Olof Mellberg skiftede tidligere på sommeren til FC København, og nu peger meget i retning af, at endnu en af Skandinaviens største fodboldstjerner er på vej til dansk fodbold. Morten Gamst Pedersen forlader engelske Blackburn i løbet af de næste to uger, da han er for løntung for Championship-klubben, og et skifte til Danmark er højaktuel.
– Vi forhandler med danske klubber, det kan jeg godt bekræfte. Der var hurtigt interesse fra Danmark, og interessen er meget konkret. Morten vil et sted hen, hvor han har udsigt til spilletid, og Danmark er helt klart interessant i den forbindelse, siger Morten Gamst Pedersens agent, Rune Hauge, til tipsbladet.dk.
Og hvilke danske klubber står så og mangler en venstre kant? Ja, det gør først og fremmest FC København. De danske mestre har for længst proklameret, at en venstre midtbanespiller er højeste prioritet, inden transfervinduet smækker i den 2. september.
Og nordmanden er interesseret i den danske mesterklub.
– Det er en storklub, der desuden skal spille Champions League i denne sæson. Det er åbenlyst, at FC København er interessant for Morten, fortæller Rune Hauge.
Betyder det, at FC København er en af de klubber, I forhandler med?
– Det kan jeg ikke sige.
Morten Gamst Pedersen har spillet i omegnen af 300 kampe for Blackburn, som han skiftede til i 2004 fra Tromsø. Den 31-årige nordmand er ikke kendt for at være en klassisk venstre kant med skarpe driblinger og hurtige ryk, men til gengæld er han indehaver af en sparketeknik og et overblik, der sjældent opleves i den danske Superliga – men det bliver der måske lavet om på i løbet af de næste 14 dage.
Tipsbladet.dk arbejder på at få en kommentar fra Morten Gamst Pedersen, der står noteret for 74 landskampe for Norge.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
Magiske Messi slår til igen
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL
