Brøndby har deres at se til for tiden, hvor de både skal sørge for at skrabe point sammen i Superligaen, mens de også har kvalifikationskampe til Conference League at koncentrere sig om.
Torsdag tabte de 2-3 til Legia, som de igen skal møde igen på torsdag i den kommende uge. Først kommer der dog et opgør med AGF, og det er her Brøndbys tanker er, understreger cheftræner Jesper Sørensen i et interview på klubbens hjemmeside.
– Det er jo nogle vigtige opgaver, der falder i øjeblikket. Den på torsdag i Warszawa er også vigtig, men vi har fokus på det, der ligger lige foran her, og det er AGF, siger han og fortsætter:
– Det er selvfølgelig et tæt program, men vi forbereder os, som vi altid gør. Hvad er det, vi har af muligheder for at gøre noget taktisk. Hvordan kan vi bruge de ressourcer, vi har i truppen bedst muligt. Det er dét, vores forberedelse til kampen skal gå på, lyder det fra Jesper Sørensen.
AGF vandt senest med 4-0 over Sønderjyske, og han erkender da også, at aarhusianerne har set godt ud, og derfor er det da også en god modstander, som de skal møde, fortæller han.
– Vi skal være klar fra start til at matche den intensitet, som de altid bringer med her, og så skal vi også have kvalitet nok i det, vi laver i spillet med bolden for at kunne sætte os på kampen herude på Brøndby Stadion. Det er dét, vi skal grave frem, når vi møder AGF, forklarer Sørensen.
Det er også værd at bemærke, at Brøndby nok har lidt revanche til gode, da det var netop AGF, som kom i vejen for dem i sidste runde af Superligaen i sidste sæson, hvor mesterskabet gik til FC Midtjylland, da AGF vandt med 3-2 over Brøndby.
Kampen mellem Brøndby og AGF spilles søndag klokken 16.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro