Hvis man for et år siden havde påstået, at Izunna Uzochukwu stadig ville være i OB i december 2017, og det tilmed ville være i kølvandet på et kalenderår med masser af spilletid, så var der nok rigtig mange, der havde tvivlet på den påstand.
I nigerianerens første tid i klubben var der en masse små, kryptiske udtalelser og opslag på sociale medier. Blandt andet et fra den 15. december 2016, hvor Izunna på Instagram i forbindelse med sin juleferie skrev “
Hvad Izunna Uzochukwu præcist mente med det, ved han kun selv, men han er i hvert fald ikke rykket videre fra OB, hvor han alene i efteråret noterede sig for 14 ud af 18 kampe.
I OB glæder man sig over de takter, den nigerianske midtbanespiller har vist.
– Det er ikke unormalt, at en ny spiller skal vænne sig til en anden kultur og en anden måde at spille på, og det har været et langt tilløb for Izunna. Men jeg synes, han har spillet et godt efterår og er ved at have tilpasset sig. Vi har også haft mange snakke, og jeg ved, at Izunna og Kent (Nielsen, red.) har haft mange snakke, hvor de hver især er kommet med deres synspunkter. Det har været en lang tilvænningsperiode for Izunna, siger sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
Havde du afskrevet ham for et år siden?
– Afskrevet og afskrevet. Jeg vil da godt medgive, at vi, i kølvandet på de udmeldinger, der kom fra Izunna på et tidspunkt, har haft en del møder med ham, og på et tidspunkt sad jeg da også med en fornemmelse af, at vi var langt fra hinanden. Men kæmpe ros til Izunna for at have grebet handsken og arbejdet hårdt.
Izunna Uzochukwu scorede et mål for OB i efteråret, men han noterede sig også for to røde og fem gule kort. Dermed er han den spiller i Superligaen, der har revet flest strafpoint til sig.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
DAGENS SPILFORSLAG
Målfest i Poznan
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER
Superliga-retur?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
