AGF – Sønderjyske 4-0 (2-0)
1-0 Patrick Mortensen (35.)
2-0 Tobias Bech (45+5.)
3-0 Patrick Mortensen (49.)
4-0 Mads Emil Madsen (56.)
Kampens bedste:
AGF
Indrømmet, det er billigt at nævne hele holdet under "kampens bedste", men det vi gør altså i dag. Hold nu op en forrygende indsats af AGF. Man skulle have vundet kampen mod FCM allerede i første halvleg, og man gav FCK kamp til stregen i Parken. Alt det var opløftende, men i dag gjorde man arbejdet færdigt ved simpelthen at udradere Sønderjyske.
I dag var langt mere end energisk fodbold. Jo, AGF spillede stadig med masser af energi, men der var så meget mere. Den konstante bevægelighed, betondefensiven, de snævre bolde ind hvor det gør ondt, førstegangsafleveringer, præcise indlæg, og hop over bolden mens medspillereren kommer flyvende ind i den lige efter. Alt gik op i en højere enhed i dag, og er det her standarden for AGF, så skal medaljesnakken for alvor begynde!
Sønderjyske
Det er altid svært at pege på en spiller, som skiller sig positivt ud, når man får decideret tæv på resultattavlen. Men én, som ikke faldt fuldstændig igennem, var unge Lukas Björklund inde på den centrale midtbane.
Ja ja, anden halvleg var håbløs, men i perioder i første halvleg gjorde Sønderjyske det egentlig udmærket på midtbanen, og det kunne de takke Björklund for. Han fyldte noget og formåede at skille sig fint af med bolden. Han missede stort set hele sidste sæson med en skade, men han kan godt blive spændende at følge det næste års tid.
Kampens værste:
Av for en røvfuld, Sønderjyske!
Man var fint med mod Silkeborg, og tre point var ikke langt væk mod Lyngby, men i dag var man ikke i nærheden af at kunne matche AGF. Intet som i absolut intet fungerede for Sønderjyske, og oprykkerne lignede ofte et decideret NordicBet Liga-hold. Mohamed Cherif Haidara startede nedturen med en elendig tilbagelægning, Flø så dårlig ud på Bechs tordenhug, og så blev man udstillet af flotte AGF-angreb senere hen, men hvor man heller ikke sad tæt på de hvidklædte. Et mareridt af en kamp.
Kampens detalje:
Tre Superliga-kampe – tre scoringer samt et oplæg. Tobias Bech er simpelthen startet sæsonen flyvende for AGF, og i dag så vi, at han er fyldt op med selvtillid.
Når han spænder venstreskøjten, er der ikke mange i Superligaen, som kan måle sig med ham. Det kan de – også – i Sønderjyske skrive under på efter i dag, hvor Tobias Bech bragede 2-0-målet i kassen nogle meter udenfor feltet. Jo, Nicolai Flø skulle måske have gjort det bedre, men ikke desto mindre var der så meget power i Bechs skud, at målmanden ikke kunne dæmme op for det. Nu har han scoret i sæsonens tre første kampe, og fortsætter han i samme spor, så bliver han da snart skudt afsted til udlandet igen.
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
FCK-boss kan snart præsentere noget
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
Mareridt for FC Augsburg
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW