Nok at tænke på i Brøndby: Dér har vi vores fokus

Jesper Sørensen har planen klar mod AGF, som Brøndby møder søndag.



Brøndby har deres at se til for tiden, hvor de både skal sørge for at skrabe point sammen i Superligaen, mens de også har kvalifikationskampe til Conference League at koncentrere sig om.

Torsdag tabte de 2-3 til Legia, som de igen skal møde igen på torsdag i den kommende uge. Først kommer der dog et opgør med AGF, og det er her Brøndbys tanker er, understreger cheftræner Jesper Sørensen i et interview på klubbens hjemmeside.

– Det er jo nogle vigtige opgaver, der falder i øjeblikket. Den på torsdag i Warszawa er også vigtig, men vi har fokus på det, der ligger lige foran her, og det er AGF, siger han og fortsætter:

– Det er selvfølgelig et tæt program, men vi forbereder os, som vi altid gør. Hvad er det, vi har af muligheder for at gøre noget taktisk. Hvordan kan vi bruge de ressourcer, vi har i truppen bedst muligt. Det er dét, vores forberedelse til kampen skal gå på, lyder det fra Jesper Sørensen.

AGF vandt senest med 4-0 over Sønderjyske, og han erkender da også, at aarhusianerne har set godt ud, og derfor er det da også en god modstander, som de skal møde, fortæller han.

– Vi skal være klar fra start til at matche den intensitet, som de altid bringer med her, og så skal vi også have kvalitet nok i det, vi laver i spillet med bolden for at kunne sætte os på kampen herude på Brøndby Stadion. Det er dét, vi skal grave frem, når vi møder AGF, forklarer Sørensen.

Det er også værd at bemærke, at Brøndby nok har lidt revanche til gode, da det var netop AGF, som kom i vejen for dem i sidste runde af Superligaen i sidste sæson, hvor mesterskabet gik til FC Midtjylland, da AGF vandt med 3-2 over Brøndby.

Kampen mellem Brøndby og AGF spilles søndag klokken 16.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Spændende transfermelding om Maxsø

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

‘Det var verdens undergang’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Transferbombe i Manchester United

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Begejstret for Jacob Neestrup

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil