Januars transfervindue bød på en række nye spillere i Superligaen. Nogle af dem har været her før, andre er helt nye ansigter, nogle er danske, andre har udenlandsk pas. I denne serie sætter tipsbladet.dk fokus på de nye drenge i Superligaen med input fra et øjenvidne i form af spillere, trænere eller eksperter, der kender vedkommende på den ene eller anden måde.
Denne gang sætter vi fokus på Zsolt Kalmar i Brøndby IF.
Navn: Zsolt Kalmar
Ny klub: Brøndby IF
Kontrakt: 30.06.2018
Position: Midtbanespiller
Alder: 21 år
Tidligere klubber: Gyor, RB Leipzig og FSV Frankfurt
Seniorkampe/mål: 60/4
Sagt ved præsentationen:
Troels Bech, sportsdirektør i Brøndby IF:
– Han har seks A-landskampe i en ung alder, og han er en talentfuld spiller. I Leipzig havde han lidt lang vej til holdet, men han har tidligere spillet en del for klubben – det var dengang, Zorniger og Tamas var trænerduo. Nu er papirerne skrevet under, og derfor er han med i flyveren i morgen på træningslejr. Det bliver en navneleg for ham at lære de andre, men vi håber på et hurtigt catch up. Han kender jo træneren og stilen.
Det siger øjenvidnet til tipsbladet.dk:
Nicolai Lisberg, freelance journalist og medstifter af bulibold.dk:
– Det er ikke meget, han har spillet i denne sæson. Jeg så kampen mod Dresden i pokalen, hvor han kom ind til de sidste minutter, men nåede at efterlade et godt indtryk med oplæg til annulleret mål. Han scorede også i straffesparkskonkurrencen. Jeg så et par enkelte kampe med RB Leipzig i 14/15-sæsonen, da klubben lige var rykket op til 2. Bundesligaen, og hvor han som regel fik lidt minutter mod slutningen af kampene.
– Han bringer en masse energi – det er selvfølgelig også lettere, når du kun spiller de sidste minutter – og han tilbyder sig meget til sine holdkammerater. Han har et godt spark, fornuftig teknik og er god til at komme ind i feltet. Der var store forventninger til ham, da RB Leipzig hentede ham, men han har haft det svært. Kalmar fik nogenlunde med spilletid i sin første sæson, men har været oppe mod bedre spillere på sin position, som også er bedre rent defensivt. Han kender Alexander Zorniger og systemet, så han kan blive et aktiv for Brøndby, men det vil formentlig tage lidt tid, før han er oppe i omdrejninger igen efter stort set ikke at have spillet det seneste halve år.
LIVE
LIVE: Fraværende inden FCK-brag
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
NYHEDER
