Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Bo Svensson er ankommet til FC København med en ny tilgang, forklarer han og flere af holdets profiler efter torsdagens træning på Frederiksberg.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Bo Svensson er ankommet til FC København som ny cheftræner, og den entre er gjort med manér.

I sin debut kunne han se sine tropper lammetæve Silkeborg IF og dermed høste tre hårdt tiltrængte point til FCK-kontoen.

Det betyder selvfølgelig en hel masse for FC København og ikke mindst Bo Svensson, der har lagt en ny stil for klubben, som har bund i en strengere disciplin.

– Hvis du kommer for sent, træner du for dig selv og ikke med holdet, forklarer Mads Emil Madsen efter torsdagens træning og tilføjer:

– Der er mere fokus på mødetider og større konsekvenser, hvis ikke vi gør det. Det er meget, som jeg husker det fra min tid i Østrig, hvor tingene er meget planlagt og foregår på samme måde fra uge til uge. Træningssessionerne er også lidt kortere, men meget intense.

Intensitetens effekt kunne et plaster i panden på Mads Emil Madsen bekræfte, da han fortæller, hvordan han fik Andreas Cornelius’ støvle i hovedet under en øvelse. Det kostede midtbanespilleren fire sting.

Mødetider og træningsintensitet

Bo Svensson har tilbragt rigtig meget af sit fodboldliv i Tyskland som både spiller og træner i Mainz 05 og Union Berlin.

Her bærer kulturen præg af stram disciplin, som Bo Svensson også går ind for – særligt når det gælder mødetider.

– Ja (der er konsekvenser, red.). Ligesom der er konsekvenser, hvis ikke man er der til tiden, når kampen fløjtes i gang. Vi skal kunne regne med hinanden, og der ligger en signalværdi i det.

– Det er for mig en selvfølgelighed, at man opretholder respekt for hinanden. Så mange andre regler har vi heller ikke, men lige mødetider er konkret og noget symbolsk for mig og det, vi gerne vil bygge op og videre på, siger Bo Svensson.

Mohamed Elyounoussi er glad for tilgangen.

– Jeg kender godt tankegangen fra tidligere, hvor jeg har oplevet det. Jeg ser det også i træningerne, hvor det er en anden type intensitet. Det kan jeg virkelig godt lide. Man mærker, at man har trænet og arbejdet. Sådan skal det være, og du føler virkelig, du har trænet godt hele ugen, når du går ind til kamp.

Er du begejstret for den nye tilgang?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Derudover mødes spillerne også på hotel dagen før kamp, hvor de kan sove og spise ordentligt.

– Det er jeg stor fortaler for. Vi ved jo ikke, om nogle måske ikke fokuserer på at få den rigtige mad op til kamp. Jeg har selv tre børn, så min kone har ofte taget ud af huset med dem, så jeg kan slappe af. Vi er i forskellige situationer, så at vi mødes inden og spiser og snakker sammen, gør, at man kan gå i kampmode tidligere.

Bo Svensson forklarer også valget om netop denne tilgang.

– Vi gør os minutiøse tanker om, hvad vi gør her i den daglige træning. Hvad skal vi spise, hvilke træningsøvelser og så videre. Så vil det være mærkeligt, at vi på den vigtigste dag på ugen (kampdag, red.) mødes 90 minutter før. Vi gør os også masser af tanker om holdet og det at være enhed, og det er for mig en mærkelig sammensætning, hvis man kommer dryppende ind.

Om det skyldes den ændrede tilgang, så høstede FC København i hvert fald frugterne med en sejr på 7-0 over Silkeborg IF i Bo Svenssons debut.







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Norsk ekspert håner Danmark

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Frankrig – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Knuser transferrekord

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stor profil ude af Frankrig-brag

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Norges kronprins rejser til USA