Torsdagens Real Madrid-sejr ude over lokalrivalen Getafe får et kedeligt efterspil for storklubben.
Stjernen Jude Bellingham risikerer at få en straf, hvis englænderen findes skyldig i at have kaldt Getafe-spilleren og landsmanden Mason Greenwood for "rapist". Det kan oversættes til voldtægtsmand.
Efter kampen gik et kort klip med Bellingham viralt. På klippet kan det se ud som om, at han siger "rapist", imens han er tæt på Greenwood.
På baggrund af det klip har Getafe indgivet en klage, og nu skal en mundaflæser forsøge at fastslå, hvad der blev sagt. Det bekræfter La Liga over for den engelske avis The Guardian.
– Getafe har indgivet en klage til La Ligas kampdelegerede, og La Liga har nu bedt en mundaflæsningsekspert om at undersøge episoden for at se, om det uomtvisteligt kan fastslås, hvad der bliver sagt, oplyser La Liga til avisen.
Mason Greenwood blev i januar 2022 anholdt, fordi han efter en video på et socialt medie var mistænkt for seksuelt overgreb, vold og dødstrusler. Efterfølgende blev han tiltalt for voldtægt og overfald.
Et år senere endte sagen med at blive droppet, selv om den var blevet berammet i retten. Mens sagen pågik, var Greenwood suspenderet i storklubben Manchester United.
Den nu 22-årige englænder har været en af sportens mest lovende spillere, men han har fået et blakket ry i fodboldbranchen som følge af sagen, selv om den aldrig kom for retten.
Efter ikke at have spillet kamp på højeste niveau i halvandet år fik han 1. september en midlertidig arbejdsgiver, da den lille La Liga-klub Getafe lejede ham i Manchester United.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Chokskifte på vej?
OPTAKT
Marokko – Haiti
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
OPTAKT
Tunesien – Holland
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
OPTAKT
Skotland – Brasilien
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
OPTAKT
Schweiz – Canada
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber