OB-træner efter profilsalg: Vi er godt dækket ind

OB’s cheftræner Kent Nielsen mener, at fynboerne står godt rustet på midtbanen på trods af salget af Mohamed El Makrini.



OB har mandag solgt midtbanespilleren Mohamed El Makrini til hollandske Roda, og dermed siger fynboerne farvel til en spiller, der har været en fast del af startopstillingen det seneste halvandet år. 

OB’s cheftræner Kent Nielsen roser Makrini for sin indstas i klubben.

– Vi er meget taknemmelige for den fine indsats, Mo har leveret i OB, hvor han har været en meget fin og professionel foregangsmand, der har løbet og tacklet, og som har slået sit navn fast i dansk fodbold. Han har bidraget med en meget solid og professionel indsats, og han har været et super bekendtskab for alle i OB, siger Kent Nielsen til ob.dk.

Selvom OB siger farvel til en profil, mener Kent Nielsen, at fynboerne står godt rustet til forårets opgaver. 

– Det er altid specielt, når man er i en situation, hvor en spiller er i det sidste halvår af hans kontrakt. Så vi har vurderet på, hvordan vores muligheder er i truppen både nu og på sigt, vi har vurderet på økonomien, og vi har selvfølgelig også vurderet på, hvad Mo gerne selv ville. Det er ikke spillerens ønske, der afgør, om vi siger ja eller nej til et salg, men med vores nuværende trupsammensætning giver det meget god mening at begynde at løse de centrale opgaver på en ny måde. Vores mål i foråret er at vinde så mange kampe, som vi overhovedet kan, og med tilgangen af Casper Nielsen er vi godt dækket ind med centrale midtbanespillere, der giver os en del forskellige muligheder, når vi sammensætter holdet, siger Kent Nielsen.

I OB-truppen kan både Casper Nielsen, Jens Jakob Thomasen, Nana Welbeck og Mathias Thrane spille på den centrale midtbane, men Mohamed El Makrini havde sine klare styrker i defensiven, hvilket ikke er tilfældet for alle de nævnte spillere. Folk som Jeppe Tverskov og Rasmus Jönsson har også dækket den centrale midtbane i løbet af deres karrierer. 





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Tyskland – Elfenbenskysten

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Interessant melding om VM-profil

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Vil smadre transferrekord

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland – Sverige

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Vigtigt nyt for ‘AC’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Zanka ville spille gratis for FC København

Skotland – Marokko

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik