Kontante OB-planer: Lægger os selv i benlås

OB skal have ny direktør og ny assistenttræner. Pengene skal dog ikke tages fra andre dele af klubben, slår direktøren fast. Han bilder sig heller ikke ind, at OB har opfundet den dybe tallerken.



OB bruger efter egen analyse penge nok på til at ende der, hvor klubben gerne vil være: i top 6. Alligevel mislykkes det langt de fleste år. Derfor har klubben brugt de seneste måneder på at spørge sig selv, om den bruger pengene godt nok.

En af konklusionerne er, at OB skal have nogle flere folk omkring holdet. I første omgang endnu en assistenttræner til den kommende cheftræner, Andreas Alm, og en direktør, der kun koncentrerer sig om fodbolddelen.

OB har især sammenlignet sig selv med AaB og AGF, hvor Thomas Bælum og Jacob Nielsen er direktører. OB’s nuværende af slagsen, Enrico Augustinus, er direktør for alle fem forretningsdele i Odense Sport & Event.

– Man kan karikeret sige, at jeg er 20 procents direktør i OB, som Augustinus siger til tipsbladet.dk.

– Vi har allerede i dag et top 6-budget, så det er ikke pengene, der mangler, men evnerne til at bruge dem bedst muligt.

Pengene til den nye direktør og den ekstra assistenttræner skal dog ikke tages fra eksempelvis spillerbudgettet.

– Det er ikke noget med, at når vi ansætter to, så trækker vi penge et andet sted. Vi skal også lave andre investeringer uden for banen i løbet af det første år af vores strategi (som løber over fem år, red.). Det her er to eksempler, som vi er klar til at eksekvere. Det er ikke noget med, at skal bruge færre penge på baner, faciliteter og så videre, slår Enrico Augustinus.

Træner krævede ny assistent
Da OB for nylig ansatte Andreas Alm som kommende cheftræner, fik klubben hjælp til rekrutteringen af Allan Gaardes firma, Onenexus. Augustinus har fortalt til OB, at det også skal hjælpe med at finde den kommende direktør.

Alm stillede som et af sine krav, at han ville have to assistenttrænere. Henrik Hansen er allerede ansat, og den anden får Alm mulighed for at vælge.

– I forbindelse med vores nye strategi har vi lavet et benchmark-materiale: Hvordan bruger vi penge, hvor mange point får vi for pengene? Vi har også prøvet at tegne organisationen op i klubber, som vi sammenligner os med. Som udgangspunkt spejder vi mod Aalborg og Århus, fordi de på størrelse, antal mennesker i byen, og hvad angår virksomheder har nogle ligheder.

– Her blev det meget åbenlyst for os, at vi ikke har investeret lige så meget uden for banen som andre klubber. Det kan være, vi har nogenlunde samme budget, men er blevet opmærksom på, at vi er den eneste top 8-klub uden to assistenter, siger Enrico Augustinus.

– Det bliver op til Andreas Alm, hvad der mangler, og hvordan man skal bruge de ekstra ressourcer. Det bliver selvfølgelig hans nærmeste medarbejder, og det er et krav, der kommer fra Andreas, og et krav, som de tre andre trænere, vi holdt møder med, også havde. Vi ansætter ikke hans nærmeste medarbejder, uden han får indflydelse på, hvem det bliver.

Lagt i benlås
Som en del af sin nye strategi vil OB sikre, at klubbens egenudviklede spillere får chancen, at spillestilen er klart defineret gennem hele klubben, og at man “bliver bedre købmænd”, som bestyrelsesformand Niels Thorborg formulerede det.

De målsætninger kan de fleste klubber skrive under på, så hvordan skal OB adskille sig fra de andre?

– Det er ikke sådan, at vi tænker: “Hold kæft, nu har vi opfundet den dybe tallerken. Nu slikker de sig om munden i Aalborg og Aarhus, når de læser det,” ligesom vi ikke har tænkt det, når vi læste de andres igennem. Men vi har lagt os selv i benlås, når vi lægger den så transparent ud, siger Augustinus.

– Nu er strategien formelt nedfældet, og vi udleverer den til vores trænere. Dem, der ikke vil gøre, som der står, er ikke kandidater.

– Det handler om evnen til at eksekvere strategien. Jeg tror heller ikke, vi var de første til at lave et akademi eller have en klar plan for akademiet. Men det lykkedes os at blive U19-mester, og det er et eksempel på dygtighed og en klar plan.

OB’s nye “Strategi 2026” skal gerne kaste langt bedre sportslige resultater af sig. Læs mere om målsætningerne her.





LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

‘De har grinet deres røv i laser’

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

‘Thomas Delaney er fortid’

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Ekspert hylder Høgh-beslutning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Har været uenig med Steve Cooper

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Nu er han pludselig syg

Gift Links hylder FCK-legende

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Thomas Frank er favorit til jobbet

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Glem det, Leicester!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Superliga-klub bedst i hele verden

Tøfting lægger hånden på kogepladen

PSG – Liverpool

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Danmark har aldrig haft så mange før

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Mathias Zanka går viralt

FIFA åbner sag mod Spanien

Han er Superligaens ringeste målmand!

Tung torsdagskamp i Porto

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal