Neestrup skal lænke ham fast i kælderen til nytår!

Tipsbladet stiller her skarpt på Superliga-topbraget i søndagskampen mellem AGF og FC København.



ÅRHUS (Tipsbladet)

Førstepladsen i Superligaen var på højkant, efter FC Midtjylland tabte klokken 16-kampen ude mod lokalrivalerne Viborg FF.

Så hvordan gik det på den sidste kamp på stadion i Århus i den nuværende udformning?

Det ser vi nærmere på her.

AGF-FC København 1-1 (0-1)
0-1 Pantelis Hatzidiakos (2.)
1-1 Henrik Dalsgaard (47.)

Kampens bedste:

AGF
Der er flere gode præstationer fra AGF, men vi peger på Henrik Dalsgaard.

Uwe Rösler er helt pjattet med veteran-forsvarsspilleren, og det forstår man godt.

En vigtig scoring hjælper naturligvis, og Dalsgaard giver AGF yderligere farlighed på offensive dødbolde og sikkerhed i den modsatte ende (bare ikke lige i første minut i dag).

Men det er lige så meget Dalsgaards ro, når han tager bolden til sig og fører den frem, at han er værdifuld for et AGF-hold, der gerne vil spille fodbold og igen fint formåede at gøre det søndag aften mod FCK.

FC København 

Vi har set ham bedre, men vi har skisme også set mange Superliga-spillere spille værre.

FCK's Mohamed Elyounoussi stod bag assisten til 1-0 og satte flere gange sine holdkammerater i scene til store chancer.

På et ustabilt hold er Elyounoussi altså en fornøjelse at følge for den neutrale observatør med sin fodbold-intelligens og evne til at styre spillet, hvilket FCK har brug for i ekstrem grad i dette efterår.

Det er ikke altid det lykkes, men han var god i dag.

Nærværende skribent ved ikke, hvad nordmanden må have af eventuelle klausuler til januar, men det virker som en god idé, hvis Jacob Neestrup og Co. lænker playmakeren fast til noget tungt og ubevægeligt i kælderen under 10'eren til nytår og sørger for, ingen udenlandske klubber får gode idéer om en transfer.


Kampens værste:

AGF
Vi sætter, helt rimeligt, barren højt for Jesper Hansen, der har gjort det fornemt efter sit comeback til rollen som førstemålmand.

Derfor må det også have været lidt træls at se Pantelis Hatzidiakos heade tæt under mål men trods alt ikke utageligt, hvorefter AGF-målmanden kun kunne styre hovedstødet i eget sidenet.

Der er bestemt heller ikke topkarakterer til defensiven eller afviklingen af det første minut til holdkammeraterne, der gav Mohamed Elyounoussi chancen for at tage et godt frispark fra en farlig position, men vi forventer altså mere.

Leverede retfærdigvis også en pivvigtig redning og gjorde det generelt udmærket.

FC København 
FCK var faktisk udmærket på dødbolde søndag aften, men så dur det jo ikke at sætte en god halvleg over styr ved at lade AGF score efter en dødbold lige efter pausen.

AGF er pivgode til den slags og søger det aktivt, og man sætter muligheden for en god start på anden halvleg og giftige kontraløb over styr ved ikke at have styr på den situation.

Det er langt fra første gang, FCK indkasserer eller tillader voldsomme chancer på hjørnespark, og det er simpelthen et problem.

Kampens detalje:
Et kvarter inde i kampen viste Theo Sander, hvorfor de var så glade for ham i AaB, og hvad der får Jacob Neestrup til at sætte ham i buret for Nathan Trott.

Det var en fremragende redning på en Tobias Bech helt fri igennem efter et komisk koks af FCK-defensiven, og det er sådan, man overbeviser sin træner og sine holdkammerater.

Også en super-redning i 87. minut på gigantisk AGF-chance – vi kunne sagtens have valgt Sander som kampens FCK-spiller.





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Alexander Lind blæst bagover

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

– Presset er på Danmark!

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Dansker drillet af Mourinho

Topchef får nyt job i FCK

– Glem 4-4-4-4-0

Rundens hold i Superligaen – 24. runde



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Viser målform før vigtig landskamp

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Josip Radošević på samtlige forsider

AGF – Brøndby IF

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr