Fynboerne OB vandt fredag aften over AC Horsens på hjemmebane, og dermed er Horsens tæt på at rykke ud, mens OB stadig lever i kampen om at blive nummer syv.
Alle mål blev sat ind i anden halvleg, så dramaet i første var de brændte chancer og en overraskende udskiftning af Yankuba Minteh efter 32 minutter.
Gambieren var synligt skuffet over at blive taget ud i første halvleg, men udskiftningen var der en god årsag til, fortalte Andrea Alm efter opgøret til Viaplay.
– Det er nemt: I går fik han et slag på foden, så han måtte gå ud af træningen. Han blev tapet op og kom tilbage i træningen og sagde, at det gik okay. Men i dag kunne jeg se på hans løb, at han ikke spillede på 100 prpocent.
– Han gør det alligevel okay på 80 procent og tager et løb 65 meter tilbage i banen, men var ikke på 100 procent. Derfor satte vi Charly Nouck ind, og han var på 100 procent.
– Yankuba var ikke på 100 procent og havde ondt i foden. Og han ved også godt, at han har ondt i foden, lyder det fra Andreas Alm, der talte med Minteh i pausen af kampen:
– Han sagde, at han ville blive på banen, men det er jo min beslutning. Jeg tog ham ud, fordi han ikke er på 100 procent. Og så fortalte han også efterfølgende, at han faktisk har lidt ondt i foden.
OB vandt som nævnt opgøret og skal nu håbe på, at SIF tager point fra FCM på mandag, så OB med en sejr i Herning i sidste runde tager syvendepladsen og dermed muligheden for at møde nummer fire i Superligaen om en playoffkamp om en plads i Europa i næste sæson.
Det var Emmanuel Sabbi, der satte begge OB's mål i nettet.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT