Hvis corona-smitten får så meget tag i Danmark, at de danske fodboldturneringer ikke bliver genoptaget, vil den nuværende stilling 3F Superligaen, Nordicbet Ligaen og 2. division være gældende for, hvem der vinder, rykkker op og ned.
Det har Divisionsforeningen meddelt med turneringschef Peter Ebbesen i spidsen.
Som tidligere i dag kunne fortælle er flere klubber ganske fortørnede over den beslutning, da det betyde, at de klubber, der i øjeblikket uheldigvis ligger til nedrykning må lade livet i i deres respektive rækker.
– Det må ikke være én mand, som vælger, hvad konsekvensen er. Det er ganske rystende, hvis vi som klubber ikke kan komme til at beslutte, hvad der skal ske, siger Hobro-formand Lars Kühnel til
Nu er 10 klubber fra Superligaen og divisionerne gået sammen og har forfattet et protestbrev til Divisionsforeningen.
Her fremgår det, at klubberne selv vil have indflydelse på beslutningen om, hvordan turneringerne skal afgøres, hvis det ikke bliver muligt at spille flere kampe.
– Indledningsvist kan det konstateres, at alle ligaer i Europa drøfter, hvad konsekvenserne skal være i det pågældende land, hvis sæsonen ikke genoptages. Det kan også konstateres, at disse drøftelser pågår imellem fodboldforbundene og klubberne i den række, som beslutningen vil påvirke og få betydning for.
– Det kan også konstateres, at der ikke i de forskellige regelsæt i de nationale ligaer er taget højde for en sådan situation som et virus-udbrud i landet (Europa/verden), og at de mulige løsningsforslag, som er på bordet, stort set er de samme i alle ligaer.
– Lad os tage England som eksempel, der er følgende muligheder nævnt:
1. Aflys ligaen, der kåres ikke en mester og ingen klubber rykker op eller ned.
2. Færdiggør ligaen når muligt.
3. Ligaen slutter som den er nu
4. Liverpool mester, ingen nedrykkere, men to oprykkere.
– I ingen af landene ser det ud til, at en beslutning af så væsentlig og principiel og økonomisk betydning træffes af en ansat administrator (embedsmand) uden om de involverede klubber, lyder det blandt andet i brevet.
Klubberne slår fast, at de vil have mulighed for at have indflydelse på, hvilken løsning, der vil være den bedst mulige og mest fornuftige – det uanset om det så måtte blive den samme løsning som bestemt af Divisionsforeningen
– Skulle et flertal af klubberne vælge den model, at det er stillingen pt., som skal være afgørende, er nedennævnte klubber, som oven for anført, indstillet på at følge dette, idet det så har været klubbernes vilje efter en fair drøftelse, og efter alle har set hinanden i øjnene. Men vi har behov for at blive hørt om vores egen skæbne.
-…. Det er således naturligvis alles store ønske, at vi kommer til at spille igen, på den ene eller anden måde, så der sikres en sportslig fair afslutning på sæsonen afgjort på de danske stadions. Det er vores håb og forventning, også med udsættelsen af EM.
Brevet – som du klæse i fuld længe her – er underskevet af Hobro IK, Esbjerg, Randers FC, Næstved Boldklub, FC Roskilde, Holbæk B&I, Skovshoved IF, Vejgaard, Boldspilklub, Slagelse B&I og Ringkøbing IF.
Hvis man undrer sig over, hvor Silkeborg IF fra Superligaens sidsteplads står i sagen –
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
Højlund står til at slå personlige rekorder
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Osula slår alle andre
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
FCM ansætter ny topboss
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Mexico kommer med markant melding om VM
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
‘Tottenham er i overhængende fare’
Deler nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Nu svarer David Nielsen
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
EKSKLUSIVT
