OB kæmpede med Brøndby om Thygesen

OB var med til det allersidste, da Mikkel Thygesen skulle finde sig en ny klub. I sidste ende valgte Superliga-profilen Brøndby.



Spillet om den nu tidligere FC Midtjylland-profil Mikkel Thygesen, var et langt og udmarvende et af slagsen. Allerede i januar måned kunne den dynamiske midtbanespiller forhandle med andre klubber, og siden har både ind- og udenlandske klubber været inde i billedet.

Frem til det allersidste var flere tyske klubber interesseret i den tidligere midtjyske anfører. Men da fårene til sidst skulle skilles fra bukkene, var det alligevel to danske klubber, der lå forrest i feltet. Mikkel Thygesens nye klub Brøndby – og sæsonens Superliga-sølvvindere fra OB.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger var OB, der sidst på sommeren skal spille kvalifikation til Champions League, således med i kampen om Mikkel Thygesens underskrift indtil det allersidste. Men i afgørelsens time trak fynboerne sig på grund af midtbanespillerens lønkrav.

Thygesen, der ifølge Ekstra Bladet hiver 11 millioner kroner – inklusiv to millioner i sign on fee – indenbords for en tre-årig kontrakt i Brøndby, krævede således fire millioner kroner om året, hvis han skulle skifte til OB – uden bonusser. Det ville OB ikke honorere, så fynboerne trak sig fra en handel fem minutter i midnat.

Læs også: Thygesen: Jeg er Brøndby-dreng

Derfor kunne Brøndby IF præsentere Mikkel Thygesen som sommerens første forstærkning onsdag eftermiddag. 26-årige Thygesen vender dermed “hjem” til klubben, hvor han havde et kort ophold i sine ungdomsår.





LIVE

LIVE: OB henter Abdou Wadou Sarr

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Manchester United – Liverpool

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Tottenham jagter choktransfer

Delaney afslører dialog

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Raser over Brian Riemer-interview

Martin Jørgensen lander nyt job