Værtskaberne for VM-slutrunderne i 2030 og 2034 er så godt som på plads, men processen får kritik af den norske fodboldpræsident, Lise Klaveness.
I begyndelsen af oktober oplyste Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), at slutrunden i 2030 primært skal afholdes i Spanien, Portugal og Marokko, mens Uruguay, Argentina og Paraguay hver er vært for en enkelt kamp.
Saudi-Arabien er efter fristens udløb tirsdag eneste bejler til slutrunden fire år senere.
– Nu hvor fristen for at melde sig som arrangør af VM er udløbet, står vi igen med mange spørgsmål om processen, som har ført os hertil.
– Der ser ikke ud til at have været en reel konkurrence om at arrangere VM i 2030 og 2034, og det virker som om, Fifa-præsidenten (Gianni Infantino, red.) har været svært aktiv i at sørge for, at det her blev resultatet, siger chefen for Det Norske Fodboldforbund til nyhedsbureauet NTB.
Det vides endnu ikke, hvordan Infantino og Fifa forholder sig til nordmandens udsagn.
Efter udmeldingen om afholdelsen af VM 2030 på tre forskellige kontinenter satte Fifa samtidig 31. oktober som deadline for bud på 2034-slutrunden.
Det gav eventuelle bejlere mindre end en måned til at byde ind.
Fifa har betonet, at det er Asiens eller Oceaniens tur til at afholde VM i 2034, da Nordamerika ved USA, Canada og Mexico afholder slutrunden i 2026, og Afrika, Europa og Sydamerika afholder kampe i 2030.
Kritikere har set den usædvanlige konstruktion og den korte deadline som et forsøg på at bane vejen for Saudi-Arabien som vært i 2034.
Saudi-Arabien meldte sig hurtigt som kandidat, da processen begyndte 4. oktober.
Først på Fifas kongres næste år skulle der efter planen tages en beslutning om værtskaberne, men det ser altså ud til at være på plads allerede.
– Det bekymrer os, at det reelt set ikke er i den officielle budgivningsproces, at tildelingen af mesterskaberne sker, men at vigtige beslutninger tages i helt andre samtaler og i lukkede fora. I fodbold trænger vi til det modsatte, og det var også det, Infantino lovede, da han blev valgt som Fifa-præsident, siger hun.
Direktør i Dansk Boldspil-Union (DBU) Erik Brøgger sagde tirsdag, at DBU heller ikke har været inde over processen, der indtil nu har været omkring værtskabet ved slutrunden i 2034.
– Vi skal fra nu af prøve at sikre, at Fifa seriøst går ind i arbejdet med at få alle kriterierne, som et værtsland skal opfylde, afdækket og dokumenteret på bedst mulig vis, lød det fra Erik Brøgger.
– Det gælder de krav, der er både til det kommercielle og stadioner, men også menneskerettigheder, arbejdstagerrettigheder, medier og pressefrihed.
Den norske fodboldpræsident, Lise Klaveness, mener, at det med den proces, der har været indtil nu, bliver sværere for lande som Danmark og Norge at lægge pres på et potentielt værtsland.
– En anden ærgerlig konsekvens er, at når tildelingen i praksis sker før, at tildelingsprocessen er gennemført, så reduceres det politiske pres på arrangørerne i forhold til at levere på de kriterier, der opstilles. Herunder krav til at efterleve grundlæggende menneskerettigheder, siger Klaveness.
/ritzau/
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
Pibekoncert til Thomas Frank
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
AVIS