OB flirter med Eriksen: Vi har løbende SMS-kontakt

Superliga-klubben bekræfter, at man er parate til at gøre plads til danskeren, hvis han selv vil og kan.



Direktøren i Odense Sport & Event, selskabet bag Superliga-klubben OB, Enrico Augustinus, fortæller, at man i den fynske klub er i løbende SMS-kontakt med Christian Eriksen.

I et interview med B.T. afslører Augustinus, at Eriksen selvfølgelig kan få en plads i OB, hvis han altså selv ønsker at spille fodbold igen. 

– Det er 100 procent Christians beslutning. Hvis vi kunne give ham en kontrakt, havde vi gjort det, siger han til avisen.

– Vi har en god relation til Christian. Vi har løbende sms-kontakt, og det er fint, han kan træne i Ådalen. Men vi lægger ikke en kontrakt på bordet, før han beslutter, om han vil spille fodbold igen, siger han. 

Yderligere forklarer direktøren i Odense Sport & Event, at man naturligvis ikke har råd til at betale en fuld transfersum til Inter, og derfor afhænger en mulig aftale også af, hvad den italienske klub kommer til at gøre med danskeren. 

I sidste uge kom det frem, at Christian Eriksen benytter OB’s anlæg i Ådalen til at genoptræne med en personlig træner. 

Danskerens agent, Martin Schoots, sagde i den forbindelse, at han både træner, når han er hjemme i Danmark, og når han er i Italien. 

Samtidig understregede agenten, at det fortsat er for tidligt at snakke om, hvorvidt Eriksen kommer til at spille professionel fodbold igen eller ej.

Christian Eriksen har ikke spillet fodbold, siden han fik et hjertestop i EM-kampen mod Finland i sommer.

Efter episoden fik han inopereret en pacemaker, som er ulovlig at spille med i Italien, hvor Eriksen altså har kontrakt med Inter.






TransferLIVE: Chido Obi i dialog med BL-klub




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Ståle Solbakken i stort forsvar

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Dansk klub henter Jonathan Hutters



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FC København jagter Romane Amane

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Supercomputer: Her er VM-finalen

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Dansker skifter til tysk traditionsklub

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Algeriet – Østrig

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’