Ny OB’er deler vandene: Alle ser talentet, men…

Den nye OB'er Rami Al-Hajj kommer til Ådalen med et stort talent, men han har også nogle klare svagheder, der indtil videre har spændt ben for gennembruddet, mener Heerenveen-følger Sander de Vries.



De har sagt farvel til det offensive stjerneskud Yankuba Minteh, der er blevet solgt til Newcastle United og siden udlejet til de hollandske mestre fra Feyenoord, og det er i netop Holland, at OB har hentet sæsonens anden offensive forstærkning.

Efter man tidligere har præsenteret Mohamed Buya Turay, kunne OB tidligere onsdag præsentere svensk-lebaneseren Rami Al-Hajj, der kommer til klubben på en treårig aftale fra Heerenveen.

I Heerenveen var der store forventninger, da han i 2017 rykkede til klubben efter at have imponeret i prøvetræninger. Men det blev aldrig rigtigt til mere end en rolle som indskifter, selv om alle i og omkring Heerenveen er enige om, at der gemmer sig et stort talent i den 21-årige.

– Jeg har set næsten alle kampe med Rami de sidste år. Han spillede i klubbens ungdomsafdeling, og fik efter halvandet år i Heerenveen en ny aftale, da han imponerede med teknik, boldkontrol og gode afleveringer. 

– Alle i Heerenveen har ventet på det store gennembrud, hvor han gik fra at være joker og til at blive fast mand i startopstillingen, men det øjeblik er bare aldrig kommet. Selv om han har kvaliteter, har han også nogle klare svagheder.

– Han har mange fans, så folk er delt i to lejre. Der er dem, der er skuffede over, at han smutter transferfrit, og så er der dem – inklusiv mig selv, der forstår beslutningen om ikke at give ham længere snor, siger den hollandske journalist Sander de Vries, der arbejder for mediet Leeuwarder Courant, til Tipsbladet.

Så hvad er han god til, og hvad er Rami Al-Hajj dårlig til?

– Det er et par år siden, at Rafael van der Vaart var i Esbjerg. Han er selvfølgelig ikke på "Rafas" niveau, da han var bedst, men han er typemæssigt en klassisk 10'er som van der Vaart. God teknik, gode afleveringer, kan drible og god boldkontrol. Man kan også bruge ham på kanten, hvor han så kan trække ind i banen med en fri rolle. Det gjorde Heerenveen af og til. 

– Hans svagheder har været årsagen til, at han ikke har fået et gennembrud. Han skal kunne spille begge veje. Hvis han mister bolden, kan han finde på at stoppe op et par sekunder i stedet for at vinde den tilbage, og så handler det også nogle gange om at kæmpe lidt i kampene såvel som til træning. Han vinder heller ikke rigtigt dueller, men fodbold er også evnen til at kæmpe og arbejde for holdet. Mit syn er, at han stoler for meget på sine individuelle færdigheder.

– Bliver han bedre til at kæmpe, får OB en fantastisk spiller, siger Sander de Vries.

Rami El-Hajj ville væk
Sander de Vries peger på en vigtig ting i forhold til snakken om de svenske U-landsholdsspiller. Det var ham, der besluttede sig for at smutte, da han ikke kunne garanteres spilletid i Heerenveen.

Offensivspilleren er 21 år og et sted i karrieren, hvor det er spilletid og en plads i startopstillingen, han prioriterer. Men så skal han også arbejde med sine mangler.

– Jeg har talt med ham mange gange, og han er en rar og sød fyr. Han taler også hollandsk, og det fortæller mig, at det er en person, der går op i at passe ind i kulturen, hvor han bor. Han er en intelligent fyr – jeg kan ikke sige noget dårligt om ham.

– Men spillemæssigt har han haft tre eller fire forskellige trænere, der har sagt det samme: En fantastisk spiller med et stort talent og en glimrende teknik og fremragende afleveringer. Men de siger alle det samme om svaghederne, og på et tidspunkt skal det gå op for ham, at det er spillerne, der holder nøglen til succes.

– Det hjalp ikke Rami Al-Hajj, at Heerenveen i sidste sæson sæson hentede en ny offensiv midtbanespiller på 27 år, men hvis han havde scoret mål og lavet oplæg, og hvis han havde været i stand til at spille både frem og tilbage i banen, så havde han jo også spillet. En pointe, en træner sagde til mig, var, at når han taber bolden, så er der altid et øjeblik, hvor han lige sænker hovedet i stedet for at forsøge at genvinde bolden. Og det er der, man hører træneren råbe efter ham, siger Sander de Vries.

Så hvordan bliver han en succes for OB?

– Han skal formentlig forbedre sine svagheder og blive bedre til at kæmpe. Men jeg vil også sige, at jeg har set Rami spille nogle fantastiske kampe. I en kamp mod PSV var han kampens bedste spiller, og senest mod Feyenoord tabte Heerenveen med 1-0. Men Rami og Osame Sahraoui (norsk holdkammerat, red.) var kampens bedste spillere. Så han har evnerne, men han skal blive bedre, siger Sander de Vries.

En af de ting, Rami Al-Hajj også skal forbedre, er evnen til at være kampafgørende. Han har scoret fire gange i 77 førsteholdskampe. Tre af dem dog i en pokalkamp mod et amatørhold. 





Vildt! Vi taler kæmpetransfer til FCM- profil!



NYHEDER

Bo Henriksen: Jeg har aldrig set noget lignende


Neestrups store ønske: Intet jeg hellere vil

Blades giver nådestød til Rødkælke



Lurede Pentz-svaghed: Ved at ramme den i røven

Kongen af København!

AGF-profiler revser præstation efter nyt nederlag

Steinlein afslører kæmpestore tilbud

Sådan bliver FCK og FCM dansk mester



EKSKLUSIVT

Sviatchenko hylder dansker: ‘Ustyrlig og usårlig’


Nej, nej, nej! AaB-keeper laver skandaløs fejl

Ekspert ikke i tvivl: Der står monstersalg på ham!

Jacob Neestrup bænker FCK-stjerne til skæbnebrag

AGF tangerer sensationel rekord



" Det mener Tipsbladet

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid


Vanvittigt: Sur Forest-ejer konfronterer træner

Randers tæver AGF og går på tredjepladsen

Åh nej, AGF: Spiller det på sidste vers for ham?

Brøndby-transfer? Frederik Birk kender ham

Birk fortryder: ’Det giver søvnløse timer’


TOPNYHED

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’


‘Intet er besluttet endnu’

Silkeborgs reserver sejrer knebent

Virkelig, virkelig dumt: Brøndby smider point

Idiotisk: Holdkammeraterne må være rasende!



Tak for det, Kent Nielsen og Thomas Nørgaard!

Schmeichel roses efter comeback: ‘Fantastisk’

Jagtet af kæmpeklubber: – Tror du de kender mig?

– Dumme beslutninger

FC København – FC Midtjylland

Av, av, av: Det koster dyrt, Brøndby!

Begejstret Erik Sviatchenko hylder Superliga-komet

Silkeborg IF – Sønderjyske


EKSKLUSIVT

Vil købe Oliver Christensen


Frederik Birk ryster posen – bænker komet

Rødglødende Lars Friis: Det er fucking tydeligt!

Transferfest: FCK og FCM har brugt 520 mio.

Afviste SL-interesse – nu bomber han løs i Sverige

FC Nordsjælland – Brøndby IF

FCM uden offensivstjerne til gulddysten mod FCK

Rigtig godt nyt for Frederik Birk

Afsløring: Topklubber jagter FCM-stjerne

Cristiano Ronaldo færdig i Saudi Arabien?

HSV-helt fik ølbad og skyndte sig på WC

Nu taler Mats Köhlert om ‘Brøndby-transfer’

Absurde Sørloth – ikke set i 84 år

Thomas Frank slår fast: ‘Det vil være stort’

Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

Holder øje med fantom-back til 450 mio.

Liverpool viser hvorfor de er mestre

– Der er os, FCK, Bayern, Barcelona og Real Madrid

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

I tvivl om fremtiden