BRØNDBY (Tipsbladet): Clement Bischoff er spilleklar for Brøndby IF efter endt karantæne, og nu er der et stort spørgsmål, som Frederik Birk skal finde svaret på.
Hvor skal den unge komet spille?
I efteråret var Clement Bischoff primært wingback, men med formationsskiftet fra 3-5-2 til 4-3-3 er den plads der ikke længere. Og Frederik Birk udtalte i midten af januar, at man ønskede at hente en ny venstre back, blandt andet fordi han ikke så Bischoff som back i en firebackkæde.
En ny venstre back landede dog aldrig på Vestegnen, og nu åbner cheftræneren døren på klem for, at Clement Bischoff kan bruges der.
– Det er ambitionen, at han skal længere frem på banen, men det er klart, at vi kigger på, hvor Bischoff kan passe godt ind. Der er mange muligheder i den her trup, men jeg har ikke sat min startopstilling, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse torsdag og tilføjer:
– Det, der er min pointe, er, at med den tyndhed på backspositioner kigger jeg på alle alternativer. Der kan godt være et scenarie, hvor vi skal angribe på fuld skrald, hvor Bischoff trods alt har fået så meget wingback ind under huden, at han måske kan dække den for mig. Men som udgangspunkt ser jeg ham længere fremme på banen i vores system.
Han anerkender, at han tidligere har udelukket at bruge Clement Bischoff som venstre back.
– Jo, og så ændrer ting sig jo i fodboldens verden. Så bliver man nødt til at finde løsninger på de problemstillinger, der kommer, siger en grinende Frederik Birk og tilføjer:
– Jeg siger bare, at i talende stund kigger jeg på, hvad jeg har til rådighed, og det kan være, at Marko (Divkovic) og Sean (Klaiber) har brug for, at andre træder til. Der har vi nogle muligheder i truppen, og Clement kunne være en kvart mulighed.

Nærmer sig comeback
En anden Brøndby-spiller, som Frederik Birk meget snart råder over, er Jordi Vanlerberghe, der har været ude. Han var med i store dele af den taktiske træning torsdag.
– Ja, det var dejligt at se ham tilbage i dag. Vi doserede ham lidt i 11 mod 11 her, men udgangspunktet er, at med en god restitution i morgen er han klar til at deltage i fuld træning fra lørdag og søndag, siger Frederik Birk.
Sebastian Sebulosen er ikke helt så tæt på.
– Han er lidt efter Jordi. Det kører i den proces, det kører, men Sebulonsen er lidt længere tilbage, siger Brøndby-træneren, der ikke vil melde højrebacken endegyldigt ude af truppen til mandagens kamp mod Lyngby:
– Det må vi vente og se de næste par dage. Men udgangspunktet er, at Jordi er tættere på.
Brøndby IF møder Lyngby Boldklub mandag aften klokken 19.00. Om det bliver med Clement Bischoff i startopstillingen – og i så fald i hvilken rolle – må tiden vise.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT