OB har i januars transfervindue sagt farvel til angrebsesset Issam Jebali og midtbanekrigeren Armin Gigovic.
Ind er kommet nogle unge og i dansk sammenhæng ukendte navne samt angriberen Kenneth Zohore.
29-årige Zohore er det på papiret største navn, der er kommet ind i januar, efter at han fik sin kontrakt revet over i West Bromwich.
– Det er jo et sats. Zohore har en super svær periode bag sig. Han har ikke spillet fodbold kontinuerligt i de seneste 18 måneder.
– Vi får en spiller ind, som ikke er i topform. Men vi har en fornemmelse af hans højeste niveau. Kan vi vække liv i det potentiale, så har han nogle ting, som vi ønsker, siger OB-fodbolddirektør Björn Wesström
Inden OB skal forsøge at forsvare sin position i top-6 i Superligaen, kunne det samlet set umiddelbart ligne en svækkelse af OB-truppen.
Det afviser Wesström dog, og inden han vil tale om de profilerede afgange, har han et overordnet budskab.
– Når alle taler om et transfervindue, så taler alle kun om de spillere, der skifter. Jeg vil hellere tale om dem, som er i klubben. Det er jo ikke sådan, at deres udvikling står stille, siger Wesström.
Derfor forventer han heller ikke, at de nye spillere som Zohore og midtbanespilleren Alen Mustafic en til en erstatter Jebali og Gigovic.
Det handler for OB-chefen om, at de rutinerede kræfter i truppen tager større ansvar. Det gælder typer som Emmanuel Sabbi, Mads Frøkjær, Bashkim Kadrii og Jeppe Tverskov.
– For mig kræver det, at spillere som Sabbi, Frøkjær, Bashkim og Tverskov bliver bedre versioner af sig selv, end de har været tidligere. Så kommer vi til at blive bedre som hold.
– Alle tror, at det er spillerne, som kommer udefra, der skal redde os. Men så ville vi være på en rigtig farlig vej, siger han.
Salget af Jebali ses i OB som en succeshistorie, også selv om holdet mister en profil i angrebet.
– Vi valgte at sælge Issam og få en million euro for ham. Og så var vi glade for det, det er fantastisk at få for en 31-årig spiller, mener Wesström.
Anderledes forholder det sig med Gigovic, der var udlejet til OB i efteråret og valgte et nyt lejemål i FC Midtjylland i foråret.
FCM har et point færre end OB og skal i foråret jagte blandt andet OB i top-6. Dermed har fynboerne utilsigtet givet midtjyderne en hjælpende fod i de bestræbelser.
– Det havde vi ingen indflydelse på. Gigovic havde vi ingen aftale med, og han kunne frit vælge en anden klub. Det var hans eget valg at skifte til FCM, konstaterer Björn Wesström tørt.
Målet for OB var at bevare stammen i truppen, som samtidig er trimmet en smule i forhold til efteråret.
– Vi havde meget stor udskiftning i truppen i sommer, hvor 15 spillere kom ind, og 14 røg ud. Det skulle vi ikke igen. Vi er lidt slankere nu med tre spillere færre på førsteholdet, lyder det fra Björn Wesström.
Ud over de allerede nævnte har OB i januars transfervindue hentet offensivspillerne Musa Juwara og Naatan Skyttä og sagt farvel til Ayo Simon Okosun, Joel King og Mohamed Kefing Kante.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan overraske i Le Classique
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
Tæt på utrolig kamprekord
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
NYHEDER