OB kæmpede med Brøndby om Thygesen

OB var med til det allersidste, da Mikkel Thygesen skulle finde sig en ny klub. I sidste ende valgte Superliga-profilen Brøndby.



Spillet om den nu tidligere FC Midtjylland-profil Mikkel Thygesen, var et langt og udmarvende et af slagsen. Allerede i januar måned kunne den dynamiske midtbanespiller forhandle med andre klubber, og siden har både ind- og udenlandske klubber været inde i billedet.

Frem til det allersidste var flere tyske klubber interesseret i den tidligere midtjyske anfører. Men da fårene til sidst skulle skilles fra bukkene, var det alligevel to danske klubber, der lå forrest i feltet. Mikkel Thygesens nye klub Brøndby – og sæsonens Superliga-sølvvindere fra OB.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger var OB, der sidst på sommeren skal spille kvalifikation til Champions League, således med i kampen om Mikkel Thygesens underskrift indtil det allersidste. Men i afgørelsens time trak fynboerne sig på grund af midtbanespillerens lønkrav.

Thygesen, der ifølge Ekstra Bladet hiver 11 millioner kroner – inklusiv to millioner i sign on fee – indenbords for en tre-årig kontrakt i Brøndby, krævede således fire millioner kroner om året, hvis han skulle skifte til OB – uden bonusser. Det ville OB ikke honorere, så fynboerne trak sig fra en handel fem minutter i midnat.

Læs også: Thygesen: Jeg er Brøndby-dreng

Derfor kunne Brøndby IF præsentere Mikkel Thygesen som sommerens første forstærkning onsdag eftermiddag. 26-årige Thygesen vender dermed “hjem” til klubben, hvor han havde et kort ophold i sine ungdomsår.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Her er FC Københavns vej i Europa

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Fem bud på Brøndbys nye træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

De er tilbage i Premier League

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Værste i 16 år

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen