HERNING (TIPSBLADET):
AGF tabte søndag aften med 1-2 på udebane mod FC Midtjylland. Her var det en kamp, hvor aarhusianerne efter lidt mere end en halv times fodbold var kommet bagud 0-2, og det var et par mål, som virkelig ærgrede og undrede AGF-anfører Patrick Mortensen.
Det fortæller han den fremmødte presse kort efter kampen, hvor han kommer ind på den huddle, der blev lavet efter de to mål med spillerne.
– Vi fik kaldt folk sammen og sagt nogle ord. Det tror jeg er vigtigt. Fordi ellers kommer man til at blive spredt og kigge ned i jorden og tænke 'hva faen', siger han og peger på, at det kan være med til at bremse det negative.
Derudover gav det mulighed for, at nogle kunne åbne munden, hvis de havde noget at sige, som han beskriver som noget vigtigt.
Han var desuden ikke bleg for at skære igennem, når det kommer til den hullede defensiv, som klubben har fået.
– Vi går fra i sidste sæson at være rigtig svære at score mod til at.. Der er et eller andet, som ikke fungerer fuldt ud. Det er ikke kun de fem bagerste, det er jo kollektivt. Men vi er jo generelt bare for nemme at score på. Især det første mål, de får. Så bliver det svært, fortæller Mortensen.
AGF kom til kampen efter, at de havde tabt pokalfinalen torsdag til Silkeborg, og han erkender, at det har været nogle hårde dage at komme igennem efter nederlaget.
– Jeg ville da lyve, hvis det ikke havde været. Det har været nogle tunge dage. Jeg får stadig de der tanker og følelser. Hvad nu hvis vi havde vundet? De der fantastiske scenarier, som opstår i ens hoved. Det er også okay, og det skal der være plads til. Det er præmissen for at spille fodbold. For mig er der heller ikke en slut-destination på det her, siger han og fortsætter:
– Det er en rejse, og der kan være bump på vejen. Når vi har fået det på afstand, så ville vi nok hellere stå i finalen og tabe end ikke at komme i en finale, fordi det var en kæmpe oplevelse i en vanvittig kulissen. Det er jeg meget stolt af, hvor Aarhus kunne transformere København. Det var voldsomt, lyder det fra Patrick Mortensen.
Næste opgave for AGF er mod Silkeborg på torsdag, hvor de har mulighed for revanche.
LIVE
TransferLIVE: Landsholdsspiller tæt på nu aftale
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
MEDIE
Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej
NYHEDER
Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
MEDIE
Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TRANSFER