OB har afvist skotsk bud på angriber

En skotsk klub ville have OB-angriberen Thomas Mikkelsen, men fynboerne sagde nej, fordi man ville beholde “Bomberen fra Bredebro”.



Den 26-årige angriber Thomas Mikkelsen er tilbage i OB efter lejeaftaler med både Vejle og IFK Göteborg, men faktisk kunne angriberen have været fortid i Superliga-klubben. Tidligere på sommeren var en skotsk klub ude efter Thomas Mikkelsen, men fynboerne afviste tilbuddet og har dermed valgt at beholde angriberen i truppen.

Thomas Mikkelsens agent Gulli Tomasson bekræfter tipsbladet.dk’s oplysninger. 

– Det kan jeg godt bekræfte. Der var en skotsk klub, der var interesseret, men da OB sagde nej, har vi ikke brugt meget tid på det, siger Gulli Tomasson til tipsbladet.dk.

Tidligere på sommeren slog agenten fast, at Thomas Mikkelsen har ambitioner om at slå igennem i OB, og det er stadig tilfældet. 

– Jeg regner bestemt med, at Thomas bliver i OB, men hvis OB ringer i morgen og siger noget andet, må vi forholde os til det. Vi har fået at vide af OB, at de mener, at Thomas har gjort det godt i sæsonstarten, og han har også fået spilletid. Han skal nok komme til at score mål, hvis han får chancen, og han kommer også til at skabe muligheder for de andre spillere. Omvendt er alt til salg, så hvis OB får et bud, de ikke kan sige nej til, må vi kigge på det, siger Gulli Tomasson.

Thomas Mikkelsen er startet inde i to kampe for OB i denne sæson, men er endnu ikke kommet på måltavlen. I sidste sæson scorede angriberen med tilnavnet “Bomberen fra Bredebro” 11 mål i 1. division for Vejle Boldklub.  





Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’




LIVE

VM-LIVE: Stjerne takker Danmark

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

David Nielsen er stensikker

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Scorer vanvittig løn i Premier League



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

“Du er en fucking maskine!”

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Ustoppelige Haaland skaber miraklet

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Hele Oslo koger efter Norges sejr over Brasilien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Bellingham og Kane sender England videre

Her er 1/8-finalerne ved VM

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Dansker på blokken i ny storklub

Klapper i om stor Superliga-transfer

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

USA – Belgien

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’