Fynboerne OB vandt fredag aften over AC Horsens på hjemmebane, og dermed er Horsens tæt på at rykke ud, mens OB stadig lever i kampen om at blive nummer syv.
Alle mål blev sat ind i anden halvleg, så dramaet i første var de brændte chancer og en overraskende udskiftning af Yankuba Minteh efter 32 minutter.
Gambieren var synligt skuffet over at blive taget ud i første halvleg, men udskiftningen var der en god årsag til, fortalte Andrea Alm efter opgøret til Viaplay.
– Det er nemt: I går fik han et slag på foden, så han måtte gå ud af træningen. Han blev tapet op og kom tilbage i træningen og sagde, at det gik okay. Men i dag kunne jeg se på hans løb, at han ikke spillede på 100 prpocent.
– Han gør det alligevel okay på 80 procent og tager et løb 65 meter tilbage i banen, men var ikke på 100 procent. Derfor satte vi Charly Nouck ind, og han var på 100 procent.
– Yankuba var ikke på 100 procent og havde ondt i foden. Og han ved også godt, at han har ondt i foden, lyder det fra Andreas Alm, der talte med Minteh i pausen af kampen:
– Han sagde, at han ville blive på banen, men det er jo min beslutning. Jeg tog ham ud, fordi han ikke er på 100 procent. Og så fortalte han også efterfølgende, at han faktisk har lidt ondt i foden.
OB vandt som nævnt opgøret og skal nu håbe på, at SIF tager point fra FCM på mandag, så OB med en sejr i Herning i sidste runde tager syvendepladsen og dermed muligheden for at møde nummer fire i Superligaen om en playoffkamp om en plads i Europa i næste sæson.
Det var Emmanuel Sabbi, der satte begge OB's mål i nettet.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
OPTAKT
Colombia – Portugal
OPTAKT
DR Congo – Uzbekistan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER