OB har afvist skotsk bud på angriber

En skotsk klub ville have OB-angriberen Thomas Mikkelsen, men fynboerne sagde nej, fordi man ville beholde “Bomberen fra Bredebro”.



Den 26-årige angriber Thomas Mikkelsen er tilbage i OB efter lejeaftaler med både Vejle og IFK Göteborg, men faktisk kunne angriberen have været fortid i Superliga-klubben. Tidligere på sommeren var en skotsk klub ude efter Thomas Mikkelsen, men fynboerne afviste tilbuddet og har dermed valgt at beholde angriberen i truppen.

Thomas Mikkelsens agent Gulli Tomasson bekræfter tipsbladet.dk’s oplysninger. 

– Det kan jeg godt bekræfte. Der var en skotsk klub, der var interesseret, men da OB sagde nej, har vi ikke brugt meget tid på det, siger Gulli Tomasson til tipsbladet.dk.

Tidligere på sommeren slog agenten fast, at Thomas Mikkelsen har ambitioner om at slå igennem i OB, og det er stadig tilfældet. 

– Jeg regner bestemt med, at Thomas bliver i OB, men hvis OB ringer i morgen og siger noget andet, må vi forholde os til det. Vi har fået at vide af OB, at de mener, at Thomas har gjort det godt i sæsonstarten, og han har også fået spilletid. Han skal nok komme til at score mål, hvis han får chancen, og han kommer også til at skabe muligheder for de andre spillere. Omvendt er alt til salg, så hvis OB får et bud, de ikke kan sige nej til, må vi kigge på det, siger Gulli Tomasson.

Thomas Mikkelsen er startet inde i to kampe for OB i denne sæson, men er endnu ikke kommet på måltavlen. I sidste sæson scorede angriberen med tilnavnet “Bomberen fra Bredebro” 11 mål i 1. division for Vejle Boldklub.  





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

‘Rødt kort er svært at vurdere’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Beijmo med kontant AGF-udmelding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

FC København interesseret i Jonas Kersken

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Bundesliga-klub enig med dansker

Vil til Premier League – United foran Arsenal

‘De har haft det værste transfervindue’

Randers FC – Silkeborg IF

Han er VM’s bedste spiller

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Udeladt – kan slet ikke spille

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: FC København sælger Achouri