OB flirter med Eriksen: Vi har løbende SMS-kontakt

Superliga-klubben bekræfter, at man er parate til at gøre plads til danskeren, hvis han selv vil og kan.



Direktøren i Odense Sport & Event, selskabet bag Superliga-klubben OB, Enrico Augustinus, fortæller, at man i den fynske klub er i løbende SMS-kontakt med Christian Eriksen.

I et interview med B.T. afslører Augustinus, at Eriksen selvfølgelig kan få en plads i OB, hvis han altså selv ønsker at spille fodbold igen. 

– Det er 100 procent Christians beslutning. Hvis vi kunne give ham en kontrakt, havde vi gjort det, siger han til avisen.

– Vi har en god relation til Christian. Vi har løbende sms-kontakt, og det er fint, han kan træne i Ådalen. Men vi lægger ikke en kontrakt på bordet, før han beslutter, om han vil spille fodbold igen, siger han. 

Yderligere forklarer direktøren i Odense Sport & Event, at man naturligvis ikke har råd til at betale en fuld transfersum til Inter, og derfor afhænger en mulig aftale også af, hvad den italienske klub kommer til at gøre med danskeren. 

I sidste uge kom det frem, at Christian Eriksen benytter OB’s anlæg i Ådalen til at genoptræne med en personlig træner. 

Danskerens agent, Martin Schoots, sagde i den forbindelse, at han både træner, når han er hjemme i Danmark, og når han er i Italien. 

Samtidig understregede agenten, at det fortsat er for tidligt at snakke om, hvorvidt Eriksen kommer til at spille professionel fodbold igen eller ej.

Christian Eriksen har ikke spillet fodbold, siden han fik et hjertestop i EM-kampen mod Finland i sommer.

Efter episoden fik han inopereret en pacemaker, som er ulovlig at spille med i Italien, hvor Eriksen altså har kontrakt med Inter.







LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: FCK smider sejren

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

På blokken til stort landstrænerjob

LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Superliga-LIVE: BIF-stjerne kan blive far om lidt