Nye toner: ‘Clement kunne være en kvart mulighed’

Frederik Birk er nu ikke helt afvisende over for at bruge Clement Bischoff på pladsen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Clement Bischoff er spilleklar for Brøndby IF efter endt karantæne, og nu er der et stort spørgsmål, som Frederik Birk skal finde svaret på.

Hvor skal den unge komet spille? 

I efteråret var Clement Bischoff primært wingback, men med formationsskiftet fra 3-5-2 til 4-3-3 er den plads der ikke længere. Og Frederik Birk udtalte i midten af januar, at man ønskede at hente en ny venstre back, blandt andet fordi han ikke så Bischoff som back i en firebackkæde. 

En ny venstre back landede dog aldrig på Vestegnen, og nu åbner cheftræneren døren på klem for, at Clement Bischoff kan bruges der.

– Det er ambitionen, at han skal længere frem på banen, men det er klart, at vi kigger på, hvor Bischoff kan passe godt ind. Der er mange muligheder i den her trup, men jeg har ikke sat min startopstilling, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse torsdag og tilføjer: 

– Det, der er min pointe, er, at med den tyndhed på backspositioner kigger jeg på alle alternativer. Der kan godt være et scenarie, hvor vi skal angribe på fuld skrald, hvor Bischoff trods alt har fået så meget wingback ind under huden, at han måske kan dække den for mig. Men som udgangspunkt ser jeg ham længere fremme på banen i vores system. 

Han anerkender, at han tidligere har udelukket at bruge Clement Bischoff som venstre back.  

– Jo, og så ændrer ting sig jo i fodboldens verden. Så bliver man nødt til at finde løsninger på de problemstillinger, der kommer, siger en grinende Frederik Birk og tilføjer: 

– Jeg siger bare, at i talende stund kigger jeg på, hvad jeg har til rådighed, og det kan være, at Marko (Divkovic) og Sean (Klaiber) har brug for, at andre træder til. Der har vi nogle muligheder i truppen, og Clement kunne være en kvart mulighed. 

Nærmer sig comeback
En anden Brøndby-spiller, som Frederik Birk meget snart råder over, er Jordi Vanlerberghe, der har været ude. Han var med i store dele af den taktiske træning torsdag. 

– Ja, det var dejligt at se ham tilbage i dag. Vi doserede ham lidt i 11 mod 11 her, men udgangspunktet er, at med en god restitution i morgen er han klar til at deltage i fuld træning fra lørdag og søndag, siger Frederik Birk. 

Sebastian Sebulosen er ikke helt så tæt på. 

– Han er lidt efter Jordi. Det kører i den proces, det kører, men Sebulonsen er lidt længere tilbage, siger Brøndby-træneren, der ikke vil melde højrebacken endegyldigt ude af truppen til mandagens kamp mod Lyngby: 

– Det må vi vente og se de næste par dage. Men udgangspunktet er, at Jordi er tættere på.

Brøndby IF møder Lyngby Boldklub mandag aften klokken 19.00. Om det bliver med Clement Bischoff i startopstillingen – og i så fald i hvilken rolle – må tiden vise.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Oddset styrtdykker

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bayern München laver vildt comeback

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Viborg FF – FC Nordsjælland

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Han er færdig i Brøndby

FC Fredericia – OB

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Silkeborg IF – Randers FC

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Spår stor transferaktivitet i FC København

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg