Bekræftet: Mundaflæser skal granske Bellingham

Jude Bellingham undersøges for muligvis at have kaldt Mason Greenwood for voldtægtsmand under kamp.



Torsdagens Real Madrid-sejr ude over lokalrivalen Getafe får et kedeligt efterspil for storklubben.

Stjernen Jude Bellingham risikerer at få en straf, hvis englænderen findes skyldig i at have kaldt Getafe-spilleren og landsmanden Mason Greenwood for "rapist". Det kan oversættes til voldtægtsmand.

Efter kampen gik et kort klip med Bellingham viralt. På klippet kan det se ud som om, at han siger "rapist", imens han er tæt på Greenwood.

På baggrund af det klip har Getafe indgivet en klage, og nu skal en mundaflæser forsøge at fastslå, hvad der blev sagt. Det bekræfter La Liga over for den engelske avis The Guardian.

– Getafe har indgivet en klage til La Ligas kampdelegerede, og La Liga har nu bedt en mundaflæsningsekspert om at undersøge episoden for at se, om det uomtvisteligt kan fastslås, hvad der bliver sagt, oplyser La Liga til avisen.

Mason Greenwood blev i januar 2022 anholdt, fordi han efter en video på et socialt medie var mistænkt for seksuelt overgreb, vold og dødstrusler. Efterfølgende blev han tiltalt for voldtægt og overfald.

Et år senere endte sagen med at blive droppet, selv om den var blevet berammet i retten. Mens sagen pågik, var Greenwood suspenderet i storklubben Manchester United.

Den nu 22-årige englænder har været en af sportens mest lovende spillere, men han har fået et blakket ry i fodboldbranchen som følge af sagen, selv om den aldrig kom for retten.

Efter ikke at have spillet kamp på højeste niveau i halvandet år fik han 1. september en midlertidig arbejdsgiver, da den lille La Liga-klub Getafe lejede ham i Manchester United.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Åbner for sommertransfer

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

FC København i forhandlinger med svensk klub

‘Det er et angreb på FCK’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Australien – Egypten

– Schwartau-handel giver ingen mening

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

Argentina – Kap Verde