Torsdagens Real Madrid-sejr ude over lokalrivalen Getafe får et kedeligt efterspil for storklubben.
Stjernen Jude Bellingham risikerer at få en straf, hvis englænderen findes skyldig i at have kaldt Getafe-spilleren og landsmanden Mason Greenwood for "rapist". Det kan oversættes til voldtægtsmand.
Efter kampen gik et kort klip med Bellingham viralt. På klippet kan det se ud som om, at han siger "rapist", imens han er tæt på Greenwood.
På baggrund af det klip har Getafe indgivet en klage, og nu skal en mundaflæser forsøge at fastslå, hvad der blev sagt. Det bekræfter La Liga over for den engelske avis The Guardian.
– Getafe har indgivet en klage til La Ligas kampdelegerede, og La Liga har nu bedt en mundaflæsningsekspert om at undersøge episoden for at se, om det uomtvisteligt kan fastslås, hvad der bliver sagt, oplyser La Liga til avisen.
Mason Greenwood blev i januar 2022 anholdt, fordi han efter en video på et socialt medie var mistænkt for seksuelt overgreb, vold og dødstrusler. Efterfølgende blev han tiltalt for voldtægt og overfald.
Et år senere endte sagen med at blive droppet, selv om den var blevet berammet i retten. Mens sagen pågik, var Greenwood suspenderet i storklubben Manchester United.
Den nu 22-årige englænder har været en af sportens mest lovende spillere, men han har fået et blakket ry i fodboldbranchen som følge af sagen, selv om den aldrig kom for retten.
Efter ikke at have spillet kamp på højeste niveau i halvandet år fik han 1. september en midlertidig arbejdsgiver, da den lille La Liga-klub Getafe lejede ham i Manchester United.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stopper karrieren
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
– Niels Frederiksen er en legende!
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Så er det officielt
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Lewandowski forlader FC Barcelona