OB har afvist skotsk bud på angriber

En skotsk klub ville have OB-angriberen Thomas Mikkelsen, men fynboerne sagde nej, fordi man ville beholde “Bomberen fra Bredebro”.



Den 26-årige angriber Thomas Mikkelsen er tilbage i OB efter lejeaftaler med både Vejle og IFK Göteborg, men faktisk kunne angriberen have været fortid i Superliga-klubben. Tidligere på sommeren var en skotsk klub ude efter Thomas Mikkelsen, men fynboerne afviste tilbuddet og har dermed valgt at beholde angriberen i truppen.

Thomas Mikkelsens agent Gulli Tomasson bekræfter tipsbladet.dk’s oplysninger. 

– Det kan jeg godt bekræfte. Der var en skotsk klub, der var interesseret, men da OB sagde nej, har vi ikke brugt meget tid på det, siger Gulli Tomasson til tipsbladet.dk.

Tidligere på sommeren slog agenten fast, at Thomas Mikkelsen har ambitioner om at slå igennem i OB, og det er stadig tilfældet. 

– Jeg regner bestemt med, at Thomas bliver i OB, men hvis OB ringer i morgen og siger noget andet, må vi forholde os til det. Vi har fået at vide af OB, at de mener, at Thomas har gjort det godt i sæsonstarten, og han har også fået spilletid. Han skal nok komme til at score mål, hvis han får chancen, og han kommer også til at skabe muligheder for de andre spillere. Omvendt er alt til salg, så hvis OB får et bud, de ikke kan sige nej til, må vi kigge på det, siger Gulli Tomasson.

Thomas Mikkelsen er startet inde i to kampe for OB i denne sæson, men er endnu ikke kommet på måltavlen. I sidste sæson scorede angriberen med tilnavnet “Bomberen fra Bredebro” 11 mål i 1. division for Vejle Boldklub.  





Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage




LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Tiden er ved at rinde ud

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Napoli-chok på vej



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Afsløring: De er færdige i Randers

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Arsenal vinder Premier League

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Fortryder FC Barcelona-transfer

Thomas Delaney teaser

Lyon forhandler med dansk profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Neestrup jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF jagter hollandsk talent

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop