Ny Brøndby-stjerne? Folk kommer til at kende ham

Ved torsdagens Brøndby-træning deltog den blot 16-årige angriber Jacob Ambæk, som har en rigtig spændende pakke ifølge Jesper Sørensen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF høster lige nu frugterne af deres stærke talentarbejde med Noah Nartey og Clement Bischoff, der er blevet centrale spillere i Jesper Sørensens startellever.

Det er hverken første eller sidste gang, at Brøndbys Masterclass leverer talent til førsteholdet, og noget tyder på, at mere er på vej.

Ved torsdagens træning deltog en af klubbens unge angribere. Der er tale om blot 16-årige Jacob Ambæk, der er anden års U17-spiller.

Følger man lidt med i ungdomsfodbold, er man måske stødt på Jacob Ambæk, som i sidste sæson scorede imponerende 31 gange i U17-ligaen. Er man ikke stødt på ham endnu, så er Jesper Sørensen helt sikker på, at man kommer til det indenfor en kommende årrække.

– Det kommer folk til i fremtiden (at kende ham, red.). Han er et godt og alsidigt talent og har allerede en veludviklet fysik for sin alder, som gør, at han kan være med i vores træninger, siger Brøndby-chefen og tilføjer:

– Han er en dygtig angriber med gode og alsidige afslutningsfærdigheder. Han er et spændende talent, som vi skal arbejde meget mere med, så vi får gjort ham klar til at spille og begejstre på Brøndby Stadion, når tiden er til det.

Foto: Alamy

Lige nu har Brøndby som nævnt Noah Nartey og Clement Bischoff med fra Masterclass, men Mathias Kvistgaarden, Oscar Schwartau, Jesper Lindstrøm og Mads Hermansen er alle eksempler på nogen, der har taget samme vej.

– Dem der gør det godt i Masterclass, skal selvfølgelig også træne med os nogle gange. Jacob har gjort det godt, og nogle gange handler det også om, hvilke nogle positioner vi skal have dækket ind. Det har været naturligt, at han skulle banke på hos os og træne med her, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

– Sidste år nød vi godt af, at Clement og Noah har trænet med. Vi havde Oscar, som nu er ude, og Ludwig og Bertram. Vi har også haft nogle af dem med på vores træningslejr, så det er meget normalt, og nu er Jacob så en del af den gruppe.

Sidste år var angriberen også til prøvetræning i AS Roma, men hans fremtid ser lige nu ud til at være i Brøndby IF. For nyligt skrev han en treårig forlængelse med de blå-gule, så man har papirer på hinanden til sommeren 2027.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Neestrup jagtes af storklub

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vil hente FC Midtjylland-profil

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Færdig: Nu er han rejst til København

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

AGF jagter hollandsk talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Chelsea – Tottenham

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Salah sender særlig besked

Froholdt med vild hæder i Portugal



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Roy Keane slagter dansk stjerne

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere