AGF – Sønderjyske 4-0 (2-0)
1-0 Patrick Mortensen (35.)
2-0 Tobias Bech (45+5.)
3-0 Patrick Mortensen (49.)
4-0 Mads Emil Madsen (56.)
Kampens bedste:
AGF
Indrømmet, det er billigt at nævne hele holdet under "kampens bedste", men det vi gør altså i dag. Hold nu op en forrygende indsats af AGF. Man skulle have vundet kampen mod FCM allerede i første halvleg, og man gav FCK kamp til stregen i Parken. Alt det var opløftende, men i dag gjorde man arbejdet færdigt ved simpelthen at udradere Sønderjyske.
I dag var langt mere end energisk fodbold. Jo, AGF spillede stadig med masser af energi, men der var så meget mere. Den konstante bevægelighed, betondefensiven, de snævre bolde ind hvor det gør ondt, førstegangsafleveringer, præcise indlæg, og hop over bolden mens medspillereren kommer flyvende ind i den lige efter. Alt gik op i en højere enhed i dag, og er det her standarden for AGF, så skal medaljesnakken for alvor begynde!
Sønderjyske
Det er altid svært at pege på en spiller, som skiller sig positivt ud, når man får decideret tæv på resultattavlen. Men én, som ikke faldt fuldstændig igennem, var unge Lukas Björklund inde på den centrale midtbane.
Ja ja, anden halvleg var håbløs, men i perioder i første halvleg gjorde Sønderjyske det egentlig udmærket på midtbanen, og det kunne de takke Björklund for. Han fyldte noget og formåede at skille sig fint af med bolden. Han missede stort set hele sidste sæson med en skade, men han kan godt blive spændende at følge det næste års tid.
Kampens værste:
Av for en røvfuld, Sønderjyske!
Man var fint med mod Silkeborg, og tre point var ikke langt væk mod Lyngby, men i dag var man ikke i nærheden af at kunne matche AGF. Intet som i absolut intet fungerede for Sønderjyske, og oprykkerne lignede ofte et decideret NordicBet Liga-hold. Mohamed Cherif Haidara startede nedturen med en elendig tilbagelægning, Flø så dårlig ud på Bechs tordenhug, og så blev man udstillet af flotte AGF-angreb senere hen, men hvor man heller ikke sad tæt på de hvidklædte. Et mareridt af en kamp.
Kampens detalje:
Tre Superliga-kampe – tre scoringer samt et oplæg. Tobias Bech er simpelthen startet sæsonen flyvende for AGF, og i dag så vi, at han er fyldt op med selvtillid.
Når han spænder venstreskøjten, er der ikke mange i Superligaen, som kan måle sig med ham. Det kan de – også – i Sønderjyske skrive under på efter i dag, hvor Tobias Bech bragede 2-0-målet i kassen nogle meter udenfor feltet. Jo, Nicolai Flø skulle måske have gjort det bedre, men ikke desto mindre var der så meget power i Bechs skud, at målmanden ikke kunne dæmme op for det. Nu har han scoret i sæsonens tre første kampe, og fortsætter han i samme spor, så bliver han da snart skudt afsted til udlandet igen.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
AVIS
Færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
MEDIE