OB bruger efter egen analyse penge nok på til at ende der, hvor klubben gerne vil være: i top 6. Alligevel mislykkes det langt de fleste år. Derfor har klubben brugt de seneste måneder på at spørge sig selv, om den bruger pengene godt nok.
En af konklusionerne er, at OB skal have nogle flere folk omkring holdet. I første omgang endnu en assistenttræner til den kommende cheftræner, Andreas Alm, og en direktør, der kun koncentrerer sig om fodbolddelen.
OB har især sammenlignet sig selv med AaB og AGF, hvor Thomas Bælum og Jacob Nielsen er direktører. OB’s nuværende af slagsen, Enrico Augustinus, er direktør for alle fem forretningsdele i Odense Sport & Event.
– Man kan karikeret sige, at jeg er 20 procents direktør i OB, som Augustinus siger til tipsbladet.dk.
– Vi har allerede i dag et top 6-budget, så det er ikke pengene, der mangler, men evnerne til at bruge dem bedst muligt.
Pengene til den nye direktør og den ekstra assistenttræner skal dog ikke tages fra eksempelvis spillerbudgettet.
– Det er ikke noget med, at når vi ansætter to, så trækker vi penge et andet sted. Vi skal også lave andre investeringer uden for banen i løbet af det første år af vores strategi (som løber over fem år, red.). Det her er to eksempler, som vi er klar til at eksekvere. Det er ikke noget med, at skal bruge færre penge på baner, faciliteter og så videre, slår Enrico Augustinus.
Træner krævede ny assistent
Da OB for nylig ansatte Andreas Alm som kommende cheftræner, fik klubben hjælp til rekrutteringen af Allan Gaardes firma, Onenexus. Augustinus har fortalt til OB, at det også skal hjælpe med at finde den kommende direktør.
Alm stillede som et af sine krav, at han ville have to assistenttrænere. Henrik Hansen er allerede ansat, og den anden får Alm mulighed for at vælge.
– I forbindelse med vores nye strategi har vi lavet et benchmark-materiale: Hvordan bruger vi penge, hvor mange point får vi for pengene? Vi har også prøvet at tegne organisationen op i klubber, som vi sammenligner os med. Som udgangspunkt spejder vi mod Aalborg og Århus, fordi de på størrelse, antal mennesker i byen, og hvad angår virksomheder har nogle ligheder.
– Her blev det meget åbenlyst for os, at vi ikke har investeret lige så meget uden for banen som andre klubber. Det kan være, vi har nogenlunde samme budget, men er blevet opmærksom på, at vi er den eneste top 8-klub uden to assistenter, siger Enrico Augustinus.
– Det bliver op til Andreas Alm, hvad der mangler, og hvordan man skal bruge de ekstra ressourcer. Det bliver selvfølgelig hans nærmeste medarbejder, og det er et krav, der kommer fra Andreas, og et krav, som de tre andre trænere, vi holdt møder med, også havde. Vi ansætter ikke hans nærmeste medarbejder, uden han får indflydelse på, hvem det bliver.
Lagt i benlås
Som en del af sin nye strategi vil OB sikre, at klubbens egenudviklede spillere får chancen, at spillestilen er klart defineret gennem hele klubben, og at man “bliver bedre købmænd”, som bestyrelsesformand Niels Thorborg formulerede det.
De målsætninger kan de fleste klubber skrive under på, så hvordan skal OB adskille sig fra de andre?
– Det er ikke sådan, at vi tænker: “Hold kæft, nu har vi opfundet den dybe tallerken. Nu slikker de sig om munden i Aalborg og Aarhus, når de læser det,” ligesom vi ikke har tænkt det, når vi læste de andres igennem. Men vi har lagt os selv i benlås, når vi lægger den så transparent ud, siger Augustinus.
– Nu er strategien formelt nedfældet, og vi udleverer den til vores trænere. Dem, der ikke vil gøre, som der står, er ikke kandidater.
– Det handler om evnen til at eksekvere strategien. Jeg tror heller ikke, vi var de første til at lave et akademi eller have en klar plan for akademiet. Men det lykkedes os at blive U19-mester, og det er et eksempel på dygtighed og en klar plan.
OB’s nye “Strategi 2026” skal gerne kaste langt bedre sportslige resultater af sig. Læs mere om målsætningerne her.
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
Real Madrid med gave til Barcelona
Tottenham under stregen
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
AGF snubler i guldkampen
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
Barcelona klager til UEFA
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
OPTAKT
Liverpool – Fulham
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
