BRØNDBY (Tipsbladet): Clement Bischoff er spilleklar for Brøndby IF efter endt karantæne, og nu er der et stort spørgsmål, som Frederik Birk skal finde svaret på.
Hvor skal den unge komet spille?
I efteråret var Clement Bischoff primært wingback, men med formationsskiftet fra 3-5-2 til 4-3-3 er den plads der ikke længere. Og Frederik Birk udtalte i midten af januar, at man ønskede at hente en ny venstre back, blandt andet fordi han ikke så Bischoff som back i en firebackkæde.
En ny venstre back landede dog aldrig på Vestegnen, og nu åbner cheftræneren døren på klem for, at Clement Bischoff kan bruges der.
– Det er ambitionen, at han skal længere frem på banen, men det er klart, at vi kigger på, hvor Bischoff kan passe godt ind. Der er mange muligheder i den her trup, men jeg har ikke sat min startopstilling, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse torsdag og tilføjer:
– Det, der er min pointe, er, at med den tyndhed på backspositioner kigger jeg på alle alternativer. Der kan godt være et scenarie, hvor vi skal angribe på fuld skrald, hvor Bischoff trods alt har fået så meget wingback ind under huden, at han måske kan dække den for mig. Men som udgangspunkt ser jeg ham længere fremme på banen i vores system.
Han anerkender, at han tidligere har udelukket at bruge Clement Bischoff som venstre back.
– Jo, og så ændrer ting sig jo i fodboldens verden. Så bliver man nødt til at finde løsninger på de problemstillinger, der kommer, siger en grinende Frederik Birk og tilføjer:
– Jeg siger bare, at i talende stund kigger jeg på, hvad jeg har til rådighed, og det kan være, at Marko (Divkovic) og Sean (Klaiber) har brug for, at andre træder til. Der har vi nogle muligheder i truppen, og Clement kunne være en kvart mulighed.

Nærmer sig comeback
En anden Brøndby-spiller, som Frederik Birk meget snart råder over, er Jordi Vanlerberghe, der har været ude. Han var med i store dele af den taktiske træning torsdag.
– Ja, det var dejligt at se ham tilbage i dag. Vi doserede ham lidt i 11 mod 11 her, men udgangspunktet er, at med en god restitution i morgen er han klar til at deltage i fuld træning fra lørdag og søndag, siger Frederik Birk.
Sebastian Sebulosen er ikke helt så tæt på.
– Han er lidt efter Jordi. Det kører i den proces, det kører, men Sebulonsen er lidt længere tilbage, siger Brøndby-træneren, der ikke vil melde højrebacken endegyldigt ude af truppen til mandagens kamp mod Lyngby:
– Det må vi vente og se de næste par dage. Men udgangspunktet er, at Jordi er tættere på.
Brøndby IF møder Lyngby Boldklub mandag aften klokken 19.00. Om det bliver med Clement Bischoff i startopstillingen – og i så fald i hvilken rolle – må tiden vise.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
Millionregn over ‘PC’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Arsenal er i Champions League-finalen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
El Clásico kan afgøre det hele
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
MEDIE