BRØNDBY (Tipsbladet): Clement Bischoff er spilleklar for Brøndby IF efter endt karantæne, og nu er der et stort spørgsmål, som Frederik Birk skal finde svaret på.
Hvor skal den unge komet spille?
I efteråret var Clement Bischoff primært wingback, men med formationsskiftet fra 3-5-2 til 4-3-3 er den plads der ikke længere. Og Frederik Birk udtalte i midten af januar, at man ønskede at hente en ny venstre back, blandt andet fordi han ikke så Bischoff som back i en firebackkæde.
En ny venstre back landede dog aldrig på Vestegnen, og nu åbner cheftræneren døren på klem for, at Clement Bischoff kan bruges der.
– Det er ambitionen, at han skal længere frem på banen, men det er klart, at vi kigger på, hvor Bischoff kan passe godt ind. Der er mange muligheder i den her trup, men jeg har ikke sat min startopstilling, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse torsdag og tilføjer:
– Det, der er min pointe, er, at med den tyndhed på backspositioner kigger jeg på alle alternativer. Der kan godt være et scenarie, hvor vi skal angribe på fuld skrald, hvor Bischoff trods alt har fået så meget wingback ind under huden, at han måske kan dække den for mig. Men som udgangspunkt ser jeg ham længere fremme på banen i vores system.
Han anerkender, at han tidligere har udelukket at bruge Clement Bischoff som venstre back.
– Jo, og så ændrer ting sig jo i fodboldens verden. Så bliver man nødt til at finde løsninger på de problemstillinger, der kommer, siger en grinende Frederik Birk og tilføjer:
– Jeg siger bare, at i talende stund kigger jeg på, hvad jeg har til rådighed, og det kan være, at Marko (Divkovic) og Sean (Klaiber) har brug for, at andre træder til. Der har vi nogle muligheder i truppen, og Clement kunne være en kvart mulighed.

Nærmer sig comeback
En anden Brøndby-spiller, som Frederik Birk meget snart råder over, er Jordi Vanlerberghe, der har været ude. Han var med i store dele af den taktiske træning torsdag.
– Ja, det var dejligt at se ham tilbage i dag. Vi doserede ham lidt i 11 mod 11 her, men udgangspunktet er, at med en god restitution i morgen er han klar til at deltage i fuld træning fra lørdag og søndag, siger Frederik Birk.
Sebastian Sebulosen er ikke helt så tæt på.
– Han er lidt efter Jordi. Det kører i den proces, det kører, men Sebulonsen er lidt længere tilbage, siger Brøndby-træneren, der ikke vil melde højrebacken endegyldigt ude af truppen til mandagens kamp mod Lyngby:
– Det må vi vente og se de næste par dage. Men udgangspunktet er, at Jordi er tættere på.
Brøndby IF møder Lyngby Boldklub mandag aften klokken 19.00. Om det bliver med Clement Bischoff i startopstillingen – og i så fald i hvilken rolle – må tiden vise.
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Her er Kamil Wilczek i dag
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
– Den her sidder dybt i sjælen
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
AGF tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Lyngby går alene i front
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
NYHEDER
– Korthuset er væltet
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
OPTAKT
Silkeborg IF – AGF
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
Superstjerne er tilbage for Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER