Værtskaberne for VM-slutrunderne i 2030 og 2034 er så godt som på plads, men processen får kritik af den norske fodboldpræsident, Lise Klaveness.
I begyndelsen af oktober oplyste Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), at slutrunden i 2030 primært skal afholdes i Spanien, Portugal og Marokko, mens Uruguay, Argentina og Paraguay hver er vært for en enkelt kamp.
Saudi-Arabien er efter fristens udløb tirsdag eneste bejler til slutrunden fire år senere.
– Nu hvor fristen for at melde sig som arrangør af VM er udløbet, står vi igen med mange spørgsmål om processen, som har ført os hertil.
– Der ser ikke ud til at have været en reel konkurrence om at arrangere VM i 2030 og 2034, og det virker som om, Fifa-præsidenten (Gianni Infantino, red.) har været svært aktiv i at sørge for, at det her blev resultatet, siger chefen for Det Norske Fodboldforbund til nyhedsbureauet NTB.
Det vides endnu ikke, hvordan Infantino og Fifa forholder sig til nordmandens udsagn.
Efter udmeldingen om afholdelsen af VM 2030 på tre forskellige kontinenter satte Fifa samtidig 31. oktober som deadline for bud på 2034-slutrunden.
Det gav eventuelle bejlere mindre end en måned til at byde ind.
Fifa har betonet, at det er Asiens eller Oceaniens tur til at afholde VM i 2034, da Nordamerika ved USA, Canada og Mexico afholder slutrunden i 2026, og Afrika, Europa og Sydamerika afholder kampe i 2030.
Kritikere har set den usædvanlige konstruktion og den korte deadline som et forsøg på at bane vejen for Saudi-Arabien som vært i 2034.
Saudi-Arabien meldte sig hurtigt som kandidat, da processen begyndte 4. oktober.
Først på Fifas kongres næste år skulle der efter planen tages en beslutning om værtskaberne, men det ser altså ud til at være på plads allerede.
– Det bekymrer os, at det reelt set ikke er i den officielle budgivningsproces, at tildelingen af mesterskaberne sker, men at vigtige beslutninger tages i helt andre samtaler og i lukkede fora. I fodbold trænger vi til det modsatte, og det var også det, Infantino lovede, da han blev valgt som Fifa-præsident, siger hun.
Direktør i Dansk Boldspil-Union (DBU) Erik Brøgger sagde tirsdag, at DBU heller ikke har været inde over processen, der indtil nu har været omkring værtskabet ved slutrunden i 2034.
– Vi skal fra nu af prøve at sikre, at Fifa seriøst går ind i arbejdet med at få alle kriterierne, som et værtsland skal opfylde, afdækket og dokumenteret på bedst mulig vis, lød det fra Erik Brøgger.
– Det gælder de krav, der er både til det kommercielle og stadioner, men også menneskerettigheder, arbejdstagerrettigheder, medier og pressefrihed.
Den norske fodboldpræsident, Lise Klaveness, mener, at det med den proces, der har været indtil nu, bliver sværere for lande som Danmark og Norge at lægge pres på et potentielt værtsland.
– En anden ærgerlig konsekvens er, at når tildelingen i praksis sker før, at tildelingsprocessen er gennemført, så reduceres det politiske pres på arrangørerne i forhold til at levere på de kriterier, der opstilles. Herunder krav til at efterleve grundlæggende menneskerettigheder, siger Klaveness.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Klar tale: Han bør fyres nu
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER