BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF høster lige nu frugterne af deres stærke talentarbejde med Noah Nartey og Clement Bischoff, der er blevet centrale spillere i Jesper Sørensens startellever.
Det er hverken første eller sidste gang, at Brøndbys Masterclass leverer talent til førsteholdet, og noget tyder på, at mere er på vej.
Ved torsdagens træning deltog en af klubbens unge angribere. Der er tale om blot 16-årige Jacob Ambæk, der er anden års U17-spiller.
Følger man lidt med i ungdomsfodbold, er man måske stødt på Jacob Ambæk, som i sidste sæson scorede imponerende 31 gange i U17-ligaen. Er man ikke stødt på ham endnu, så er Jesper Sørensen helt sikker på, at man kommer til det indenfor en kommende årrække.
– Det kommer folk til i fremtiden (at kende ham, red.). Han er et godt og alsidigt talent og har allerede en veludviklet fysik for sin alder, som gør, at han kan være med i vores træninger, siger Brøndby-chefen og tilføjer:
– Han er en dygtig angriber med gode og alsidige afslutningsfærdigheder. Han er et spændende talent, som vi skal arbejde meget mere med, så vi får gjort ham klar til at spille og begejstre på Brøndby Stadion, når tiden er til det.
Lige nu har Brøndby som nævnt Noah Nartey og Clement Bischoff med fra Masterclass, men Mathias Kvistgaarden, Oscar Schwartau, Jesper Lindstrøm og Mads Hermansen er alle eksempler på nogen, der har taget samme vej.
– Dem der gør det godt i Masterclass, skal selvfølgelig også træne med os nogle gange. Jacob har gjort det godt, og nogle gange handler det også om, hvilke nogle positioner vi skal have dækket ind. Det har været naturligt, at han skulle banke på hos os og træne med her, siger Jesper Sørensen og tilføjer:
– Sidste år nød vi godt af, at Clement og Noah har trænet med. Vi havde Oscar, som nu er ude, og Ludwig og Bertram. Vi har også haft nogle af dem med på vores træningslejr, så det er meget normalt, og nu er Jacob så en del af den gruppe.
Sidste år var angriberen også til prøvetræning i AS Roma, men hans fremtid ser lige nu ud til at være i Brøndby IF. For nyligt skrev han en treårig forlængelse med de blå-gule, så man har papirer på hinanden til sommeren 2027.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.

Andreas Christensen afviste Danmark

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Engelsk legende til Wrexham?

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

– En drøm, der gik i opfyldelse

Voldsom frustration efter vanvidskamp

OB – FC Fredericia

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Hylder dansk debutant

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Prøvede at lokke Eriksen

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

– En stor beslutning

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Elkjær jubler over Frank

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

FC Midtjylland – Viborg FF

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Vild udtalelse blusser op i Italien

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

‘Så var jeg sgu nok gået til badminton’

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK
