RANDERS (Tipsbladet): Mohammed Fuseini er blevet et kæmpestort hit i Randers FC og Superligaen, hvor forsvarsspillere og modstandernes cheftrænere lynhurtigt har lært at respektere den ghanesiske forward.
Fredag spiller han sæsonens allersidste Superliga-kamp, når Randers FC er i Parken for at jagte en overraskelse mod FC København, der trods de seneste tre måneders ustabilitet og skuffende tredjeplads stadig er storfavorit til at tage den Conference League-billet, der er på højkant.
Jeg synes selv, det er en af mine bedste beslutninger i karrieren at tage til Randers
Mohammed Fuseini
Men der venter også et andet, stort spørgsmål for Mohammed Fuseini og Randers FC, da deres samarbejde slutter sammen med lejeaftalen efter kampen i København.
Randers FC har helt tydeligt lyst til at forlænge samarbejdet og arbejder på højtryk på at få en aftale, Randers nok allerhelst ville have blev permanent.
Om det så også ender sådan er indtil videre uvist, men Mohammed Fuseini er selv klar til at fortsætte i klubben efter en halvsæson, ghaneseren er enormt glad og stolt over.
– Jeg fokuserer først og fremmest på at få sæsonen spillet færdig, og så skal vi sætte os ned og tale tingene igennem og se, hvordan mulighederne er, siger Mohammed Fuseini til Tipsbladet.
– Jeg synes selv, det er en af mine bedste beslutninger i karrieren at tage til Randers. Den her klub har betydet så meget for min karriere, selvom der ikke er gået så længe siden mit skifte. Jeg føler mig hjemme her i klubben, det føles virkelig godt at være her, og jeg ville elske at fortsætte i Randers, siger Mohammed Fuseini.
Forwarden var reserve i Sturm Graz, da Randers hentede ham i januar-transfervinduet, og både Fuseini og ledelsen i klubben giver assistenttræner Fatah Abdirahman en betydelig del af æren for succesen.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Abdirahman er tidligere træner i Right To Dream, det ghanesiske akademi, der arbejder sammen med FC Nordsjælland, og efter at have arbejdet med Fuseini i Ghana havde den 32-årige Randers-assistent en glohed anbefaling med, da han kom til Randers sidste sommer for at blive del af Rasmus Bertelsens team.
– Det er først og fremmest på grund af Fatah, at jeg er her. Han blev ved med at holde kontakten, også efter han havde været hos Right To Dream. Han smsede tit til mig for at høre, hvordan jeg havde det, også da jeg tog til Østrig. Han er så vigtig for mig, og jeg er godt nok glad for, at jeg lyttede til ham og kom her til Danmark, siger Mohammed Fuseini med et grin.
– Den her klub betyder meget for mig allerede, selv om jeg ikke har været her ret længe. Jeg spillede ikke så meget, som jeg gerne ville i Østrig, men klubben her så potentialet i mig og troede på mig. Jeg har svært ved at udtrykke, hvor meget folk her betyder for mig. Det er som én stor familie, siger Randers-forwarden.
Tipsbladet har tidligere berettet, hvordan Randers har en frikøbsklausul på Fuseini, der ligger relativt tæt på fem millioner kroner.
Med klare signaler fra Sturm Graz om, at man er villig til at sælge forwarden, kan det dog ikke udelukkes, at Randers kan få en billigere aftale.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
Legende med chokmelding
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
‘Sur over Brøndby-transfer’
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
HELT VILDT
– De lignede lort!
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
NYHEDER
Stor skuffelse
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
FCK-boss kan snart præsentere noget
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
TRANSFER