OB flirter med Eriksen: Vi har løbende SMS-kontakt

Superliga-klubben bekræfter, at man er parate til at gøre plads til danskeren, hvis han selv vil og kan.



Direktøren i Odense Sport & Event, selskabet bag Superliga-klubben OB, Enrico Augustinus, fortæller, at man i den fynske klub er i løbende SMS-kontakt med Christian Eriksen.

I et interview med B.T. afslører Augustinus, at Eriksen selvfølgelig kan få en plads i OB, hvis han altså selv ønsker at spille fodbold igen. 

– Det er 100 procent Christians beslutning. Hvis vi kunne give ham en kontrakt, havde vi gjort det, siger han til avisen.

– Vi har en god relation til Christian. Vi har løbende sms-kontakt, og det er fint, han kan træne i Ådalen. Men vi lægger ikke en kontrakt på bordet, før han beslutter, om han vil spille fodbold igen, siger han. 

Yderligere forklarer direktøren i Odense Sport & Event, at man naturligvis ikke har råd til at betale en fuld transfersum til Inter, og derfor afhænger en mulig aftale også af, hvad den italienske klub kommer til at gøre med danskeren. 

I sidste uge kom det frem, at Christian Eriksen benytter OB’s anlæg i Ådalen til at genoptræne med en personlig træner. 

Danskerens agent, Martin Schoots, sagde i den forbindelse, at han både træner, når han er hjemme i Danmark, og når han er i Italien. 

Samtidig understregede agenten, at det fortsat er for tidligt at snakke om, hvorvidt Eriksen kommer til at spille professionel fodbold igen eller ej.

Christian Eriksen har ikke spillet fodbold, siden han fik et hjertestop i EM-kampen mod Finland i sommer.

Efter episoden fik han inopereret en pacemaker, som er ulovlig at spille med i Italien, hvor Eriksen altså har kontrakt med Inter.





Peter og Kasper Schmeichel stikker til England




LIVE

TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Klar for FC København

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Tullberg bekræfter FCM-skifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Flere slagter dansker efter grim aktion



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

“Det går over i historien”

Agent: Derfor har vi mere magt i moderne fodbold

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Snød FC København for keeper

Spanien har et ekstra øje på Messi