RANDERS (Tipsbladet): Mohammed Fuseini er blevet et kæmpestort hit i Randers FC og Superligaen, hvor forsvarsspillere og modstandernes cheftrænere lynhurtigt har lært at respektere den ghanesiske forward.
Fredag spiller han sæsonens allersidste Superliga-kamp, når Randers FC er i Parken for at jagte en overraskelse mod FC København, der trods de seneste tre måneders ustabilitet og skuffende tredjeplads stadig er storfavorit til at tage den Conference League-billet, der er på højkant.
Jeg synes selv, det er en af mine bedste beslutninger i karrieren at tage til Randers
Mohammed Fuseini
Men der venter også et andet, stort spørgsmål for Mohammed Fuseini og Randers FC, da deres samarbejde slutter sammen med lejeaftalen efter kampen i København.
Randers FC har helt tydeligt lyst til at forlænge samarbejdet og arbejder på højtryk på at få en aftale, Randers nok allerhelst ville have blev permanent.
Om det så også ender sådan er indtil videre uvist, men Mohammed Fuseini er selv klar til at fortsætte i klubben efter en halvsæson, ghaneseren er enormt glad og stolt over.
– Jeg fokuserer først og fremmest på at få sæsonen spillet færdig, og så skal vi sætte os ned og tale tingene igennem og se, hvordan mulighederne er, siger Mohammed Fuseini til Tipsbladet.
– Jeg synes selv, det er en af mine bedste beslutninger i karrieren at tage til Randers. Den her klub har betydet så meget for min karriere, selvom der ikke er gået så længe siden mit skifte. Jeg føler mig hjemme her i klubben, det føles virkelig godt at være her, og jeg ville elske at fortsætte i Randers, siger Mohammed Fuseini.
Forwarden var reserve i Sturm Graz, da Randers hentede ham i januar-transfervinduet, og både Fuseini og ledelsen i klubben giver assistenttræner Fatah Abdirahman en betydelig del af æren for succesen.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Abdirahman er tidligere træner i Right To Dream, det ghanesiske akademi, der arbejder sammen med FC Nordsjælland, og efter at have arbejdet med Fuseini i Ghana havde den 32-årige Randers-assistent en glohed anbefaling med, da han kom til Randers sidste sommer for at blive del af Rasmus Bertelsens team.
– Det er først og fremmest på grund af Fatah, at jeg er her. Han blev ved med at holde kontakten, også efter han havde været hos Right To Dream. Han smsede tit til mig for at høre, hvordan jeg havde det, også da jeg tog til Østrig. Han er så vigtig for mig, og jeg er godt nok glad for, at jeg lyttede til ham og kom her til Danmark, siger Mohammed Fuseini med et grin.
– Den her klub betyder meget for mig allerede, selv om jeg ikke har været her ret længe. Jeg spillede ikke så meget, som jeg gerne ville i Østrig, men klubben her så potentialet i mig og troede på mig. Jeg har svært ved at udtrykke, hvor meget folk her betyder for mig. Det er som én stor familie, siger Randers-forwarden.
Tipsbladet har tidligere berettet, hvordan Randers har en frikøbsklausul på Fuseini, der ligger relativt tæt på fem millioner kroner.
Med klare signaler fra Sturm Graz om, at man er villig til at sælge forwarden, kan det dog ikke udelukkes, at Randers kan få en billigere aftale.
LIVE
LIVE: Skifter til FC Midtjylland
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC København – OB
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER