BRØNDBY (Tipsbladet): Clement Bischoff er spilleklar for Brøndby IF efter endt karantæne, og nu er der et stort spørgsmål, som Frederik Birk skal finde svaret på.
Hvor skal den unge komet spille?
I efteråret var Clement Bischoff primært wingback, men med formationsskiftet fra 3-5-2 til 4-3-3 er den plads der ikke længere. Og Frederik Birk udtalte i midten af januar, at man ønskede at hente en ny venstre back, blandt andet fordi han ikke så Bischoff som back i en firebackkæde.
En ny venstre back landede dog aldrig på Vestegnen, og nu åbner cheftræneren døren på klem for, at Clement Bischoff kan bruges der.
– Det er ambitionen, at han skal længere frem på banen, men det er klart, at vi kigger på, hvor Bischoff kan passe godt ind. Der er mange muligheder i den her trup, men jeg har ikke sat min startopstilling, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse torsdag og tilføjer:
– Det, der er min pointe, er, at med den tyndhed på backspositioner kigger jeg på alle alternativer. Der kan godt være et scenarie, hvor vi skal angribe på fuld skrald, hvor Bischoff trods alt har fået så meget wingback ind under huden, at han måske kan dække den for mig. Men som udgangspunkt ser jeg ham længere fremme på banen i vores system.
Han anerkender, at han tidligere har udelukket at bruge Clement Bischoff som venstre back.
– Jo, og så ændrer ting sig jo i fodboldens verden. Så bliver man nødt til at finde løsninger på de problemstillinger, der kommer, siger en grinende Frederik Birk og tilføjer:
– Jeg siger bare, at i talende stund kigger jeg på, hvad jeg har til rådighed, og det kan være, at Marko (Divkovic) og Sean (Klaiber) har brug for, at andre træder til. Der har vi nogle muligheder i truppen, og Clement kunne være en kvart mulighed.

Nærmer sig comeback
En anden Brøndby-spiller, som Frederik Birk meget snart råder over, er Jordi Vanlerberghe, der har været ude. Han var med i store dele af den taktiske træning torsdag.
– Ja, det var dejligt at se ham tilbage i dag. Vi doserede ham lidt i 11 mod 11 her, men udgangspunktet er, at med en god restitution i morgen er han klar til at deltage i fuld træning fra lørdag og søndag, siger Frederik Birk.
Sebastian Sebulosen er ikke helt så tæt på.
– Han er lidt efter Jordi. Det kører i den proces, det kører, men Sebulonsen er lidt længere tilbage, siger Brøndby-træneren, der ikke vil melde højrebacken endegyldigt ude af truppen til mandagens kamp mod Lyngby:
– Det må vi vente og se de næste par dage. Men udgangspunktet er, at Jordi er tættere på.
Brøndby IF møder Lyngby Boldklub mandag aften klokken 19.00. Om det bliver med Clement Bischoff i startopstillingen – og i så fald i hvilken rolle – må tiden vise.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
Nu klager FC Barcelona igen
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
– Han vinder Ballon d’Or!
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Harry Maguire ryger i skammekrogen
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM