OB-angriber: Vi kan ikke gemme os mere

Morten Skoubo håber på et mere stabilt OB i 2014, hvor han mener, at man ikke længere kan gemme sig under prædikatet ‘et udviklingshold’.



Det var svært at blive klog på OB i efteråret, hvor holdet svingede mellem forrygende præstationer og skuffende resultater, men nu venter et forår, hvor holdet skal stabilere sig i en liga, hvor kun få hold er stabile. 

Angriberen Morten Skoubo forventer, at OB nu vil vise sit sande ansigt og ikke længere lede efter sin stil. Skoubo håber således, at OB kan fortsætte nogle af de gode takter, der blev vist i glimt i efteråret. 

– Det har været lidt op og ned, men heldigvis mest op i forhold til foråret. Vi sluttede godt af, og vi viste godt spil mod AGF, så jeg ser frem med optimisme. Nu skal vi igennem en opstartsfase, hvor vi skal spilles endnu mere sammen. Men vi kan ikke blive ved med at gemme os under, at vi er på vej til at udvikle noget. Vi er et hold, og det har vi været i et stykke tid. Det må vi også bevise. Men den her periode gavner os i forhold til at blive spillet mere sammen og finde vores spillestil, siger Morten Skoubo til tipsbladet.dk. 

Han har svært ved at pege på, hvor i tabellen man kan forvente at se OB i foråret. 

– I år er det svært at spå om nogen hold, men det bliver meget tæt. Om man bliver nummer otte-ni eller fire-fem afhænger af måske af tre point. Det er de små ting, der bliver afgørende, så det har også noget at gøre med held. Men vi vil selvfølgelig håbe på at få en masse point, så vi kan være med, hvor det er lidt sjovere end i de sidste par år, siger han. 





FC København melder ud om jagt på sportsdirektør




LIVE

TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?

Her er Tunesiens nye VM-træner

Historisk påsætning undrer dommerekspert

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Klar transfermelding

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Denne klub drømmer om Højbjerg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Jeg er dybt chokeret og forundret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Uruguay slider sig til uafgjort 

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Iran og New Zealand deler

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Østrig – Jordan

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Frankrig – Senegal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Blæst bagover af 18-årig