod til at.. Der er et eller andet, som ikke fungerer fuldt ud. Det er ikke kun de fem bagerste, det er jo kollektivt. Men vi er jo generelt bare for nemme at score på. Især det første mål, de får. Så bliver det svært, fortæller Mortensen.

AGF kom til kampen efter, at de havde tabt pokalfinalen torsdag til Silkeborg, og han erkender, at det har været nogle hårde dage at komme igennem efter nederlaget.

– Jeg ville da lyve, hvis det ikke havde været. Det har været nogle tunge dage. Jeg får stadig de der tanker og følelser. Hvad nu hvis vi havde vundet? De der fantastiske scenarier, som opstår i ens hoved. Det er også okay, og det skal der være plads til. Det er præmissen for at spille fodbold. For mig er der heller ikke en slut-destination  på det her, siger han og fortsætter:

– Det er en rejse, og der kan være bump på vejen. Når vi har fået det på afstand, så ville vi nok hellere stå i finalen og tabe end ikke at komme i en finale, fordi det var en kæmpe oplevelse i en vanvittig kulissen. Det er jeg meget stolt af, hvor Aarhus kunne transformere København. Det var voldsomt, lyder det fra Patrick Mortensen.

Næste opgave for AGF er mod Silkeborg på torsdag, hvor de har mulighed for revanche.





LIVE: Brøndby ansætter ny chef




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

I svime over Morten Hjulmand

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

– Er der virkelig brug for ham i truppen?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Skal denne angriber nu til Superligaen?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Nu forklarer Noah Nartey

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Enorme Superliga-talenter udtaget

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Sådan har du aldrig set dem før

Overraskende U21-trupudtagelse

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Interessant afsløring

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!