Værtskaberne for VM-slutrunderne i 2030 og 2034 er så godt som på plads, men processen får kritik af den norske fodboldpræsident, Lise Klaveness.
I begyndelsen af oktober oplyste Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), at slutrunden i 2030 primært skal afholdes i Spanien, Portugal og Marokko, mens Uruguay, Argentina og Paraguay hver er vært for en enkelt kamp.
Saudi-Arabien er efter fristens udløb tirsdag eneste bejler til slutrunden fire år senere.
– Nu hvor fristen for at melde sig som arrangør af VM er udløbet, står vi igen med mange spørgsmål om processen, som har ført os hertil.
– Der ser ikke ud til at have været en reel konkurrence om at arrangere VM i 2030 og 2034, og det virker som om, Fifa-præsidenten (Gianni Infantino, red.) har været svært aktiv i at sørge for, at det her blev resultatet, siger chefen for Det Norske Fodboldforbund til nyhedsbureauet NTB.
Det vides endnu ikke, hvordan Infantino og Fifa forholder sig til nordmandens udsagn.
Efter udmeldingen om afholdelsen af VM 2030 på tre forskellige kontinenter satte Fifa samtidig 31. oktober som deadline for bud på 2034-slutrunden.
Det gav eventuelle bejlere mindre end en måned til at byde ind.
Fifa har betonet, at det er Asiens eller Oceaniens tur til at afholde VM i 2034, da Nordamerika ved USA, Canada og Mexico afholder slutrunden i 2026, og Afrika, Europa og Sydamerika afholder kampe i 2030.
Kritikere har set den usædvanlige konstruktion og den korte deadline som et forsøg på at bane vejen for Saudi-Arabien som vært i 2034.
Saudi-Arabien meldte sig hurtigt som kandidat, da processen begyndte 4. oktober.
Først på Fifas kongres næste år skulle der efter planen tages en beslutning om værtskaberne, men det ser altså ud til at være på plads allerede.
– Det bekymrer os, at det reelt set ikke er i den officielle budgivningsproces, at tildelingen af mesterskaberne sker, men at vigtige beslutninger tages i helt andre samtaler og i lukkede fora. I fodbold trænger vi til det modsatte, og det var også det, Infantino lovede, da han blev valgt som Fifa-præsident, siger hun.
Direktør i Dansk Boldspil-Union (DBU) Erik Brøgger sagde tirsdag, at DBU heller ikke har været inde over processen, der indtil nu har været omkring værtskabet ved slutrunden i 2034.
– Vi skal fra nu af prøve at sikre, at Fifa seriøst går ind i arbejdet med at få alle kriterierne, som et værtsland skal opfylde, afdækket og dokumenteret på bedst mulig vis, lød det fra Erik Brøgger.
– Det gælder de krav, der er både til det kommercielle og stadioner, men også menneskerettigheder, arbejdstagerrettigheder, medier og pressefrihed.
Den norske fodboldpræsident, Lise Klaveness, mener, at det med den proces, der har været indtil nu, bliver sværere for lande som Danmark og Norge at lægge pres på et potentielt værtsland.
– En anden ærgerlig konsekvens er, at når tildelingen i praksis sker før, at tildelingsprocessen er gennemført, så reduceres det politiske pres på arrangørerne i forhold til at levere på de kriterier, der opstilles. Herunder krav til at efterleve grundlæggende menneskerettigheder, siger Klaveness.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
‘Han er tilgivet’
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
‘Jeg hadede verden’
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
Liverpool – West Ham United
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
Ny hooliganpakke er vedtaget
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER