Kevin Mensah åbner op om Brøndby-fremtid

I et stort interview med Tipsbladet fortæller Kevin Mensah, der har kontraktudløb til vinter, nu om en uvis fremtid i Brøndby.



Kevin Mensah går en uvis fremtid i møde.

En rigtig klubmand, der har været i Brøndby i snart otte år, har båret anførerbindet, men alligevel ikke haft den nemmeste tid på Vestegnen – langt fra endda.

Skaderne har nærmest været altoverskyggende for Kevin Mensahs tid hos de blå-gule. To korsbåndsskader, i 2018 og 2022 og nu endnu en knæskade, som han i skrivende stund forsøger at komme sig over.

Alligevel har Kevin Mensah været med til at blive dansk mester og pokalvinder i sin tid i Brøndby, så Mensah har haft stor betydnning for Brøndbys succes de senere år.  

Men tiden i klubben kan snart være forbi.

Den 31. december 2024 udløber den tidligere anførers kontrakt i Brøndby, og han ved endnu ikke, om han har en fremtid i klubben.

Det fortæller Kevin Mensah i et stort interview med Tipsbladet.

– Det er aldrig sjovt, og der er flere spørgsmål om, hvad der kommer til ske. Lige nu udløber min kontrakt den 31. december, og hvad der kommer til at ske efter det, det er lige nu et ubesvaret spørgsmål. Det lever jeg egentlig fint nok med, for lige nu handler det om, at jeg skal være klar til at spille fodbold igen. Det er der, mit fokus ligger, siger Kevin Mensah og fortsætter:

– Jo tættere vi kommer på kontraktudløb, jo tættere vil jeg også være på en afklaring, men der er ingen afklaring endnu. Det er klart, at inden for de næste par uger, hvor vi går på ferie, så skal vi selvfølgelig have fundet en afklaring på, hvad der skal ske. Det må tiden vise.

– Det går den rigtige vej med skaden, og jeg ved, jeg kan spille professionel fodbold igen. Om det bliver i Brøndby eller et andet sted, må tiden vise.

Er der dialog med klubben?

Ja, vi har selvfølgelig snakket lidt om, hvordan tingene skal se ud, og jeg har snakket med ejerne og lederne i klubben, som er der lige nu, og den dialog er stadig i gang. Vi melder ikke noget ud endnu, og der er ikke afklaring på noget endnu. Jeg tager det meget roligt. Jeg må se, om jeg stadig har en rolle at spille i Brøndby, eller om jeg ikke har, siger han.

Artiklen fortsætter under billedet. 

2X8MF50

Kevin Mensah og Josip Radosevic efter det tabte mesterskab i sommer. Foto: Alamy

Ville være som at gå fra en kæreste
Selvom Kevin Mensah endnu ikke ved, om han er købt eller solgt, så var det alligevel ikke sjovt, da han skulle forestille sig en fremtid uden Brøndby.

Hvordan ville det være at forlade Brøndby, hvis det er det, det ender med? 

– Jeg været i Brøndby siden 2017, så vi nærmer os snart otte år. Jeg kan sammenligne det lidt med at være i et forhold i otte år. Hvis man går fra hinanden, så vil det selvfølgelig være hårdt. Jeg har haft mange gode oplevelser. Jeg kom til Brøndby som skadet spiller, og jeg vil næsten kalde mig for marginalspiller, til korsbåndsskader, til viceanfører, til anfører, til at få endnu en skade, så jeg har været hele følelsesregisteret igennem i Danmarks største klub.

– Det er noget, jeg er stolt over, og Brøndby er en fed klub at være i, og jeg tror, at alle, der har været i klubben, ville ønske, de kunne være der for evigt. Sådan fungerer fodbold desværre bare ikke. Tiden må vise, hvad der kommer til at ske, siger Kevin Mensah.

Du vil vel ikke sige ja til en forlængelse, hvis der kun er udsigt til at sidde på bænken?

Nej, det er så også det. Der er flere overvejelser, for det er aldrig sjovt at sidde på bænken, og jeg tror, jeg har spildt nok af mit liv på at være i et fys-lokale, så jeg vil gerne spille fodbold.

– I Brøndby har vi et godt hold, og det har altid betydet meget for mig, at der er mål at gå efter, og vi har kvaliteten til det. I Brøndby er der kvalitet til at spille med om mesterskabet hvert år, og der er også kvalitet og mål til at spille med om pokaltitler og spille i Europa, og det er for mig det, fodbold handler om.

Artiklen fortsætter under billedet. 

2X8MF50

Mensah og Rasmus Nissen Kristensen (for RB Salzburg) i Champions League-kvalifikationen i 2021Foto: Alamy

Ingen dialog med andre klubber
Har der været henvendelser fra andre klubber, når nu du har kontraktudløb?

– Hvis jeg skal være helt ærlig, så har jeg ikke haft nogen kontakt, jeg har haft lidt tidligere i forløbet, men efter jeg kom længere i forløbet, har jeg faktisk ikke rigtig snakket med nogen. Også fordi det først er inden for den seneste måned, jeg har haft en følelse af, at jeg nok skulle komme tilbage og jagte fodboldkarrieren. Så det er det, jeg har haft fokus på.

– Alt det bagvedlæggende, snakken med Brøndby og med andre klubber, bliver lige nu holdt lidt hen, og det passer mig fint, for hver dag, der går, kan jeg mærke, jeg kommer tættere og tættere på en fodboldkamp, et stadion med en duft af pølser, duften af græs, blodige knæ, og hvad der ellers er, siger Kevin Mensah til Tipsbladet.

Kevin Mensah står noteret for 157 kampe for Brøndby med seks mål og 17 assister.







LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Viaplay deler stor nyhed

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Klubber holder øje med AaB-profil

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Rekordtransfer?

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

To danske klubber jagter formstærk angriber

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Hemmelig samtale med storklub

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Åbner for ny rolle i FC København

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Storklub jagter FCK-emne

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Randers køber ny angriber

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse