Mourinho har 11 dage til at redde sit job

The Telegraph skriver, at de næste 11 dage formentlig får afgørende konsekvenser for, om José Mourinho fortsat er træner for Tottenham i begyndelsen af næste sæson.



José Mourinho har 11 dage til at sikre sig, at Daniel Levy og Tottenham-ledelsen ikke mister tiltroen til, at portugiseren er den bedste mand til at føre The Lilywhites ind i næste sæson. Det skriver The Telegraph.

Lige nu er Tottenham inde i en jammerlig stime med fem nederlag i de seneste seks Premier League-kampe, men Levy håber fortsat på, at den feterede træner vender den uheldige udvikling, så endnu en trænerfyring inden for kort tid ikke bliver nødvendig.

Derfor bliver de næste 11 dage afgørende. Onsdag venter Wolfsberger i Europa League, inden Tottenham i perioden også har Premier League-opgør mod Burnley, Fulham og Crystal Palace. På papiret burde det være overkommelige modstandere, og fire sejre vil måske give Spurs’ sæson og Mourinho nyt liv.

Det er i hvert fald Levys håb, selvom Tottenham-chefen selvfølgelig også forbereder sig på et scenarie, hvor en fyring af Mourinho kommer på tale. Forleden var der meldinger om, at Brendan Rodgers skulle være klubbens førstevalg til at erstatte portugiseren.

The Telegraph skriver dog, at det skulle være Julian Nagelsmann fra RB Leipzig, der i stedet ses som den ideelle afløser.

 





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Martin Jørgensen lander nyt job

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

FCM stanger lang karantæne ud til fan

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Tror på millionkøb af FC København-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Brian Riemer peger på tre årsager

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Braithwaite del af stor transferplan

Snart kan det give rødt kort

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Afvist – Brøndby undrer sig

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’