BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF høster lige nu frugterne af deres stærke talentarbejde med Noah Nartey og Clement Bischoff, der er blevet centrale spillere i Jesper Sørensens startellever.
Det er hverken første eller sidste gang, at Brøndbys Masterclass leverer talent til førsteholdet, og noget tyder på, at mere er på vej.
Ved torsdagens træning deltog en af klubbens unge angribere. Der er tale om blot 16-årige Jacob Ambæk, der er anden års U17-spiller.
Følger man lidt med i ungdomsfodbold, er man måske stødt på Jacob Ambæk, som i sidste sæson scorede imponerende 31 gange i U17-ligaen. Er man ikke stødt på ham endnu, så er Jesper Sørensen helt sikker på, at man kommer til det indenfor en kommende årrække.
– Det kommer folk til i fremtiden (at kende ham, red.). Han er et godt og alsidigt talent og har allerede en veludviklet fysik for sin alder, som gør, at han kan være med i vores træninger, siger Brøndby-chefen og tilføjer:
– Han er en dygtig angriber med gode og alsidige afslutningsfærdigheder. Han er et spændende talent, som vi skal arbejde meget mere med, så vi får gjort ham klar til at spille og begejstre på Brøndby Stadion, når tiden er til det.
Lige nu har Brøndby som nævnt Noah Nartey og Clement Bischoff med fra Masterclass, men Mathias Kvistgaarden, Oscar Schwartau, Jesper Lindstrøm og Mads Hermansen er alle eksempler på nogen, der har taget samme vej.
– Dem der gør det godt i Masterclass, skal selvfølgelig også træne med os nogle gange. Jacob har gjort det godt, og nogle gange handler det også om, hvilke nogle positioner vi skal have dækket ind. Det har været naturligt, at han skulle banke på hos os og træne med her, siger Jesper Sørensen og tilføjer:
– Sidste år nød vi godt af, at Clement og Noah har trænet med. Vi havde Oscar, som nu er ude, og Ludwig og Bertram. Vi har også haft nogle af dem med på vores træningslejr, så det er meget normalt, og nu er Jacob så en del af den gruppe.
Sidste år var angriberen også til prøvetræning i AS Roma, men hans fremtid ser lige nu ud til at være i Brøndby IF. For nyligt skrev han en treårig forlængelse med de blå-gule, så man har papirer på hinanden til sommeren 2027.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
FCM ansætter ny topboss
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
‘Tottenham er i overhængende fare’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
Deler nyt om fremtiden
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Mexico kommer med markant melding om VM
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Medier revser Real Madrid-træner
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
Optakt: Newcastle – Manchester City
Bayern tromler sig videre
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER