For lidt over et år siden kom der nye amerikanske ejere i SønderjyskE i form af familien Platek, og klubben har nu ambitioner om at øge budgettet markant. Det afslører bestyrelsesmedlem Claus Friis Dall i radioudsendelsen “Det Kritiske Fodboldmagasin” på Radio Loud.
Allerede forud for den igangværende sæson lød det fra klubben, at man øgede budgettet markant. Her blev det løftet fra 45 millioner til 60 millioner kroner.
Men det stopper ikke her. SønderjyskE har planer om et budget på hele 150 millioner kroner, som skal hjælpe dem op i top tre i Superligaen, lyder det fra bestyrelsesmedlem Claus Friis Dall.
– Vi har en god dialog med SønderjyskE, hvor det primært er Jonas Lygaard (administrerende direktør, red.), der er manden på stedet i hverdagen. Det, man kunne mangle på grund af coronaen, er, at vi gerne vil være lidt mere skarpe på, hvad visionen er fremadrettet for SønderjyskE. Der har været sendt nogle gode signaler, men det arbejde er påbegyndt.
– Man har lavet en vision om, at man vil ligge i top tre i dansk fodbold og skal øge budgettet op til omkring 150 millioner. Man kan sige, vi vil være med i toppen af dansk fodbold, siger han til “Det Kritiske Fodboldmagasin”.
Også sponsoren Danfoss har hørt om planerne, siger sponsoransvarlig Camilla Hyldgaard til programmet.
Der nævnes dog ikke, hvornår SønderjyskE skal have et budget på 150 millioner kroner, hvornår de vil være i top tre, eller hvor pengene skal komme fra.
I øjeblikket er klubben fra Haderslev i bunden af Superligaen. De er nemlig næstsidst efter 11 spillerunder, hvor de blot har hentet otte point og har fire point op til AGF og Viborg FF på den anden side af nedrykningsstregen.

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

FCM har solgt nul billetter

Nedtur for Højlund

Afsløring: Brøndby afvist

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

Svenske helte er målløse

Jacob Neestrup: ‘Stor fremtid i FC København’

Data: FC Midtjylland er nu tårnhøje guldfavoritter

Tidligere Superliga-målræv åben for Danmark

Vil købe Manchester United

– Vi har råd til at købe Randers-spiller

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

Klar besked fra Frank efter nedtur

Møde i denne uge – færdig i FC Barcelona?

Morten Bruun om FCK-lejesvend: ‘Det går jo ikke’

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

Ekspert med dyster Rune-melding

Medie fælder dom over Eriksens startdebut

Dansk keeper vækker opsigt: Vælter sig i gule kort

Vanvittig Pogacar-klausul

Fredericia får bank i Haderslev

Utrolig dansk succes i Belgien

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Måtte bæres ud – giver status på Brøndby-profil

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

OB-comeback – Zorniger må være ellevild med ham!

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Forfærdeligt uheld i dansk 2. divisionskamp

Ellevild Peter Schmeichel: ‘Jeg kunne kysse ham!’

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Efter mareridtsår – Daramy skadet igen

242 millioner sidder på bænken

Fuldender svensk mirakel

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

Tullberg i tårer over tv-billeder

‘Nørgaard savner man altid’

Superliga-klubejer vil ikke sælge til udlændinge

Er han på vej til Lyngby?

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup

Skader får Neestrup til at nedjustere ambitionerne

FCK uden profiler til Champions League-brag

Svensk sensation skal sætte kronen på værket i dag

Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund

Graham Potter er ny svensk landstræner

Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

Ruben Amorim: Den største i min tid her
