HERNING (TIPSBLADET):
AGF tabte søndag aften med 1-2 på udebane mod FC Midtjylland. Her var det en kamp, hvor aarhusianerne efter lidt mere end en halv times fodbold var kommet bagud 0-2, og det var et par mål, som virkelig ærgrede og undrede AGF-anfører Patrick Mortensen.
Det fortæller han den fremmødte presse kort efter kampen, hvor han kommer ind på den huddle, der blev lavet efter de to mål med spillerne.
– Vi fik kaldt folk sammen og sagt nogle ord. Det tror jeg er vigtigt. Fordi ellers kommer man til at blive spredt og kigge ned i jorden og tænke 'hva faen', siger han og peger på, at det kan være med til at bremse det negative.
Derudover gav det mulighed for, at nogle kunne åbne munden, hvis de havde noget at sige, som han beskriver som noget vigtigt.
Han var desuden ikke bleg for at skære igennem, når det kommer til den hullede defensiv, som klubben har fået.
– Vi går fra i sidste sæson at være rigtig svære at score mod til at.. Der er et eller andet, som ikke fungerer fuldt ud. Det er ikke kun de fem bagerste, det er jo kollektivt. Men vi er jo generelt bare for nemme at score på. Især det første mål, de får. Så bliver det svært, fortæller Mortensen.
AGF kom til kampen efter, at de havde tabt pokalfinalen torsdag til Silkeborg, og han erkender, at det har været nogle hårde dage at komme igennem efter nederlaget.
– Jeg ville da lyve, hvis det ikke havde været. Det har været nogle tunge dage. Jeg får stadig de der tanker og følelser. Hvad nu hvis vi havde vundet? De der fantastiske scenarier, som opstår i ens hoved. Det er også okay, og det skal der være plads til. Det er præmissen for at spille fodbold. For mig er der heller ikke en slut-destination på det her, siger han og fortsætter:
– Det er en rejse, og der kan være bump på vejen. Når vi har fået det på afstand, så ville vi nok hellere stå i finalen og tabe end ikke at komme i en finale, fordi det var en kæmpe oplevelse i en vanvittig kulissen. Det er jeg meget stolt af, hvor Aarhus kunne transformere København. Det var voldsomt, lyder det fra Patrick Mortensen.
Næste opgave for AGF er mod Silkeborg på torsdag, hvor de har mulighed for revanche.

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

FC København-handel er gået i hårdknude

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Afvist af United

Skandale! I har givet op, DBU

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

Hård AGF-afsked

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

– Det virker bare lidt mærkeligt

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

De viser Brøndby og FCM i Europa

Afsløring: Horsens i millionhandel

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Afviser millionbud fra Superliga-klub

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Kold krig i ni måneder

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Bundesliga-angriber flytter til Århus

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Tæt på FC København-exit

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’