Tirsdag formiddag har Silkeborg IF sendt rystelser gennem det danske fodboldmiljø ved at købe 80 procent af aktierne i Superliga-klubben for 120 millioner kroner.
Aftalen skal godkendes på en generalforsamling i december, og ud over betalingen for aktierne er det også planen, at der kommer en investering i SIF på omkring 40 millioner kroner.
Der er ikke i første omgang lagt op til store revolutioner under det nye ejerskab, der også ejer Walsall i den engelske League Two og Drogheda United i Irland samt en talentfokuseret klub i det vestafrikanske land Togo.
Silkeborg IF bliver her og nu den klart største klub, Trivela Group ejer.
Men det kunne være gået anderledes.
Trivela Group har ifølge Tipsbladets oplysninger set længe og grundigt på Silkeborg IF, men SIF var ikke den eneste klub, den amerikansk baserede investorgruppe har haft i tankerne.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har parterne talt sammen siden omkring midten af 2023, men Trivela Group har ifølge Tipsbladets oplysninger også haft kig på Randers FC.
Adskillige investorer har gennem årene haft kig på Randers FC, og i 2023 var Trivela Group en af de grupper, der så nærmere på Randers, der profilmæssigt for en udenlandsk investor ikke er voldsomt forskellig fra SIF.
Trivela Group og Randers FC endte som bekendt ikke med en aftale, og i 2024 meldte mindst to andre potentielle investorgrupper sig så med interesse i at købe Randers FC.
Mens Silkeborg IF altså bliver købt af Trivela Group og bliver del af en spirende multiklub-model der, fortalte Randers FC på generalforsamlingen mandag aften, at man har en hensigtserklæring om et salg til en udenlandsk investor, der, hvis parterne når en aftale, køber aktiemajoriteten i Randers FC.
Også Vendsyssel FF og FC Helsingør er i færd med at blive opkøbt af udenlandske investorer.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
De 10 største stjerner, der misser VM
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER