OB flirter med Eriksen: Vi har løbende SMS-kontakt

Superliga-klubben bekræfter, at man er parate til at gøre plads til danskeren, hvis han selv vil og kan.



Direktøren i Odense Sport & Event, selskabet bag Superliga-klubben OB, Enrico Augustinus, fortæller, at man i den fynske klub er i løbende SMS-kontakt med Christian Eriksen.

I et interview med B.T. afslører Augustinus, at Eriksen selvfølgelig kan få en plads i OB, hvis han altså selv ønsker at spille fodbold igen. 

– Det er 100 procent Christians beslutning. Hvis vi kunne give ham en kontrakt, havde vi gjort det, siger han til avisen.

– Vi har en god relation til Christian. Vi har løbende sms-kontakt, og det er fint, han kan træne i Ådalen. Men vi lægger ikke en kontrakt på bordet, før han beslutter, om han vil spille fodbold igen, siger han. 

Yderligere forklarer direktøren i Odense Sport & Event, at man naturligvis ikke har råd til at betale en fuld transfersum til Inter, og derfor afhænger en mulig aftale også af, hvad den italienske klub kommer til at gøre med danskeren. 

I sidste uge kom det frem, at Christian Eriksen benytter OB’s anlæg i Ådalen til at genoptræne med en personlig træner. 

Danskerens agent, Martin Schoots, sagde i den forbindelse, at han både træner, når han er hjemme i Danmark, og når han er i Italien. 

Samtidig understregede agenten, at det fortsat er for tidligt at snakke om, hvorvidt Eriksen kommer til at spille professionel fodbold igen eller ej.

Christian Eriksen har ikke spillet fodbold, siden han fik et hjertestop i EM-kampen mod Finland i sommer.

Efter episoden fik han inopereret en pacemaker, som er ulovlig at spille med i Italien, hvor Eriksen altså har kontrakt med Inter.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Dame N’Doye scorer nyt job

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-boss med spændende transfermelding

Tyskland – Elfenbenskysten

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brasilien – Haiti

‘Det største tilbageslag i min karriere’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Vil smadre transferrekord



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Tyrkiet – Paraguay

Skotland – Marokko

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster

Vigtigt nyt for ‘AC’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Flere Superliga-kamp rykkes

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’