Værtskaberne for VM-slutrunderne i 2030 og 2034 er så godt som på plads, men processen får kritik af den norske fodboldpræsident, Lise Klaveness.
I begyndelsen af oktober oplyste Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), at slutrunden i 2030 primært skal afholdes i Spanien, Portugal og Marokko, mens Uruguay, Argentina og Paraguay hver er vært for en enkelt kamp.
Saudi-Arabien er efter fristens udløb tirsdag eneste bejler til slutrunden fire år senere.
– Nu hvor fristen for at melde sig som arrangør af VM er udløbet, står vi igen med mange spørgsmål om processen, som har ført os hertil.
– Der ser ikke ud til at have været en reel konkurrence om at arrangere VM i 2030 og 2034, og det virker som om, Fifa-præsidenten (Gianni Infantino, red.) har været svært aktiv i at sørge for, at det her blev resultatet, siger chefen for Det Norske Fodboldforbund til nyhedsbureauet NTB.
Det vides endnu ikke, hvordan Infantino og Fifa forholder sig til nordmandens udsagn.
Efter udmeldingen om afholdelsen af VM 2030 på tre forskellige kontinenter satte Fifa samtidig 31. oktober som deadline for bud på 2034-slutrunden.
Det gav eventuelle bejlere mindre end en måned til at byde ind.
Fifa har betonet, at det er Asiens eller Oceaniens tur til at afholde VM i 2034, da Nordamerika ved USA, Canada og Mexico afholder slutrunden i 2026, og Afrika, Europa og Sydamerika afholder kampe i 2030.
Kritikere har set den usædvanlige konstruktion og den korte deadline som et forsøg på at bane vejen for Saudi-Arabien som vært i 2034.
Saudi-Arabien meldte sig hurtigt som kandidat, da processen begyndte 4. oktober.
Først på Fifas kongres næste år skulle der efter planen tages en beslutning om værtskaberne, men det ser altså ud til at være på plads allerede.
– Det bekymrer os, at det reelt set ikke er i den officielle budgivningsproces, at tildelingen af mesterskaberne sker, men at vigtige beslutninger tages i helt andre samtaler og i lukkede fora. I fodbold trænger vi til det modsatte, og det var også det, Infantino lovede, da han blev valgt som Fifa-præsident, siger hun.
Direktør i Dansk Boldspil-Union (DBU) Erik Brøgger sagde tirsdag, at DBU heller ikke har været inde over processen, der indtil nu har været omkring værtskabet ved slutrunden i 2034.
– Vi skal fra nu af prøve at sikre, at Fifa seriøst går ind i arbejdet med at få alle kriterierne, som et værtsland skal opfylde, afdækket og dokumenteret på bedst mulig vis, lød det fra Erik Brøgger.
– Det gælder de krav, der er både til det kommercielle og stadioner, men også menneskerettigheder, arbejdstagerrettigheder, medier og pressefrihed.
Den norske fodboldpræsident, Lise Klaveness, mener, at det med den proces, der har været indtil nu, bliver sværere for lande som Danmark og Norge at lægge pres på et potentielt værtsland.
– En anden ærgerlig konsekvens er, at når tildelingen i praksis sker før, at tildelingsprocessen er gennemført, så reduceres det politiske pres på arrangørerne i forhold til at levere på de kriterier, der opstilles. Herunder krav til at efterleve grundlæggende menneskerettigheder, siger Klaveness.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vil med til VM
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Benhård Brian Riemer-melding
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
EKSKLUSIVT