Ny SL-profil har en fortid på futsal-landsholdet

Viborg-profilen Jakob Bonde var for få år siden Danmarks første professionelle futsal-spiller. Han fik sig nogle vilde oplevelser i Italien og med futsal-landsholdet.



I 2015 var Viborg FF’s Jakob Bonde lige flyttet til Syditalien, da det gik op for ham, hvordan han skulle gøre krav på sin månedsløn. Den blev udbetalt kontant, og han skulle i øvrigt selv i banken med sin klubs præsident for at hæve pengene.

Bonde var i begyndelsen af 20’erne og var flyttet hjemmefra for første gang. Fra Sydhavsøerne til Syditalien, hvor man gjorde tingene lidt anderledes end derhjemme. Den nuværende Superliga-spiller havde også byttet divisionsfodbold ud med futsal, men det var ikke den sportslige kulturforandring, der var størst.

– Vi var nogle få udlændinge, som var fuldtid. Resten havde arbejde ved siden af. Jeg anede ikke, hvordan det var, da vi kom derned, men jeg skulle hente min løn i kontanter. Jeg skulle tage toget ud nabobyen, hvor præsidenten boede, og så skulle vi sammen gå i banken og hente min månedsløn.

– De sagde bare, at jeg skulle tage toget derud, og jeg tænkte: ”Okay det må jeg så gøre, hvis jeg vil have mine penge.” Det var lidt surrealistisk, men det blev også hverdag i løbet af de 12 gange, jeg skulle af sted og have min månedsløn.

Landsholdsspiller ved et tilfælde
Jakob Bondes år i italiensk futsal var dog langt mere end et pudsigt bekendtskab med Syditaliens uformelle økonomi. Det bød også på flere store oplevelser, som han stadig husker tilbage på med glæde. Men futsal-eventyret begyndte med noget af en tilfældighed et par år forinden.

Bonde spillede på Nykøbing FC’s U19-hold, som en vinter deltog i et futsal-stævne. Selv om spillerne ikke havde prøvet den form for indendørs fodbold før, gik det så godt, at holdet vandt stævnet. Faktisk blev det ved med at vinde, indtil det var sjællandsmester.

Pludselig stod Jakob Bonde og co. i DM-finalen.

– Vi vandt finalen 8-3, og jeg lavede fem af målene. Det var det år, hvor DBU besluttede, at der skulle stiftes et futsal-landshold, så helt tilfældigt var landstræneren ude at kigge. Jeg fik en opringning senere om, at jeg var udtaget til bruttotruppen til den første landsholdssamling, fortæller han.

Derfra gik det stærkt. Bonde deltog i et par samlinger, spillede en uofficiel landskamp i april 2012, og i maj samme år var han med, da Danmarks futsal-landshold spillede sin første officielle landskamp. Bonde blev endda Danmarks anden målscorer nogensinde i 5-1-sejren over England.

På det tidspunkt var det bare omkring fem måneder, siden han havde spillet sin allerførste futsal-kamp til U19-stævnet med NFC. Det skabte også den usædvanlige situation, at han som landsholdsspiller ikke kendte spillets mekanismer i detaljer. Så det måtte holdkammeraterne hjælpe ham med.

– Jeg var til nogle samlinger med landsholdet, hvor jeg blev sat godt og grundigt ind i, hvordan spillet var, i systemer og så videre. Det var selvfølgelig specielt at sidde der til samlingerne, og så var der mange af de andre, der kendte hinanden på kryds og tværs, og så sad man der som ung purk, der skulle have forklaret nogle ting, siger Jakob Bonde.

”Den klarer vi i morgen”
I de følgende år spillede Bonde divisionsfodbold for Nykøbing FC gennem det meste af året og futsal om vinteren. I slutningen af 2014 begyndte han og kæresten, Janni Havlykke , at tale om at tage ud på eventyr. Hun spillede i Nykøbing Falster Håndbold, og de havde begge kontraktudløb i sommeren 2015.

Jakob Bonde kendte én i København Futsal, som havde en del kontakter i futsal-Europa. Han fik kontakt til en italiener, der fungerede som en slags agent for Bonde, og som satte ham i forbindelse med klubben Virtus Rutigliano.

Klubben holder til i en by lidt uden for Bari helt nede i Syditalien tæt på støvlens hæl. Den spillede i den tredjebedste række, men Bonde kunne leve som professionel. Dermed blev han Danmarks første fuldtidsprofessionelle futsal-spiller.

– Det var via noget videomateriale, jeg røg af sted på. Det var det, de kendte til mig, og jeg kendte ikke rigtig noget til dem. Det var lidt et sats, men fungerede rigtig fint, og det kastede nogle fede oplevelser af sig, siger Jakob Bonde.

Dels var der mødet med den lokale kultur.

– Det var første gang, jeg flyttede hjemmefra, og det var direkte ned til Syditalien. Det var en helt anden kultur. Lidt mere løssluppen, ’det klarer vi i morgen’-agtigt, fortæller Jakob Bonde.

– Der var en enkelt gut tilknyttet klubben, som kunne fint engelsk. Hvis han skulle forklare noget, sagde han nogle gange: ’Sådan er det i Syditalien’.

1.500 føles som 10.000
Derudover var fankulturen noget helt andet, end han havde været vant til i Nykøbing.

– Lige så meget som de går op i fodbold, går de op i futsal. Vi spillede en oprykningskamp, hvor der var nogle tusinde med bannere og tifo. Det var nærmest Balkan-stemning. Det er stadig noget af det vildeste, jeg har oplevet.

– Med futsal-landsholdet har jeg også spillet EM- og VM-kvalifikation. Der var nogle fede oplevelser der også. I sådan en hal kan der jo være 1.500-2.000 mennesker, men det føles fandeme, som om der står 10.000.

Virtus Rutigliano rykkede op i den næstbedste række i den sæson, som Jakob Bonde tilbragte dernede. Derefter vendte han hjem til Nykøbing FC, og to år senere kom han til Viborg FF.

Han har lagt futsal på hylden for at dedikere sig til fodbold, men Bonde er stadig den spiller, der har scoret tredjeflest mål på futsal-landsholdet med 18 i 25 kampe. Han mener også, at den teknik og evnen til at bevare roen på ekstremt trang plads, som futsal har fremelsket, kommer ham til gode på en ”rigtig” fodboldbane.

Denne sæson er Jakob Bondes første i Superligaen. Hans vej dertil har været usædvanlig: divisionsfodbold i Nykøbing, futsal i Italien og til sidst oprykning med Viborg FF i en alder af 27.

– Man kan altid kigge tilbage og spørge, om man skulle have gjort noget tidligere. Men jeg glad for mine år i NFC og elsker den klub. Jeg fortryder ikke noget. Jeg har fået nogle fantastiske oplevelser og gode bekendtskaber gennem futsal. Jeg har været de vildeste steder og spille futsal: Baku og Israel. Jeg har spillet professionelt i Italien i et år, så det er noget, jeg kigger tilbage på og synes var rigtig fedt.





LIVE

LIVE: Newcastle henter stort talent

Stortalent jagtes af FC København

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Thomas Delaney er fortid’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Danmark har aldrig haft så mange før

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Real Madrid – Bayern



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Nu åbner Wind op for fremtiden

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Færdig i Manchester City

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Verdensstjerne roser Højlund

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Superliga-ekspert i svime over FCK

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Kasper Dolberg i choktransfer?

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Simeone fatter det ikke

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Han kan meget vel ende som en lille legende

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC