BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF høster lige nu frugterne af deres stærke talentarbejde med Noah Nartey og Clement Bischoff, der er blevet centrale spillere i Jesper Sørensens startellever.
Det er hverken første eller sidste gang, at Brøndbys Masterclass leverer talent til førsteholdet, og noget tyder på, at mere er på vej.
Ved torsdagens træning deltog en af klubbens unge angribere. Der er tale om blot 16-årige Jacob Ambæk, der er anden års U17-spiller.
Følger man lidt med i ungdomsfodbold, er man måske stødt på Jacob Ambæk, som i sidste sæson scorede imponerende 31 gange i U17-ligaen. Er man ikke stødt på ham endnu, så er Jesper Sørensen helt sikker på, at man kommer til det indenfor en kommende årrække.
– Det kommer folk til i fremtiden (at kende ham, red.). Han er et godt og alsidigt talent og har allerede en veludviklet fysik for sin alder, som gør, at han kan være med i vores træninger, siger Brøndby-chefen og tilføjer:
– Han er en dygtig angriber med gode og alsidige afslutningsfærdigheder. Han er et spændende talent, som vi skal arbejde meget mere med, så vi får gjort ham klar til at spille og begejstre på Brøndby Stadion, når tiden er til det.
Lige nu har Brøndby som nævnt Noah Nartey og Clement Bischoff med fra Masterclass, men Mathias Kvistgaarden, Oscar Schwartau, Jesper Lindstrøm og Mads Hermansen er alle eksempler på nogen, der har taget samme vej.
– Dem der gør det godt i Masterclass, skal selvfølgelig også træne med os nogle gange. Jacob har gjort det godt, og nogle gange handler det også om, hvilke nogle positioner vi skal have dækket ind. Det har været naturligt, at han skulle banke på hos os og træne med her, siger Jesper Sørensen og tilføjer:
– Sidste år nød vi godt af, at Clement og Noah har trænet med. Vi havde Oscar, som nu er ude, og Ludwig og Bertram. Vi har også haft nogle af dem med på vores træningslejr, så det er meget normalt, og nu er Jacob så en del af den gruppe.
Sidste år var angriberen også til prøvetræning i AS Roma, men hans fremtid ser lige nu ud til at være i Brøndby IF. For nyligt skrev han en treårig forlængelse med de blå-gule, så man har papirer på hinanden til sommeren 2027.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: Chok – VM-stjerne misser brag
VM-vækkeuret: Spansk optur – amerikansk kollaps
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
LIVE
TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
OPTAKT
Argentina – Egypten
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
NYHEDER