ÅRHUS (Tipsbladet)
Førstepladsen i Superligaen var på højkant, efter FC Midtjylland tabte klokken 16-kampen ude mod lokalrivalerne Viborg FF.
Så hvordan gik det på den sidste kamp på stadion i Århus i den nuværende udformning?
Det ser vi nærmere på her.
AGF-FC København 1-1 (0-1)
0-1 Pantelis Hatzidiakos (2.)
1-1 Henrik Dalsgaard (47.)
Kampens bedste:
AGF
Der er flere gode præstationer fra AGF, men vi peger på Henrik Dalsgaard.
Uwe Rösler er helt pjattet med veteran-forsvarsspilleren, og det forstår man godt.
En vigtig scoring hjælper naturligvis, og Dalsgaard giver AGF yderligere farlighed på offensive dødbolde og sikkerhed i den modsatte ende (bare ikke lige i første minut i dag).
Men det er lige så meget Dalsgaards ro, når han tager bolden til sig og fører den frem, at han er værdifuld for et AGF-hold, der gerne vil spille fodbold og igen fint formåede at gøre det søndag aften mod FCK.
FC København
Vi har set ham bedre, men vi har skisme også set mange Superliga-spillere spille værre.
FCK's Mohamed Elyounoussi stod bag assisten til 1-0 og satte flere gange sine holdkammerater i scene til store chancer.
På et ustabilt hold er Elyounoussi altså en fornøjelse at følge for den neutrale observatør med sin fodbold-intelligens og evne til at styre spillet, hvilket FCK har brug for i ekstrem grad i dette efterår.
Det er ikke altid det lykkes, men han var god i dag.
Nærværende skribent ved ikke, hvad nordmanden må have af eventuelle klausuler til januar, men det virker som en god idé, hvis Jacob Neestrup og Co. lænker playmakeren fast til noget tungt og ubevægeligt i kælderen under 10'eren til nytår og sørger for, ingen udenlandske klubber får gode idéer om en transfer.
Kampens værste:
AGF
Vi sætter, helt rimeligt, barren højt for Jesper Hansen, der har gjort det fornemt efter sit comeback til rollen som førstemålmand.
Derfor må det også have været lidt træls at se Pantelis Hatzidiakos heade tæt under mål men trods alt ikke utageligt, hvorefter AGF-målmanden kun kunne styre hovedstødet i eget sidenet.
Der er bestemt heller ikke topkarakterer til defensiven eller afviklingen af det første minut til holdkammeraterne, der gav Mohamed Elyounoussi chancen for at tage et godt frispark fra en farlig position, men vi forventer altså mere.
Leverede retfærdigvis også en pivvigtig redning og gjorde det generelt udmærket.
FC København
FCK var faktisk udmærket på dødbolde søndag aften, men så dur det jo ikke at sætte en god halvleg over styr ved at lade AGF score efter en dødbold lige efter pausen.
AGF er pivgode til den slags og søger det aktivt, og man sætter muligheden for en god start på anden halvleg og giftige kontraløb over styr ved ikke at have styr på den situation.
Det er langt fra første gang, FCK indkasserer eller tillader voldsomme chancer på hjørnespark, og det er simpelthen et problem.
Kampens detalje:
Et kvarter inde i kampen viste Theo Sander, hvorfor de var så glade for ham i AaB, og hvad der får Jacob Neestrup til at sætte ham i buret for Nathan Trott.
Det var en fremragende redning på en Tobias Bech helt fri igennem efter et komisk koks af FCK-defensiven, og det er sådan, man overbeviser sin træner og sine holdkammerater.
Også en super-redning i 87. minut på gigantisk AGF-chance – vi kunne sagtens have valgt Sander som kampens FCK-spiller.
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Vil have ham væk fra FC København
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
Neestrup chokerer med sin startopstilling
Højlund står til at slå personlige rekorder
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
FCM ansætter ny topboss
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
Her kan du se Viborg FF mod FC København
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
NYHEDER
Osula slår alle andre
TIPSBLADET SPECIAL