Nu skal medaljesnakken for alvor begynde!

AGF leverede sæsonens mest overbevisende indsats mod Sønderjyske, og lad da bare medaljesnakken begynde. Tipsbladet er klar med dommen over fredagskampen.



AGF – Sønderjyske 4-0 (2-0)
1-0 Patrick Mortensen (35.)
2-0 Tobias Bech (45+5.)
3-0 Patrick Mortensen (49.)
4-0 Mads Emil Madsen (56.)

Kampens bedste:
AGF

Indrømmet, det er billigt at nævne hele holdet under "kampens bedste", men det vi gør altså i dag. Hold nu op en forrygende indsats af AGF. Man skulle have vundet kampen mod FCM allerede i første halvleg, og man gav FCK kamp til stregen i Parken. Alt det var opløftende, men i dag gjorde man arbejdet færdigt ved simpelthen at udradere Sønderjyske.

I dag var langt mere end energisk fodbold. Jo, AGF spillede stadig med masser af energi, men der var så meget mere. Den konstante bevægelighed, betondefensiven, de snævre bolde ind hvor det gør ondt, førstegangsafleveringer, præcise indlæg, og hop over bolden mens medspillereren kommer flyvende ind i den lige efter. Alt gik op i en højere enhed i dag, og er det her standarden for AGF, så skal medaljesnakken for alvor begynde!

Sønderjyske
Det er altid svært at pege på en spiller, som skiller sig positivt ud, når man får decideret tæv på resultattavlen. Men én, som ikke faldt fuldstændig igennem, var unge Lukas Björklund inde på den centrale midtbane.

Ja ja, anden halvleg var håbløs, men i perioder i første halvleg gjorde Sønderjyske det egentlig udmærket på midtbanen, og det kunne de takke Björklund for. Han fyldte noget og formåede at skille sig fint af med bolden. Han missede stort set hele sidste sæson med en skade, men han kan godt blive spændende at følge det næste års tid.

Kampens værste:
Av for en røvfuld, Sønderjyske! 

Man var fint med mod Silkeborg, og tre point var ikke langt væk mod Lyngby, men i dag var man ikke i nærheden af at kunne matche AGF. Intet som i absolut intet fungerede for Sønderjyske, og oprykkerne lignede ofte et decideret NordicBet Liga-hold. Mohamed Cherif Haidara startede nedturen med en elendig tilbagelægning, Flø så dårlig ud på Bechs tordenhug, og så blev man udstillet af flotte AGF-angreb senere hen, men hvor man heller ikke sad tæt på de hvidklædte. Et mareridt af en kamp.

Kampens detalje:
Tre Superliga-kampe  – tre scoringer samt et oplæg. Tobias Bech er simpelthen startet sæsonen flyvende for AGF, og i dag så vi, at han er fyldt op med selvtillid.

Når han spænder venstreskøjten, er der ikke mange i Superligaen, som kan måle sig med ham. Det kan de – også – i Sønderjyske skrive under på efter i dag, hvor Tobias Bech bragede 2-0-målet i kassen nogle meter udenfor feltet. Jo, Nicolai Flø skulle måske have gjort det bedre, men ikke desto mindre var der så meget power i Bechs skud, at målmanden ikke kunne dæmme op for det. Nu har han scoret i sæsonens tre første kampe, og fortsætter han i samme spor, så bliver han da snart skudt afsted til udlandet igen.





LIVE

LIVE: Sender lille stikpille til FCK

– Der får David at vide, at han er fyret

David Nielsen tæt på fyring

Dansk milliardær smider 75.000

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Reagerer på Brøndby-bombe



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Langer ud efter trænerlegende



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

631 millioner kroner

Skræmmende Chido Obi-scener

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Jubler over Benjamin Schmedes

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

‘Han tisser isterninger’

I chok over Manchester United

Køber engelsk klub

FCM henter svensk forsvarstalent

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Nu er Dreyer historisk

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

– Det må for alt i verden ikke ske!

Arteta afviser kritik fra kollega

– Det vil jeg aldrig gøre!

Newcastle – Manchester United

Victor Nelsson topper international impact-liste

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton