Brøndby har deres at se til for tiden, hvor de både skal sørge for at skrabe point sammen i Superligaen, mens de også har kvalifikationskampe til Conference League at koncentrere sig om.
Torsdag tabte de 2-3 til Legia, som de igen skal møde igen på torsdag i den kommende uge. Først kommer der dog et opgør med AGF, og det er her Brøndbys tanker er, understreger cheftræner Jesper Sørensen i et interview på klubbens hjemmeside.
– Det er jo nogle vigtige opgaver, der falder i øjeblikket. Den på torsdag i Warszawa er også vigtig, men vi har fokus på det, der ligger lige foran her, og det er AGF, siger han og fortsætter:
– Det er selvfølgelig et tæt program, men vi forbereder os, som vi altid gør. Hvad er det, vi har af muligheder for at gøre noget taktisk. Hvordan kan vi bruge de ressourcer, vi har i truppen bedst muligt. Det er dét, vores forberedelse til kampen skal gå på, lyder det fra Jesper Sørensen.
AGF vandt senest med 4-0 over Sønderjyske, og han erkender da også, at aarhusianerne har set godt ud, og derfor er det da også en god modstander, som de skal møde, fortæller han.
– Vi skal være klar fra start til at matche den intensitet, som de altid bringer med her, og så skal vi også have kvalitet nok i det, vi laver i spillet med bolden for at kunne sætte os på kampen herude på Brøndby Stadion. Det er dét, vi skal grave frem, når vi møder AGF, forklarer Sørensen.
Det er også værd at bemærke, at Brøndby nok har lidt revanche til gode, da det var netop AGF, som kom i vejen for dem i sidste runde af Superligaen i sidste sæson, hvor mesterskabet gik til FC Midtjylland, da AGF vandt med 3-2 over Brøndby.
Kampen mellem Brøndby og AGF spilles søndag klokken 16.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
OPTAKT
Skotland – Brasilien
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
OPTAKT
Tyrkiet – USA
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Chokskifte på vej?
OPTAKT
Marokko – Haiti
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
OPTAKT