Tirsdag formiddag har Silkeborg IF sendt rystelser gennem det danske fodboldmiljø ved at købe 80 procent af aktierne i Superliga-klubben for 120 millioner kroner.
Aftalen skal godkendes på en generalforsamling i december, og ud over betalingen for aktierne er det også planen, at der kommer en investering i SIF på omkring 40 millioner kroner.
Der er ikke i første omgang lagt op til store revolutioner under det nye ejerskab, der også ejer Walsall i den engelske League Two og Drogheda United i Irland samt en talentfokuseret klub i det vestafrikanske land Togo.
Silkeborg IF bliver her og nu den klart største klub, Trivela Group ejer.
Men det kunne være gået anderledes.
Trivela Group har ifølge Tipsbladets oplysninger set længe og grundigt på Silkeborg IF, men SIF var ikke den eneste klub, den amerikansk baserede investorgruppe har haft i tankerne.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har parterne talt sammen siden omkring midten af 2023, men Trivela Group har ifølge Tipsbladets oplysninger også haft kig på Randers FC.
Adskillige investorer har gennem årene haft kig på Randers FC, og i 2023 var Trivela Group en af de grupper, der så nærmere på Randers, der profilmæssigt for en udenlandsk investor ikke er voldsomt forskellig fra SIF.
Trivela Group og Randers FC endte som bekendt ikke med en aftale, og i 2024 meldte mindst to andre potentielle investorgrupper sig så med interesse i at købe Randers FC.
Mens Silkeborg IF altså bliver købt af Trivela Group og bliver del af en spirende multiklub-model der, fortalte Randers FC på generalforsamlingen mandag aften, at man har en hensigtserklæring om et salg til en udenlandsk investor, der, hvis parterne når en aftale, køber aktiemajoriteten i Randers FC.
Også Vendsyssel FF og FC Helsingør er i færd med at blive opkøbt af udenlandske investorer.
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
OPTAKT
Randers FC – OB
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
AVIS