AALBORG (Tipsbladet): Efter tung, tung fysisk træning onsdag var der smil på torsdag, da AaB blev sluppet løs i noget, der lignede en alternativ femkamp til formiddagens træning.
Ram overliggeren og scor på riposten, jonglér ned ad en 11-mandsbane, mens man holder hinanden i hænderne – innovationen og konkurrencelysten var i højsæddet.
Nordjyderne kommer hverken helt, halvt eller kvart til at købe om kap med Superligaens tophold, og pirringen af konkurrence-generne i en ung trup er ganske bevidst fra trænerteamets side, ligesom der skal arbejdes benhårdt for at få udholdenhed og fysisk styrke til at matche modstanderne i den bedste række.
En af de store profiler på holdet bliver svenske Melker Widell, der muligvis var holdets bedste spiller i 1. Division, og som igen i den nye sæson ligner en nøgle til at vinde kampe.
Og den unge svensker kan næsten ikke vente på at vise, hvad han og de unge holdkammerater kan.
– Det bliver et skridt op på mange måder. Vi får tætte kampe, og der kommer en masse liv på tribunerne mellem holdenes fans, og det bliver megafedt.
– Det er jo nærmest nogle tyske træningspas, det her. Nej, det er godt, men det er også virkelig hårdt. Det er sådan, det skal være i en preseason, som jo ikke er ret lang her om sommeren. Det er nu, vi har tiden til at arbejde med nye ting, og jeg er sikker på, vi står knivskarpt til premieren, siger Melker Widell til Tipsbladet.
AaB ligner et oplagt bud på et hold, der ender i nedryknings- og overlevelseskamp med Vejle, Sønderjyske, Lyngby og måske et hold fra gruppen af sidste sæsons midterhold Randers FC, Viborg FF og Silkeborg IF.
Det kan nordjyderne sagtens følge, men de ender ikke dernede, mener Melker Widell.

– De må gerne pege på os som en mulig nedrykker. Det er jo ikke noget, vi er enige i. Vi har dygtige spillere, der kan afgøre en kamp på egen hånd, vi har et stærkt sammenhold, og jeg overbevist om, vi kommer til at modbevise dem, der tror, vi rykker ned igen, siger Melker Widell.
– For mig er det en kæmpe nøgle, at vi har et voldsomt stærkt sammenhold og en god teamgejst. Det er rigtigt, at vi måske er lidt yngre og lidt mindre erfaring end de fleste andre Superliga-hold, men vi er altså også et godt hold, og det synes jeg, vi har vist de gange, vi har mødt Superliga-hold. Jeg synes, vi ud over et stærkt kollektiv har gode individualister, der kan afgøre tingene, og jeg kan ikke se noget, der skulle tyde på, at vi ikke har holdet, der kan klare sig i Superligaen, siger den svenske AaB-profil.
Klar til Superligaen
Melker Widell rykkede til AaB sidste sommer på en treårig kontrakt og havde en god sæson i næstbedste række.
Superligaen er ofte et ganske andet dyr, som mange oprykkere har oplevet, men Melker Widell ser frem til udfordringerne, de stærkere modstandere og den opmærksomhed og det pres, der følger med.
– Jeg kommer fra en rigtig god sæson. Det er et niveau op at komme i Superligaen, der er mange dygtige spillere, men det er også noget, jeg har prøvet før. Jeg var på førsteholdet i Malmö, hvor jeg trænede med en række profiler og dygtige spillere på meget højt niveau, og jeg har også været med på Sveriges ungdomslandshold.
– Der kunne jeg fint være med, og jeg er overbevist om, at jeg også kan gøre det på Superliga-niveau. Jeg ser så meget frem til den første kamp og glæder mig til at bevise for alle, at jeg også kan være med her, siger Melker Widell.
Den svenske midtbanespiller har været på hold med svenske A-landsholdsspillere på de svenske ungdomslandshold og i Malmö FF, hvor Melker Widell nåede at sidde på bænken for Jon Dahl Tomasson i en enkelt pokalkamp og spillede i UEFA Youth League i efteråret 2021.
Skridtet op til bedste række er for Widell at se en dejlig chance for at vise, han også er klar til at spille på højt niveau.
– Jeg blev udlejet i min første seniorsæson og det var så vigtigt at få seniorfodbold. Jeg tror, mange undervurderer, hvor svært det kan være at spille mod voksne mænd i stedet for drenge. Det var megavigtigt for mig. Så var jeg forbi Landskrona, hvilket også var vigtigt for, at jeg nu er klar til det her niveau. Jeg er glad for det, jeg har prøvet, og nu er jeg klar til at bevise for alle, at jeg er klar til Superligaen.
Melker Widell er 22 år har spillede både på kanten og som offensiv midtbanespiller i sidste sæson foruden pladsen som central midtbane.
Han spillede for BK Olympic og Landskrona, før AaB købte ham oven på nedrykningen i foråret 2023.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
‘Det er tæt på uforklarligt’
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
TOPNYHED
I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Superliga-træner enormt stolt
‘Jeg er fucking irriteret’
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER