Nye toner: ‘Clement kunne være en kvart mulighed’

Frederik Birk er nu ikke helt afvisende over for at bruge Clement Bischoff på pladsen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Clement Bischoff er spilleklar for Brøndby IF efter endt karantæne, og nu er der et stort spørgsmål, som Frederik Birk skal finde svaret på.

Hvor skal den unge komet spille? 

I efteråret var Clement Bischoff primært wingback, men med formationsskiftet fra 3-5-2 til 4-3-3 er den plads der ikke længere. Og Frederik Birk udtalte i midten af januar, at man ønskede at hente en ny venstre back, blandt andet fordi han ikke så Bischoff som back i en firebackkæde. 

En ny venstre back landede dog aldrig på Vestegnen, og nu åbner cheftræneren døren på klem for, at Clement Bischoff kan bruges der.

– Det er ambitionen, at han skal længere frem på banen, men det er klart, at vi kigger på, hvor Bischoff kan passe godt ind. Der er mange muligheder i den her trup, men jeg har ikke sat min startopstilling, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse torsdag og tilføjer: 

– Det, der er min pointe, er, at med den tyndhed på backspositioner kigger jeg på alle alternativer. Der kan godt være et scenarie, hvor vi skal angribe på fuld skrald, hvor Bischoff trods alt har fået så meget wingback ind under huden, at han måske kan dække den for mig. Men som udgangspunkt ser jeg ham længere fremme på banen i vores system. 

Han anerkender, at han tidligere har udelukket at bruge Clement Bischoff som venstre back.  

– Jo, og så ændrer ting sig jo i fodboldens verden. Så bliver man nødt til at finde løsninger på de problemstillinger, der kommer, siger en grinende Frederik Birk og tilføjer: 

– Jeg siger bare, at i talende stund kigger jeg på, hvad jeg har til rådighed, og det kan være, at Marko (Divkovic) og Sean (Klaiber) har brug for, at andre træder til. Der har vi nogle muligheder i truppen, og Clement kunne være en kvart mulighed. 

Nærmer sig comeback
En anden Brøndby-spiller, som Frederik Birk meget snart råder over, er Jordi Vanlerberghe, der har været ude. Han var med i store dele af den taktiske træning torsdag. 

– Ja, det var dejligt at se ham tilbage i dag. Vi doserede ham lidt i 11 mod 11 her, men udgangspunktet er, at med en god restitution i morgen er han klar til at deltage i fuld træning fra lørdag og søndag, siger Frederik Birk. 

Sebastian Sebulosen er ikke helt så tæt på. 

– Han er lidt efter Jordi. Det kører i den proces, det kører, men Sebulonsen er lidt længere tilbage, siger Brøndby-træneren, der ikke vil melde højrebacken endegyldigt ude af truppen til mandagens kamp mod Lyngby: 

– Det må vi vente og se de næste par dage. Men udgangspunktet er, at Jordi er tættere på.

Brøndby IF møder Lyngby Boldklub mandag aften klokken 19.00. Om det bliver med Clement Bischoff i startopstillingen – og i så fald i hvilken rolle – må tiden vise.



Hård kritik af FC København-stjerne

Brøndby bekræfter salg

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Brendan Rodgers i chokskifte

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Målmand håber på Brøndby-transfer

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Nu kommenterer han FC København-historie

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Vanvittig kamp for Manchester United

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Aldrig set før

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

– Det er alvorligt og ret bekymrende

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Franculino opereret: Ude i flere måneder

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Mål i Wales

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

– Overdrevet og unuanceret

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt