Topscorer vil blive i Superligaen

Han har sat ild i topscorerlisten i foråret, og i et interview med Tipsbladet erklærer Mohammed Fuseini sin store glæde ved livet i Danmark og Randers FC.



RANDERS (Tipsbladet): Mohammed Fuseini er blevet et kæmpestort hit i Randers FC og Superligaen, hvor forsvarsspillere og modstandernes cheftrænere lynhurtigt har lært at respektere den ghanesiske forward.

Fredag spiller han sæsonens allersidste Superliga-kamp, når Randers FC er i Parken for at jagte en overraskelse mod FC København, der trods de seneste tre måneders ustabilitet og skuffende tredjeplads stadig er storfavorit til at tage den Conference League-billet, der er på højkant.

Jeg synes selv, det er en af mine bedste beslutninger i karrieren at tage til Randers

Mohammed Fuseini

Men der venter også et andet, stort spørgsmål for Mohammed Fuseini og Randers FC, da deres samarbejde slutter sammen med lejeaftalen efter kampen i København.

Randers FC har helt tydeligt lyst til at forlænge samarbejdet og arbejder på højtryk på at få en aftale, Randers nok allerhelst ville have blev permanent.

Om det så også ender sådan er indtil videre uvist, men Mohammed Fuseini er selv klar til at fortsætte i klubben efter en halvsæson, ghaneseren er enormt glad og stolt over.

– Jeg fokuserer først og fremmest på at få sæsonen spillet færdig, og så skal vi sætte os ned og tale tingene igennem og se, hvordan mulighederne er, siger Mohammed Fuseini til Tipsbladet.

– Jeg synes selv, det er en af mine bedste beslutninger i karrieren at tage til Randers. Den her klub har betydet så meget for min karriere, selvom der ikke er gået så længe siden mit skifte. Jeg føler mig hjemme her i klubben, det føles virkelig godt at være her, og jeg ville elske at fortsætte i Randers, siger Mohammed Fuseini.

Forwarden var reserve i Sturm Graz, da Randers hentede ham i januar-transfervinduet, og både Fuseini og ledelsen i klubben giver assistenttræner Fatah Abdirahman en betydelig del af æren for succesen.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Abdirahman er tidligere træner i Right To Dream, det ghanesiske akademi, der arbejder sammen med FC Nordsjælland, og efter at have arbejdet med Fuseini i Ghana havde den 32-årige Randers-assistent en glohed anbefaling med, da han kom til Randers sidste sommer for at blive del af Rasmus Bertelsens team.

– Det er først og fremmest på grund af Fatah, at jeg er her. Han blev ved med at holde kontakten, også efter han havde været hos Right To Dream. Han smsede tit til mig for at høre, hvordan jeg havde det, også da jeg tog til Østrig. Han er så vigtig for mig, og jeg er godt nok glad for, at jeg lyttede til ham og kom her til Danmark, siger Mohammed Fuseini med et grin.

– Den her klub betyder meget for mig allerede, selv om jeg ikke har været her ret længe. Jeg spillede ikke så meget, som jeg gerne ville i Østrig, men klubben her så potentialet i mig og troede på mig. Jeg har svært ved at udtrykke, hvor meget folk her betyder for mig. Det er som én stor familie, siger Randers-forwarden.

Tipsbladet har tidligere berettet, hvordan Randers har en frikøbsklausul på Fuseini, der ligger relativt tæt på fem millioner kroner.

Med klare signaler fra Sturm Graz om, at man er villig til at sælge forwarden, kan det dog ikke udelukkes, at Randers kan få en billigere aftale.





Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste




Optakt til FC Nordsjælland - AGF LIVE

LIVE: Superliga-klub hårdt ramt

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Voldsom udmelding om Froholdt

AGF-fans raser over Superliga-klub

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

OB – FC København

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Vild spådom om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Sønderjyske – AGF

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Brøndby IF – Viborg FF



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Liverpool – Tottenham

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Markant transfermelding om Højlund

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

United overvejer disse fem managers

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

AaB-krisen fortsætter

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Barcelona – Sevilla

Manchester United – Aston Villa

Peter Kjær: Her er min bekymring

Supercomputer spår FCM-nedtur

Farzam: En gave for FC København

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’