OB-direktør glæder sig over Izunna: Vi var langt fra hinanden

Izunna Uzochukwu lignede på mange måder en færdig mand i OB for bare et år siden, men tingene har udviklet sig positivt for den nigerianske midtbanemand.



Hvis man for et år siden havde påstået, at Izunna Uzochukwu stadig ville være i OB i december 2017, og det tilmed ville være i kølvandet på et kalenderår med masser af spilletid, så var der nok rigtig mange, der havde tvivlet på den påstand.

I nigerianerens første tid i klubben var der en masse små, kryptiske udtalelser og opslag på sociale medier. Blandt andet et fra den 15. december 2016, hvor Izunna på Instagram i forbindelse med sin juleferie skrev “

Hvad Izunna Uzochukwu præcist mente med det, ved han kun selv, men han er i hvert fald ikke rykket videre fra OB, hvor han alene i efteråret noterede sig for 14 ud af 18 kampe. 

I OB glæder man sig over de takter, den nigerianske midtbanespiller har vist.

– Det er ikke unormalt, at en ny spiller skal vænne sig til en anden kultur og en anden måde at spille på, og det har været et langt tilløb for Izunna. Men jeg synes, han har spillet et godt efterår og er ved at have tilpasset sig. Vi har også haft mange snakke, og jeg ved, at Izunna og Kent (Nielsen, red.) har haft mange snakke, hvor de hver især er kommet med deres synspunkter. Det har været en lang tilvænningsperiode for Izunna, siger sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

Havde du afskrevet ham for et år siden?

– Afskrevet og afskrevet. Jeg vil da godt medgive, at vi, i kølvandet på de udmeldinger, der kom fra Izunna på et tidspunkt, har haft en del møder med ham, og på et tidspunkt sad jeg da også med en fornemmelse af, at vi var langt fra hinanden. Men kæmpe ros til Izunna for at have grebet handsken og arbejdet hårdt.

Izunna Uzochukwu scorede et mål for OB i efteråret, men han noterede sig også for to røde og fem gule kort. Dermed er han den spiller i Superligaen, der har revet flest strafpoint til sig. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Målfest i Poznan

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Her er Andreas Skov Olsens nye klub



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Sætter klar målsætning

Slår transferrekord for Superliga-angriber

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Diant Ramaj skal videre



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Superliga-retur?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Han er ny landstræner for Italien

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe