OB kæmpede med Brøndby om Thygesen

OB var med til det allersidste, da Mikkel Thygesen skulle finde sig en ny klub. I sidste ende valgte Superliga-profilen Brøndby.



Spillet om den nu tidligere FC Midtjylland-profil Mikkel Thygesen, var et langt og udmarvende et af slagsen. Allerede i januar måned kunne den dynamiske midtbanespiller forhandle med andre klubber, og siden har både ind- og udenlandske klubber været inde i billedet.

Frem til det allersidste var flere tyske klubber interesseret i den tidligere midtjyske anfører. Men da fårene til sidst skulle skilles fra bukkene, var det alligevel to danske klubber, der lå forrest i feltet. Mikkel Thygesens nye klub Brøndby – og sæsonens Superliga-sølvvindere fra OB.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger var OB, der sidst på sommeren skal spille kvalifikation til Champions League, således med i kampen om Mikkel Thygesens underskrift indtil det allersidste. Men i afgørelsens time trak fynboerne sig på grund af midtbanespillerens lønkrav.

Thygesen, der ifølge Ekstra Bladet hiver 11 millioner kroner – inklusiv to millioner i sign on fee – indenbords for en tre-årig kontrakt i Brøndby, krævede således fire millioner kroner om året, hvis han skulle skifte til OB – uden bonusser. Det ville OB ikke honorere, så fynboerne trak sig fra en handel fem minutter i midnat.

Læs også: Thygesen: Jeg er Brøndby-dreng

Derfor kunne Brøndby IF præsentere Mikkel Thygesen som sommerens første forstærkning onsdag eftermiddag. 26-årige Thygesen vender dermed “hjem” til klubben, hvor han havde et kort ophold i sine ungdomsår.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansker på blokken i ny storklub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stort FCK-talent er blevet solgt

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasilien – Norge

Skyder stor FCM-historie ned

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

‘Det er et angreb på FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mexico – England

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Her er prisen på Aral Simsir

Åbner for sommertransfer

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Paraguay – Frankrig