Hvis corona-smitten får så meget tag i Danmark, at de danske fodboldturneringer ikke bliver genoptaget, vil den nuværende stilling 3F Superligaen, Nordicbet Ligaen og 2. division være gældende for, hvem der vinder, rykkker op og ned.
Det har Divisionsforeningen meddelt med turneringschef Peter Ebbesen i spidsen.
Som tidligere i dag kunne fortælle er flere klubber ganske fortørnede over den beslutning, da det betyde, at de klubber, der i øjeblikket uheldigvis ligger til nedrykning må lade livet i i deres respektive rækker.
– Det må ikke være én mand, som vælger, hvad konsekvensen er. Det er ganske rystende, hvis vi som klubber ikke kan komme til at beslutte, hvad der skal ske, siger Hobro-formand Lars Kühnel til
Nu er 10 klubber fra Superligaen og divisionerne gået sammen og har forfattet et protestbrev til Divisionsforeningen.
Her fremgår det, at klubberne selv vil have indflydelse på beslutningen om, hvordan turneringerne skal afgøres, hvis det ikke bliver muligt at spille flere kampe.
– Indledningsvist kan det konstateres, at alle ligaer i Europa drøfter, hvad konsekvenserne skal være i det pågældende land, hvis sæsonen ikke genoptages. Det kan også konstateres, at disse drøftelser pågår imellem fodboldforbundene og klubberne i den række, som beslutningen vil påvirke og få betydning for.
– Det kan også konstateres, at der ikke i de forskellige regelsæt i de nationale ligaer er taget højde for en sådan situation som et virus-udbrud i landet (Europa/verden), og at de mulige løsningsforslag, som er på bordet, stort set er de samme i alle ligaer.
– Lad os tage England som eksempel, der er følgende muligheder nævnt:
1. Aflys ligaen, der kåres ikke en mester og ingen klubber rykker op eller ned.
2. Færdiggør ligaen når muligt.
3. Ligaen slutter som den er nu
4. Liverpool mester, ingen nedrykkere, men to oprykkere.
– I ingen af landene ser det ud til, at en beslutning af så væsentlig og principiel og økonomisk betydning træffes af en ansat administrator (embedsmand) uden om de involverede klubber, lyder det blandt andet i brevet.
Klubberne slår fast, at de vil have mulighed for at have indflydelse på, hvilken løsning, der vil være den bedst mulige og mest fornuftige – det uanset om det så måtte blive den samme løsning som bestemt af Divisionsforeningen
– Skulle et flertal af klubberne vælge den model, at det er stillingen pt., som skal være afgørende, er nedennævnte klubber, som oven for anført, indstillet på at følge dette, idet det så har været klubbernes vilje efter en fair drøftelse, og efter alle har set hinanden i øjnene. Men vi har behov for at blive hørt om vores egen skæbne.
-…. Det er således naturligvis alles store ønske, at vi kommer til at spille igen, på den ene eller anden måde, så der sikres en sportslig fair afslutning på sæsonen afgjort på de danske stadions. Det er vores håb og forventning, også med udsættelsen af EM.
Brevet – som du klæse i fuld længe her – er underskevet af Hobro IK, Esbjerg, Randers FC, Næstved Boldklub, FC Roskilde, Holbæk B&I, Skovshoved IF, Vejgaard, Boldspilklub, Slagelse B&I og Ringkøbing IF.
Hvis man undrer sig over, hvor Silkeborg IF fra Superligaens sidsteplads står i sagen –
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
Supercomputer: De vinder VM
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
