OB kæmpede med Brøndby om Thygesen

OB var med til det allersidste, da Mikkel Thygesen skulle finde sig en ny klub. I sidste ende valgte Superliga-profilen Brøndby.



Spillet om den nu tidligere FC Midtjylland-profil Mikkel Thygesen, var et langt og udmarvende et af slagsen. Allerede i januar måned kunne den dynamiske midtbanespiller forhandle med andre klubber, og siden har både ind- og udenlandske klubber været inde i billedet.

Frem til det allersidste var flere tyske klubber interesseret i den tidligere midtjyske anfører. Men da fårene til sidst skulle skilles fra bukkene, var det alligevel to danske klubber, der lå forrest i feltet. Mikkel Thygesens nye klub Brøndby – og sæsonens Superliga-sølvvindere fra OB.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger var OB, der sidst på sommeren skal spille kvalifikation til Champions League, således med i kampen om Mikkel Thygesens underskrift indtil det allersidste. Men i afgørelsens time trak fynboerne sig på grund af midtbanespillerens lønkrav.

Thygesen, der ifølge Ekstra Bladet hiver 11 millioner kroner – inklusiv to millioner i sign on fee – indenbords for en tre-årig kontrakt i Brøndby, krævede således fire millioner kroner om året, hvis han skulle skifte til OB – uden bonusser. Det ville OB ikke honorere, så fynboerne trak sig fra en handel fem minutter i midnat.

Læs også: Thygesen: Jeg er Brøndby-dreng

Derfor kunne Brøndby IF præsentere Mikkel Thygesen som sommerens første forstærkning onsdag eftermiddag. 26-årige Thygesen vender dermed “hjem” til klubben, hvor han havde et kort ophold i sine ungdomsår.







LIVE

LIVE: Stopper karrieren

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Hold nu kæft, hvor er han god!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk stortalents værdi eksploderer

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

“Brøndby er skræddersyet til ham”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Så er det officielt

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’