PARKEN (Tipsbladet): Vi laver en Wieghorst og Hjulmand om 10-15 år.
Sådan lød det fra Rasmus Bertelsen i et stort interview med Randers Amtsavis, hvor han lovpriste assistenttræner Fatah Abdirahman.
Cheftræneren henviser til dengang, at Kasper Hjulmand var assistent for Morten Wieghorst i FC Nordsjælland, hvor de to efterfølgende byttede roller på det danske landshold.
Den kække bemærkning er udtryk for den store respekt, der er imellem Bertelsen og Abdirahman, og sidstnævnte har også fået et stort ansvar hos kronjyderne.
Det var også tydeligt i dagens kamp mod FC København, hvor både Bertelsen og Abdirahman brugte meget tid i det tekniske felt.
Og det er fordeling, der fungerer godt for de to trænere, fortæller Rasmus Bertelsen til Tipsbladet og den øvrige presse efter dagens kamp.
– Jeg har også en gang imellem brug for at sidde og tænke over tingene, og så er der jo brug for nogen, der lige kan holde spillerne til ilden. Så det er en fin måde, vi kan bruge hinanden på. Vi har kendt hinanden, siden vi var 14 år, og jeg er fuldt tryg ved, at han står med styrepinden i perioder, fortæller han.
Og med et ledigt sæde som Danmarks landstræner, behøver der måske ikke gå 15 år, før 'Wieghorst og Hjulmand-manøvren' kan blive til virkelighed.
– Det var nu ikke i den kontekst, at jeg lavede sammenligningen, men de (DBU, red.) kan da bare ringe, fortæller Bertelsen med et smil på læben.
Randers fik tilkæmpet sig et uafgjort resultat i Parken og har dermed skrabet syv point sammen i de første tre kampe i Superligaen.
Det er i skrivende stund også nok til, at de ligger på en førsteplads foran netop FC København.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE
AGF køber ham
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
Chok – henter første VM-point nogensinde
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TV-ekspert chokerer på direkte tv
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Haiti – Skotland
OPTAKT