Mortensen kritiserer: Vi er for nemme at score på

AGF-angriber Patrick Mortensen er slet ikke tilfreds med AGF's kollektive defensiv ved dagens to scoringer eller tendensen til at indkassere mål især her i 2024.



HERNING (TIPSBLADET):

AGF tabte søndag aften med 1-2 på udebane mod FC Midtjylland. Her var det en kamp, hvor aarhusianerne efter lidt mere end en halv times fodbold var kommet bagud 0-2, og det var et par mål, som virkelig ærgrede og undrede AGF-anfører Patrick Mortensen.

Det fortæller han den fremmødte presse kort efter kampen, hvor han kommer ind på den huddle, der blev lavet efter de to mål med spillerne.

– Vi fik kaldt folk sammen og sagt nogle ord. Det tror jeg er vigtigt. Fordi ellers kommer man til at blive spredt og kigge ned i jorden og tænke 'hva faen', siger han og peger på, at det kan være med til at bremse det negative.

Derudover gav det mulighed for, at nogle kunne åbne munden, hvis de havde noget at sige, som han beskriver som noget vigtigt.

Han var desuden ikke bleg for at skære igennem, når det kommer til den hullede defensiv, som klubben har fået.

– Vi går fra i sidste sæson at være rigtig svære at score mod til at.. Der er et eller andet, som ikke fungerer fuldt ud. Det er ikke kun de fem bagerste, det er jo kollektivt. Men vi er jo generelt bare for nemme at score på. Især det første mål, de får. Så bliver det svært, fortæller Mortensen.

AGF kom til kampen efter, at de havde tabt pokalfinalen torsdag til Silkeborg, og han erkender, at det har været nogle hårde dage at komme igennem efter nederlaget.

– Jeg ville da lyve, hvis det ikke havde været. Det har været nogle tunge dage. Jeg får stadig de der tanker og følelser. Hvad nu hvis vi havde vundet? De der fantastiske scenarier, som opstår i ens hoved. Det er også okay, og det skal der være plads til. Det er præmissen for at spille fodbold. For mig er der heller ikke en slut-destination  på det her, siger han og fortsætter:

– Det er en rejse, og der kan være bump på vejen. Når vi har fået det på afstand, så ville vi nok hellere stå i finalen og tabe end ikke at komme i en finale, fordi det var en kæmpe oplevelse i en vanvittig kulissen. Det er jeg meget stolt af, hvor Aarhus kunne transformere København. Det var voldsomt, lyder det fra Patrick Mortensen.

Næste opgave for AGF er mod Silkeborg på torsdag, hvor de har mulighed for revanche.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC København kan miste endnu en stjerne

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Afsløring: FC København sælger Achouri



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Klar for FC København

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Udpeger VM’s tre bedste trænere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’