– Zohore er et sats fra vores side

Det er de etablerede stamspillere, der skal løfte OB, og ikke de nye spillere, siger klubbens fodbolddirektør.



OB har i januars transfervindue sagt farvel til angrebsesset Issam Jebali og midtbanekrigeren Armin Gigovic.

Ind er kommet nogle unge og i dansk sammenhæng ukendte navne samt angriberen Kenneth Zohore.

29-årige Zohore er det på papiret største navn, der er kommet ind i januar, efter at han fik sin kontrakt revet over i West Bromwich.

– Det er jo et sats. Zohore har en super svær periode bag sig. Han har ikke spillet fodbold kontinuerligt i de seneste 18 måneder.

– Vi får en spiller ind, som ikke er i topform. Men vi har en fornemmelse af hans højeste niveau. Kan vi vække liv i det potentiale, så har han nogle ting, som vi ønsker, siger OB-fodbolddirektør Björn Wesström

Inden OB skal forsøge at forsvare sin position i top-6 i Superligaen, kunne det samlet set umiddelbart ligne en svækkelse af OB-truppen.

Det afviser Wesström dog, og inden han vil tale om de profilerede afgange, har han et overordnet budskab.

– Når alle taler om et transfervindue, så taler alle kun om de spillere, der skifter. Jeg vil hellere tale om dem, som er i klubben. Det er jo ikke sådan, at deres udvikling står stille, siger Wesström.

Derfor forventer han heller ikke, at de nye spillere som Zohore og midtbanespilleren Alen Mustafic en til en erstatter Jebali og Gigovic.

Det handler for OB-chefen om, at de rutinerede kræfter i truppen tager større ansvar. Det gælder typer som Emmanuel Sabbi, Mads Frøkjær, Bashkim Kadrii og Jeppe Tverskov.

– For mig kræver det, at spillere som Sabbi, Frøkjær, Bashkim og Tverskov bliver bedre versioner af sig selv, end de har været tidligere. Så kommer vi til at blive bedre som hold.

– Alle tror, at det er spillerne, som kommer udefra, der skal redde os. Men så ville vi være på en rigtig farlig vej, siger han.

Salget af Jebali ses i OB som en succeshistorie, også selv om holdet mister en profil i angrebet.

– Vi valgte at sælge Issam og få en million euro for ham. Og så var vi glade for det, det er fantastisk at få for en 31-årig spiller, mener Wesström.

Anderledes forholder det sig med Gigovic, der var udlejet til OB i efteråret og valgte et nyt lejemål i FC Midtjylland i foråret.

FCM har et point færre end OB og skal i foråret jagte blandt andet OB i top-6. Dermed har fynboerne utilsigtet givet midtjyderne en hjælpende fod i de bestræbelser.

– Det havde vi ingen indflydelse på. Gigovic havde vi ingen aftale med, og han kunne frit vælge en anden klub. Det var hans eget valg at skifte til FCM, konstaterer Björn Wesström tørt.

Målet for OB var at bevare stammen i truppen, som samtidig er trimmet en smule i forhold til efteråret.

– Vi havde meget stor udskiftning i truppen i sommer, hvor 15 spillere kom ind, og 14 røg ud. Det skulle vi ikke igen. Vi er lidt slankere nu med tre spillere færre på førsteholdet, lyder det fra Björn Wesström.

Ud over de allerede nævnte har OB i januars transfervindue hentet offensivspillerne Musa Juwara og Naatan Skyttä og sagt farvel til Ayo Simon Okosun, Joel King og Mohamed Kefing Kante.

/ritzau/





Fodbold1 LIVE

LIVE: Rapper køber sig ind i dansk klub

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

10 spillere nægtet indrejse til USA

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Giver to spillere livstidskarantæne

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

AGF tager pis på FC Midtjylland

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Brian Riemer giver klar besked



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Vil have ham væk fra FC København

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Mileta Rajovic i stor optur

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

– Han har måske været lagt lidt på is

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Var direkte fra træningsbanen

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

I chok: Har aldrig set lignende

23 røde kort i vanvidskamp

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Bombe – Superliga-klub nævnes

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Froholdt på tavlen i storkamp

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Real Madrid – Manchester City

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Tung mandagskamp i Rom

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’