Nok at tænke på i Brøndby: Dér har vi vores fokus

Jesper Sørensen har planen klar mod AGF, som Brøndby møder søndag.



Brøndby har deres at se til for tiden, hvor de både skal sørge for at skrabe point sammen i Superligaen, mens de også har kvalifikationskampe til Conference League at koncentrere sig om.

Torsdag tabte de 2-3 til Legia, som de igen skal møde igen på torsdag i den kommende uge. Først kommer der dog et opgør med AGF, og det er her Brøndbys tanker er, understreger cheftræner Jesper Sørensen i et interview på klubbens hjemmeside.

– Det er jo nogle vigtige opgaver, der falder i øjeblikket. Den på torsdag i Warszawa er også vigtig, men vi har fokus på det, der ligger lige foran her, og det er AGF, siger han og fortsætter:

– Det er selvfølgelig et tæt program, men vi forbereder os, som vi altid gør. Hvad er det, vi har af muligheder for at gøre noget taktisk. Hvordan kan vi bruge de ressourcer, vi har i truppen bedst muligt. Det er dét, vores forberedelse til kampen skal gå på, lyder det fra Jesper Sørensen.

AGF vandt senest med 4-0 over Sønderjyske, og han erkender da også, at aarhusianerne har set godt ud, og derfor er det da også en god modstander, som de skal møde, fortæller han.

– Vi skal være klar fra start til at matche den intensitet, som de altid bringer med her, og så skal vi også have kvalitet nok i det, vi laver i spillet med bolden for at kunne sætte os på kampen herude på Brøndby Stadion. Det er dét, vi skal grave frem, når vi møder AGF, forklarer Sørensen.

Det er også værd at bemærke, at Brøndby nok har lidt revanche til gode, da det var netop AGF, som kom i vejen for dem i sidste runde af Superligaen i sidste sæson, hvor mesterskabet gik til FC Midtjylland, da AGF vandt med 3-2 over Brøndby.

Kampen mellem Brøndby og AGF spilles søndag klokken 16.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Laudrup stopper på TV 2



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Et ‘angreb’ på Superligaen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Argentina – Kap Verde

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jagter stor Liverpool-stjerne

AGF-scoop: Hijackede transfer