Tirsdag formiddag har Silkeborg IF sendt rystelser gennem det danske fodboldmiljø ved at købe 80 procent af aktierne i Superliga-klubben for 120 millioner kroner.
Aftalen skal godkendes på en generalforsamling i december, og ud over betalingen for aktierne er det også planen, at der kommer en investering i SIF på omkring 40 millioner kroner.
Der er ikke i første omgang lagt op til store revolutioner under det nye ejerskab, der også ejer Walsall i den engelske League Two og Drogheda United i Irland samt en talentfokuseret klub i det vestafrikanske land Togo.
Silkeborg IF bliver her og nu den klart største klub, Trivela Group ejer.
Men det kunne være gået anderledes.
Trivela Group har ifølge Tipsbladets oplysninger set længe og grundigt på Silkeborg IF, men SIF var ikke den eneste klub, den amerikansk baserede investorgruppe har haft i tankerne.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har parterne talt sammen siden omkring midten af 2023, men Trivela Group har ifølge Tipsbladets oplysninger også haft kig på Randers FC.
Adskillige investorer har gennem årene haft kig på Randers FC, og i 2023 var Trivela Group en af de grupper, der så nærmere på Randers, der profilmæssigt for en udenlandsk investor ikke er voldsomt forskellig fra SIF.
Trivela Group og Randers FC endte som bekendt ikke med en aftale, og i 2024 meldte mindst to andre potentielle investorgrupper sig så med interesse i at købe Randers FC.
Mens Silkeborg IF altså bliver købt af Trivela Group og bliver del af en spirende multiklub-model der, fortalte Randers FC på generalforsamlingen mandag aften, at man har en hensigtserklæring om et salg til en udenlandsk investor, der, hvis parterne når en aftale, køber aktiemajoriteten i Randers FC.
Også Vendsyssel FF og FC Helsingør er i færd med at blive opkøbt af udenlandske investorer.
LIVE
LIVE: Kent Nielsen overrasker
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER