Ny i Superligaen: Zsolt Kalmar var oppe mod bedre spillere

Transfervinduet er lukket, og tipsbladet.dk vil løbende sætte fokus på nogle af de nye ansigter, der er kommet til Superligaen med input fra folk, der kender spilleren godt. I dag Zsolt Kalmar.



Januars transfervindue bød på en række nye spillere i Superligaen. Nogle af dem har været her før, andre er helt nye ansigter, nogle er danske, andre har udenlandsk pas. I denne serie sætter tipsbladet.dk fokus på de nye drenge i Superligaen med input fra et øjenvidne i form af spillere, trænere eller eksperter, der kender vedkommende på den ene eller anden måde.

Denne gang sætter vi fokus på Zsolt Kalmar i Brøndby IF.

Navn: Zsolt Kalmar
Ny klub: Brøndby IF
Kontrakt: 30.06.2018
Position: Midtbanespiller
Alder: 21 år
Tidligere klubber: Gyor, RB Leipzig og FSV Frankfurt
Seniorkampe/mål: 60/4

Sagt ved præsentationen:
Troels Bech, sportsdirektør i Brøndby IF:
– Han har seks A-landskampe i en ung alder, og han er en talentfuld spiller. I Leipzig havde han lidt lang vej til holdet, men han har tidligere spillet en del for klubben – det var dengang, Zorniger og Tamas var trænerduo. Nu er papirerne skrevet under, og derfor er han med i flyveren i morgen på træningslejr. Det bliver en navneleg for ham at lære de andre, men vi håber på et hurtigt catch up. Han kender jo træneren og stilen.

Det siger øjenvidnet til tipsbladet.dk:
Nicolai Lisberg, freelance journalist og medstifter af bulibold.dk:
– Det er ikke meget, han har spillet i denne sæson. Jeg så kampen mod Dresden i pokalen, hvor han kom ind til de sidste minutter, men nåede at efterlade et godt indtryk med oplæg til annulleret mål. Han scorede også i straffesparkskonkurrencen. Jeg så et par enkelte kampe med RB Leipzig i 14/15-sæsonen, da klubben lige var rykket op til 2. Bundesligaen, og hvor han som regel fik lidt minutter mod slutningen af kampene.

– Han bringer en masse energi – det er selvfølgelig også lettere, når du kun spiller de sidste minutter – og han tilbyder sig meget til sine holdkammerater. Han har et godt spark, fornuftig teknik og er god til at komme ind i feltet. Der var store forventninger til ham, da RB Leipzig hentede ham, men han har haft det svært. Kalmar fik nogenlunde med spilletid i sin første sæson, men har været oppe mod bedre spillere på sin position, som også er bedre rent defensivt. Han kender Alexander Zorniger og systemet, så han kan blive et aktiv for Brøndby, men det vil formentlig tage lidt tid, før han er oppe i omdrejninger igen efter stort set ikke at have spillet det seneste halve år. 







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Næste sæson skal vi i Europa

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter