HERNING (TIPSBLADET):
AGF tabte søndag aften med 1-2 på udebane mod FC Midtjylland. Her var det en kamp, hvor aarhusianerne efter lidt mere end en halv times fodbold var kommet bagud 0-2, og det var et par mål, som virkelig ærgrede og undrede AGF-anfører Patrick Mortensen.
Det fortæller han den fremmødte presse kort efter kampen, hvor han kommer ind på den huddle, der blev lavet efter de to mål med spillerne.
– Vi fik kaldt folk sammen og sagt nogle ord. Det tror jeg er vigtigt. Fordi ellers kommer man til at blive spredt og kigge ned i jorden og tænke 'hva faen', siger han og peger på, at det kan være med til at bremse det negative.
Derudover gav det mulighed for, at nogle kunne åbne munden, hvis de havde noget at sige, som han beskriver som noget vigtigt.
Han var desuden ikke bleg for at skære igennem, når det kommer til den hullede defensiv, som klubben har fået.
– Vi går fra i sidste sæson at være rigtig svære at score mod til at.. Der er et eller andet, som ikke fungerer fuldt ud. Det er ikke kun de fem bagerste, det er jo kollektivt. Men vi er jo generelt bare for nemme at score på. Især det første mål, de får. Så bliver det svært, fortæller Mortensen.
AGF kom til kampen efter, at de havde tabt pokalfinalen torsdag til Silkeborg, og han erkender, at det har været nogle hårde dage at komme igennem efter nederlaget.
– Jeg ville da lyve, hvis det ikke havde været. Det har været nogle tunge dage. Jeg får stadig de der tanker og følelser. Hvad nu hvis vi havde vundet? De der fantastiske scenarier, som opstår i ens hoved. Det er også okay, og det skal der være plads til. Det er præmissen for at spille fodbold. For mig er der heller ikke en slut-destination på det her, siger han og fortsætter:
– Det er en rejse, og der kan være bump på vejen. Når vi har fået det på afstand, så ville vi nok hellere stå i finalen og tabe end ikke at komme i en finale, fordi det var en kæmpe oplevelse i en vanvittig kulissen. Det er jeg meget stolt af, hvor Aarhus kunne transformere København. Det var voldsomt, lyder det fra Patrick Mortensen.
Næste opgave for AGF er mod Silkeborg på torsdag, hvor de har mulighed for revanche.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Sprudler i MLS
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
NYHEDER