Direktøren i Odense Sport & Event, selskabet bag Superliga-klubben OB, Enrico Augustinus, fortæller, at man i den fynske klub er i løbende SMS-kontakt med Christian Eriksen.
I et interview med B.T. afslører Augustinus, at Eriksen selvfølgelig kan få en plads i OB, hvis han altså selv ønsker at spille fodbold igen.
– Det er 100 procent Christians beslutning. Hvis vi kunne give ham en kontrakt, havde vi gjort det, siger han til avisen.
– Vi har en god relation til Christian. Vi har løbende sms-kontakt, og det er fint, han kan træne i Ådalen. Men vi lægger ikke en kontrakt på bordet, før han beslutter, om han vil spille fodbold igen, siger han.
Yderligere forklarer direktøren i Odense Sport & Event, at man naturligvis ikke har råd til at betale en fuld transfersum til Inter, og derfor afhænger en mulig aftale også af, hvad den italienske klub kommer til at gøre med danskeren.
I sidste uge kom det frem, at Christian Eriksen benytter OB’s anlæg i Ådalen til at genoptræne med en personlig træner.
Danskerens agent, Martin Schoots, sagde i den forbindelse, at han både træner, når han er hjemme i Danmark, og når han er i Italien.
Samtidig understregede agenten, at det fortsat er for tidligt at snakke om, hvorvidt Eriksen kommer til at spille professionel fodbold igen eller ej.
Christian Eriksen har ikke spillet fodbold, siden han fik et hjertestop i EM-kampen mod Finland i sommer.
Efter episoden fik han inopereret en pacemaker, som er ulovlig at spille med i Italien, hvor Eriksen altså har kontrakt med Inter.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
DAGENS SPILFORSLAG
Floridas fugtigvarme sænker engelsk tempo
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
NYHEDER
FCK henter svensk talent
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
