Nok at tænke på i Brøndby: Dér har vi vores fokus

Jesper Sørensen har planen klar mod AGF, som Brøndby møder søndag.



Brøndby har deres at se til for tiden, hvor de både skal sørge for at skrabe point sammen i Superligaen, mens de også har kvalifikationskampe til Conference League at koncentrere sig om.

Torsdag tabte de 2-3 til Legia, som de igen skal møde igen på torsdag i den kommende uge. Først kommer der dog et opgør med AGF, og det er her Brøndbys tanker er, understreger cheftræner Jesper Sørensen i et interview på klubbens hjemmeside.

– Det er jo nogle vigtige opgaver, der falder i øjeblikket. Den på torsdag i Warszawa er også vigtig, men vi har fokus på det, der ligger lige foran her, og det er AGF, siger han og fortsætter:

– Det er selvfølgelig et tæt program, men vi forbereder os, som vi altid gør. Hvad er det, vi har af muligheder for at gøre noget taktisk. Hvordan kan vi bruge de ressourcer, vi har i truppen bedst muligt. Det er dét, vores forberedelse til kampen skal gå på, lyder det fra Jesper Sørensen.

AGF vandt senest med 4-0 over Sønderjyske, og han erkender da også, at aarhusianerne har set godt ud, og derfor er det da også en god modstander, som de skal møde, fortæller han.

– Vi skal være klar fra start til at matche den intensitet, som de altid bringer med her, og så skal vi også have kvalitet nok i det, vi laver i spillet med bolden for at kunne sætte os på kampen herude på Brøndby Stadion. Det er dét, vi skal grave frem, når vi møder AGF, forklarer Sørensen.

Det er også værd at bemærke, at Brøndby nok har lidt revanche til gode, da det var netop AGF, som kom i vejen for dem i sidste runde af Superligaen i sidste sæson, hvor mesterskabet gik til FC Midtjylland, da AGF vandt med 3-2 over Brøndby.

Kampen mellem Brøndby og AGF spilles søndag klokken 16.







LIVE

TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?

Tottenham henter Liverpool-profil

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Sådan kommer Danmark til VM

Rekorddyr lejeaftale

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører dansk toptræners millionløn

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Benhård kritik af Danmark

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Han var i spil som Brøndby-træner

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Manchester United afbryder forhandlingerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB