Nedrykningsfavorit? – Det må de gerne sige

AaB's Melker Widell kan ikke vente på Superliga-premieren mod FC Nordsjælland.



AALBORG (Tipsbladet): Efter tung, tung fysisk træning onsdag var der smil på torsdag, da AaB blev sluppet løs i noget, der lignede en alternativ femkamp til formiddagens træning.

Ram overliggeren og scor på riposten, jonglér ned ad en 11-mandsbane, mens man holder hinanden i hænderne – innovationen og konkurrencelysten var i højsæddet.

Nordjyderne kommer hverken helt, halvt eller kvart til at købe om kap med Superligaens tophold, og pirringen af konkurrence-generne i en ung trup er ganske bevidst fra trænerteamets side, ligesom der skal arbejdes benhårdt for at få udholdenhed og fysisk styrke til at matche modstanderne i den bedste række.

En af de store profiler på holdet bliver svenske Melker Widell, der muligvis var holdets bedste spiller i 1. Division, og som igen i den nye sæson ligner en nøgle til at vinde kampe.

Og den unge svensker kan næsten ikke vente på at vise, hvad han og de unge holdkammerater kan.

– Det bliver et skridt op på mange måder. Vi får tætte kampe, og der kommer en masse liv på tribunerne mellem holdenes fans, og det bliver megafedt.

– Det er jo nærmest nogle tyske træningspas, det her. Nej, det er godt, men det er også virkelig hårdt. Det er sådan, det skal være i en preseason, som jo ikke er ret lang her om sommeren. Det er nu, vi har tiden til at arbejde med nye ting, og jeg er sikker på, vi står knivskarpt til premieren, siger Melker Widell til Tipsbladet.

AaB ligner et oplagt bud på et hold, der ender i nedryknings- og overlevelseskamp med Vejle, Sønderjyske, Lyngby og måske et hold fra gruppen af sidste sæsons midterhold Randers FC, Viborg FF og Silkeborg IF.

Det kan nordjyderne sagtens følge, men de ender ikke dernede, mener Melker Widell.

260990

Foto: Alamy

– De må gerne pege på os som en mulig nedrykker. Det er jo ikke noget, vi er enige i. Vi har dygtige spillere, der kan afgøre en kamp på egen hånd, vi har et stærkt sammenhold, og jeg overbevist om, vi kommer til at modbevise dem, der tror, vi rykker ned igen, siger Melker Widell.

– For mig er det en kæmpe nøgle, at vi har et voldsomt stærkt sammenhold og en god teamgejst. Det er rigtigt, at vi måske er lidt yngre og lidt mindre erfaring end de fleste andre Superliga-hold, men vi er altså også et godt hold, og det synes jeg, vi har vist de gange, vi har mødt Superliga-hold. Jeg synes, vi ud over et stærkt kollektiv har gode individualister, der kan afgøre tingene, og jeg kan ikke se noget, der skulle tyde på, at vi ikke har holdet, der kan klare sig i Superligaen, siger den svenske AaB-profil.

Klar til Superligaen
Melker Widell rykkede til AaB sidste sommer på en treårig kontrakt og havde en god sæson i næstbedste række.

Superligaen er ofte et ganske andet dyr, som mange oprykkere har oplevet, men Melker Widell ser frem til udfordringerne, de stærkere modstandere og den opmærksomhed og det pres, der følger med.

– Jeg kommer fra en rigtig god sæson. Det er et niveau op at komme i Superligaen, der er mange dygtige spillere, men det er også noget, jeg har prøvet før. Jeg var på førsteholdet i Malmö, hvor jeg trænede med en række profiler og dygtige spillere på meget højt niveau, og jeg har også været med på Sveriges ungdomslandshold.

– Der kunne jeg fint være med, og jeg er overbevist om, at jeg også kan gøre det på Superliga-niveau. Jeg ser så meget frem til den første kamp og glæder mig til at bevise for alle, at jeg også kan være med her, siger Melker Widell.

Den svenske midtbanespiller har været på hold med svenske A-landsholdsspillere på de svenske ungdomslandshold og i Malmö FF, hvor Melker Widell nåede at sidde på bænken for Jon Dahl Tomasson i en enkelt pokalkamp og spillede i UEFA Youth League i efteråret 2021.

Skridtet op til bedste række er for Widell at se en dejlig chance for at vise, han også er klar til at spille på højt niveau.

– Jeg blev udlejet i min første seniorsæson og det var så vigtigt at få seniorfodbold. Jeg tror, mange undervurderer, hvor svært det kan være at spille mod voksne mænd i stedet for drenge. Det var megavigtigt for mig. Så var jeg forbi Landskrona, hvilket også var vigtigt for, at jeg nu er klar til det her niveau. Jeg er glad for det, jeg har prøvet, og nu er jeg klar til at bevise for alle, at jeg er klar til Superligaen.

Melker Widell er 22 år har spillede både på kanten og som offensiv midtbanespiller i sidste sæson foruden pladsen som central midtbane.

Han spillede for BK Olympic og Landskrona, før AaB købte ham oven på nedrykningen i foråret 2023.





Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’



LIVE

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek


Norge udnytter hullerne i schweizerosten

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Afslører – i dialog med danske klubber

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

FCK-stjerne i klubskifte?

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

‘En dyr fejl’

Tæt på ny klub

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Afvist af United

Det kan ende helt galt


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Giver grønt lys til stor transfer

Brøndby-duo skal væk



Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Nu kan de hentes gratis

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Henter Emil Riis



FC København-handel er gået i hårdknude

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

FCK-retur droppet

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Manchester City ude efter dramatisk nederlag



Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Vil af med Sory Kaba

Kongeklø til Den Gamle Dame