ÅRHUS (Tipsbladet)
Førstepladsen i Superligaen var på højkant, efter FC Midtjylland tabte klokken 16-kampen ude mod lokalrivalerne Viborg FF.
Så hvordan gik det på den sidste kamp på stadion i Århus i den nuværende udformning?
Det ser vi nærmere på her.
AGF-FC København 1-1 (0-1)
0-1 Pantelis Hatzidiakos (2.)
1-1 Henrik Dalsgaard (47.)
Kampens bedste:
AGF
Der er flere gode præstationer fra AGF, men vi peger på Henrik Dalsgaard.
Uwe Rösler er helt pjattet med veteran-forsvarsspilleren, og det forstår man godt.
En vigtig scoring hjælper naturligvis, og Dalsgaard giver AGF yderligere farlighed på offensive dødbolde og sikkerhed i den modsatte ende (bare ikke lige i første minut i dag).
Men det er lige så meget Dalsgaards ro, når han tager bolden til sig og fører den frem, at han er værdifuld for et AGF-hold, der gerne vil spille fodbold og igen fint formåede at gøre det søndag aften mod FCK.
FC København
Vi har set ham bedre, men vi har skisme også set mange Superliga-spillere spille værre.
FCK's Mohamed Elyounoussi stod bag assisten til 1-0 og satte flere gange sine holdkammerater i scene til store chancer.
På et ustabilt hold er Elyounoussi altså en fornøjelse at følge for den neutrale observatør med sin fodbold-intelligens og evne til at styre spillet, hvilket FCK har brug for i ekstrem grad i dette efterår.
Det er ikke altid det lykkes, men han var god i dag.
Nærværende skribent ved ikke, hvad nordmanden må have af eventuelle klausuler til januar, men det virker som en god idé, hvis Jacob Neestrup og Co. lænker playmakeren fast til noget tungt og ubevægeligt i kælderen under 10'eren til nytår og sørger for, ingen udenlandske klubber får gode idéer om en transfer.
Kampens værste:
AGF
Vi sætter, helt rimeligt, barren højt for Jesper Hansen, der har gjort det fornemt efter sit comeback til rollen som førstemålmand.
Derfor må det også have været lidt træls at se Pantelis Hatzidiakos heade tæt under mål men trods alt ikke utageligt, hvorefter AGF-målmanden kun kunne styre hovedstødet i eget sidenet.
Der er bestemt heller ikke topkarakterer til defensiven eller afviklingen af det første minut til holdkammeraterne, der gav Mohamed Elyounoussi chancen for at tage et godt frispark fra en farlig position, men vi forventer altså mere.
Leverede retfærdigvis også en pivvigtig redning og gjorde det generelt udmærket.
FC København
FCK var faktisk udmærket på dødbolde søndag aften, men så dur det jo ikke at sætte en god halvleg over styr ved at lade AGF score efter en dødbold lige efter pausen.
AGF er pivgode til den slags og søger det aktivt, og man sætter muligheden for en god start på anden halvleg og giftige kontraløb over styr ved ikke at have styr på den situation.
Det er langt fra første gang, FCK indkasserer eller tillader voldsomme chancer på hjørnespark, og det er simpelthen et problem.
Kampens detalje:
Et kvarter inde i kampen viste Theo Sander, hvorfor de var så glade for ham i AaB, og hvad der får Jacob Neestrup til at sætte ham i buret for Nathan Trott.
Det var en fremragende redning på en Tobias Bech helt fri igennem efter et komisk koks af FCK-defensiven, og det er sådan, man overbeviser sin træner og sine holdkammerater.
Også en super-redning i 87. minut på gigantisk AGF-chance – vi kunne sagtens have valgt Sander som kampens FCK-spiller.
LIVE
LIVE: Brøndby udtager 16-årig for første gang
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
OPTAKT
OB – FC København
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
MEDIE
United overvejer disse fem managers
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Supercomputer spår FCM-nedtur
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Farzam: En gave for FC København
AaB-krisen fortsætter
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER