OB-boss: Derfor blev Minteh udskiftet efter 30 min

Svenske Andreas Alm valgte at udskifte Yankuba Minteh i første halvleg, og det var der en årsag til.



Fynboerne OB vandt fredag aften over AC Horsens på hjemmebane, og dermed er Horsens tæt på at rykke ud, mens OB stadig lever i kampen om at blive nummer syv.

Alle mål blev sat ind i anden halvleg, så dramaet i første var de brændte chancer og en overraskende udskiftning af Yankuba Minteh efter 32 minutter.

Gambieren var synligt skuffet over at blive taget ud i første halvleg, men udskiftningen var der en god årsag til, fortalte Andrea Alm efter opgøret til Viaplay.

– Det er nemt: I går fik han et slag på foden, så han måtte gå ud af træningen. Han blev tapet op og kom tilbage i træningen og sagde, at det gik okay. Men i dag kunne jeg se på hans løb, at han ikke spillede på 100 prpocent.

– Han gør det alligevel okay på 80 procent og tager et løb 65 meter tilbage i banen, men var ikke på 100 procent. Derfor satte vi Charly Nouck ind, og han var på 100 procent.

– Yankuba var ikke på 100 procent og havde ondt i foden. Og han ved også godt, at han har ondt i foden, lyder det fra Andreas Alm, der talte med Minteh i pausen af kampen:

– Han sagde, at han ville blive på banen, men det er jo min beslutning. Jeg tog ham ud, fordi han ikke er på 100 procent. Og så fortalte han også efterfølgende, at han faktisk har lidt ondt i foden.

OB vandt som nævnt opgøret og skal nu håbe på, at SIF tager point fra FCM på mandag, så OB med en sejr i Herning i sidste runde tager syvendepladsen og dermed muligheden for at møde nummer fire i Superligaen om en playoffkamp om en plads i Europa i næste sæson.

Det var Emmanuel Sabbi, der satte begge OB's mål i nettet.





Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub




LIVE

TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’

Nu melder Christian Eriksen ud

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Det er slut’

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Han bliver cheftræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Afslører: Storklub missede Højlund

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklub har kontaktet Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Bud på 1,12 milliard afvist

Jonas Wind til danskerklub?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Supercomputer: De vinder VM