Bekræftet: Mundaflæser skal granske Bellingham

Jude Bellingham undersøges for muligvis at have kaldt Mason Greenwood for voldtægtsmand under kamp.



Torsdagens Real Madrid-sejr ude over lokalrivalen Getafe fĂĄr et kedeligt efterspil for storklubben.

Stjernen Jude Bellingham risikerer at få en straf, hvis englænderen findes skyldig i at have kaldt Getafe-spilleren og landsmanden Mason Greenwood for "rapist". Det kan oversættes til voldtægtsmand.

Efter kampen gik et kort klip med Bellingham viralt. På klippet kan det se ud som om, at han siger "rapist", imens han er tæt på Greenwood.

På baggrund af det klip har Getafe indgivet en klage, og nu skal en mundaflæser forsøge at fastslå, hvad der blev sagt. Det bekræfter La Liga over for den engelske avis The Guardian.

– Getafe har indgivet en klage til La Ligas kampdelegerede, og La Liga har nu bedt en mundaflæsningsekspert om at undersøge episoden for at se, om det uomtvisteligt kan fastslås, hvad der bliver sagt, oplyser La Liga til avisen.

Mason Greenwood blev i januar 2022 anholdt, fordi han efter en video på et socialt medie var mistænkt for seksuelt overgreb, vold og dødstrusler. Efterfølgende blev han tiltalt for voldtægt og overfald.

Et ĂĄr senere endte sagen med at blive droppet, selv om den var blevet berammet i retten. Mens sagen pĂĄgik, var Greenwood suspenderet i storklubben Manchester United.

Den nu 22-årige englænder har været en af sportens mest lovende spillere, men han har fået et blakket ry i fodboldbranchen som følge af sagen, selv om den aldrig kom for retten.

Efter ikke at have spillet kamp på højeste niveau i halvandet år fik han 1. september en midlertidig arbejdsgiver, da den lille La Liga-klub Getafe lejede ham i Manchester United.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transferrekord pĂĄ vej – pengene skal vælte ind

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Legendesøn skifter til AGF – sĂĄ lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

SlĂĄr fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Han vender hjem til FC København

Historisk finale! Han er verdens bedste



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Superliga-stjerne inviteret med pĂĄ landsholdet

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nye ledere pĂĄ landsholdet? ‘Mange gode bud’

Beijmo: ‘FCK var bedre pĂĄ alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

De er interesseret i Christian Eriksen

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

SL-spiller i skifte? ‘Vil pĂĄ landsholdet igen’

De vil gerne have Jens Jønsson

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge