OB har afvist skotsk bud på angriber

En skotsk klub ville have OB-angriberen Thomas Mikkelsen, men fynboerne sagde nej, fordi man ville beholde “Bomberen fra Bredebro”.



Den 26-årige angriber Thomas Mikkelsen er tilbage i OB efter lejeaftaler med både Vejle og IFK Göteborg, men faktisk kunne angriberen have været fortid i Superliga-klubben. Tidligere på sommeren var en skotsk klub ude efter Thomas Mikkelsen, men fynboerne afviste tilbuddet og har dermed valgt at beholde angriberen i truppen.

Thomas Mikkelsens agent Gulli Tomasson bekræfter tipsbladet.dk’s oplysninger. 

– Det kan jeg godt bekræfte. Der var en skotsk klub, der var interesseret, men da OB sagde nej, har vi ikke brugt meget tid på det, siger Gulli Tomasson til tipsbladet.dk.

Tidligere på sommeren slog agenten fast, at Thomas Mikkelsen har ambitioner om at slå igennem i OB, og det er stadig tilfældet. 

– Jeg regner bestemt med, at Thomas bliver i OB, men hvis OB ringer i morgen og siger noget andet, må vi forholde os til det. Vi har fået at vide af OB, at de mener, at Thomas har gjort det godt i sæsonstarten, og han har også fået spilletid. Han skal nok komme til at score mål, hvis han får chancen, og han kommer også til at skabe muligheder for de andre spillere. Omvendt er alt til salg, så hvis OB får et bud, de ikke kan sige nej til, må vi kigge på det, siger Gulli Tomasson.

Thomas Mikkelsen er startet inde i to kampe for OB i denne sæson, men er endnu ikke kommet på måltavlen. I sidste sæson scorede angriberen med tilnavnet “Bomberen fra Bredebro” 11 mål i 1. division for Vejle Boldklub.  





LIVE

VM-LIVE: Dansk landstræner knust

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Her er AGF’s Champions League-modstander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

England sprudlede i underholdende målfest

Her er FCK’s modstander i Conference League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

FCK-boss roser varm bomber

Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Portugal skuffede stort mod DR Congo

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Får afvist bud på dansk profil

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent