Mourinho har 11 dage til at redde sit job

The Telegraph skriver, at de næste 11 dage formentlig får afgørende konsekvenser for, om José Mourinho fortsat er træner for Tottenham i begyndelsen af næste sæson.



José Mourinho har 11 dage til at sikre sig, at Daniel Levy og Tottenham-ledelsen ikke mister tiltroen til, at portugiseren er den bedste mand til at føre The Lilywhites ind i næste sæson. Det skriver The Telegraph.

Lige nu er Tottenham inde i en jammerlig stime med fem nederlag i de seneste seks Premier League-kampe, men Levy håber fortsat på, at den feterede træner vender den uheldige udvikling, så endnu en trænerfyring inden for kort tid ikke bliver nødvendig.

Derfor bliver de næste 11 dage afgørende. Onsdag venter Wolfsberger i Europa League, inden Tottenham i perioden også har Premier League-opgør mod Burnley, Fulham og Crystal Palace. På papiret burde det være overkommelige modstandere, og fire sejre vil måske give Spurs’ sæson og Mourinho nyt liv.

Det er i hvert fald Levys håb, selvom Tottenham-chefen selvfølgelig også forbereder sig på et scenarie, hvor en fyring af Mourinho kommer på tale. Forleden var der meldinger om, at Brendan Rodgers skulle være klubbens førstevalg til at erstatte portugiseren.

The Telegraph skriver dog, at det skulle være Julian Nagelsmann fra RB Leipzig, der i stedet ses som den ideelle afløser.

 







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

AGF køber dansk profil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Millionregn over ‘PC’

Arsenal er i Champions League-finalen

Tv-vært stopper på Viaplay

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Afsløring: DBU-boss stopper

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Bo Svensson med hård kritik