HERNING (TIPSBLADET):
AGF tabte søndag aften med 1-2 på udebane mod FC Midtjylland. Her var det en kamp, hvor aarhusianerne efter lidt mere end en halv times fodbold var kommet bagud 0-2, og det var et par mål, som virkelig ærgrede og undrede AGF-anfører Patrick Mortensen.
Det fortæller han den fremmødte presse kort efter kampen, hvor han kommer ind på den huddle, der blev lavet efter de to mål med spillerne.
– Vi fik kaldt folk sammen og sagt nogle ord. Det tror jeg er vigtigt. Fordi ellers kommer man til at blive spredt og kigge ned i jorden og tænke 'hva faen', siger han og peger på, at det kan være med til at bremse det negative.
Derudover gav det mulighed for, at nogle kunne åbne munden, hvis de havde noget at sige, som han beskriver som noget vigtigt.
Han var desuden ikke bleg for at skære igennem, når det kommer til den hullede defensiv, som klubben har fået.
– Vi går fra i sidste sæson at være rigtig svære at score mod til at.. Der er et eller andet, som ikke fungerer fuldt ud. Det er ikke kun de fem bagerste, det er jo kollektivt. Men vi er jo generelt bare for nemme at score på. Især det første mål, de får. Så bliver det svært, fortæller Mortensen.
AGF kom til kampen efter, at de havde tabt pokalfinalen torsdag til Silkeborg, og han erkender, at det har været nogle hårde dage at komme igennem efter nederlaget.
– Jeg ville da lyve, hvis det ikke havde været. Det har været nogle tunge dage. Jeg får stadig de der tanker og følelser. Hvad nu hvis vi havde vundet? De der fantastiske scenarier, som opstår i ens hoved. Det er også okay, og det skal der være plads til. Det er præmissen for at spille fodbold. For mig er der heller ikke en slut-destination på det her, siger han og fortsætter:
– Det er en rejse, og der kan være bump på vejen. Når vi har fået det på afstand, så ville vi nok hellere stå i finalen og tabe end ikke at komme i en finale, fordi det var en kæmpe oplevelse i en vanvittig kulissen. Det er jeg meget stolt af, hvor Aarhus kunne transformere København. Det var voldsomt, lyder det fra Patrick Mortensen.
Næste opgave for AGF er mod Silkeborg på torsdag, hvor de har mulighed for revanche.
LIVE
VM-LIVE: Pause – tæt på engelsk exit
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
LIVE
TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
Belgien – Senegal
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub