Mourinho har 11 dage til at redde sit job

The Telegraph skriver, at de næste 11 dage formentlig får afgørende konsekvenser for, om José Mourinho fortsat er træner for Tottenham i begyndelsen af næste sæson.



José Mourinho har 11 dage til at sikre sig, at Daniel Levy og Tottenham-ledelsen ikke mister tiltroen til, at portugiseren er den bedste mand til at føre The Lilywhites ind i næste sæson. Det skriver The Telegraph.

Lige nu er Tottenham inde i en jammerlig stime med fem nederlag i de seneste seks Premier League-kampe, men Levy håber fortsat på, at den feterede træner vender den uheldige udvikling, så endnu en trænerfyring inden for kort tid ikke bliver nødvendig.

Derfor bliver de næste 11 dage afgørende. Onsdag venter Wolfsberger i Europa League, inden Tottenham i perioden også har Premier League-opgør mod Burnley, Fulham og Crystal Palace. På papiret burde det være overkommelige modstandere, og fire sejre vil måske give Spurs’ sæson og Mourinho nyt liv.

Det er i hvert fald Levys håb, selvom Tottenham-chefen selvfølgelig også forbereder sig på et scenarie, hvor en fyring af Mourinho kommer på tale. Forleden var der meldinger om, at Brendan Rodgers skulle være klubbens førstevalg til at erstatte portugiseren.

The Telegraph skriver dog, at det skulle være Julian Nagelsmann fra RB Leipzig, der i stedet ses som den ideelle afløser.

 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tottenham jagter choktransfer

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Martin Jørgensen lander nyt job

Raser over Brian Riemer-interview

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– Vi har alle fejlet

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Arsenal-træner er rasende

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Brian Riemer peger på tre årsager

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Voldsom straf efter vanvidsaktion



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sådan bør strukturen i Superligaen være

AC Milan kigger på dansker