OB-boss: Derfor blev Minteh udskiftet efter 30 min

Svenske Andreas Alm valgte at udskifte Yankuba Minteh i første halvleg, og det var der en årsag til.



Fynboerne OB vandt fredag aften over AC Horsens på hjemmebane, og dermed er Horsens tæt på at rykke ud, mens OB stadig lever i kampen om at blive nummer syv.

Alle mål blev sat ind i anden halvleg, så dramaet i første var de brændte chancer og en overraskende udskiftning af Yankuba Minteh efter 32 minutter.

Gambieren var synligt skuffet over at blive taget ud i første halvleg, men udskiftningen var der en god årsag til, fortalte Andrea Alm efter opgøret til Viaplay.

– Det er nemt: I går fik han et slag på foden, så han måtte gå ud af træningen. Han blev tapet op og kom tilbage i træningen og sagde, at det gik okay. Men i dag kunne jeg se på hans løb, at han ikke spillede på 100 prpocent.

– Han gør det alligevel okay på 80 procent og tager et løb 65 meter tilbage i banen, men var ikke på 100 procent. Derfor satte vi Charly Nouck ind, og han var på 100 procent.

– Yankuba var ikke på 100 procent og havde ondt i foden. Og han ved også godt, at han har ondt i foden, lyder det fra Andreas Alm, der talte med Minteh i pausen af kampen:

– Han sagde, at han ville blive på banen, men det er jo min beslutning. Jeg tog ham ud, fordi han ikke er på 100 procent. Og så fortalte han også efterfølgende, at han faktisk har lidt ondt i foden.

OB vandt som nævnt opgøret og skal nu håbe på, at SIF tager point fra FCM på mandag, så OB med en sejr i Herning i sidste runde tager syvendepladsen og dermed muligheden for at møde nummer fire i Superligaen om en playoffkamp om en plads i Europa i næste sæson.

Det var Emmanuel Sabbi, der satte begge OB's mål i nettet.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Martin Jørgensen lander nyt job



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Horsens kommer tættere på oprykning

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

– Vi har alle fejlet

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Brian Riemer peger på tre årsager

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’