OB har mandag solgt midtbanespilleren Mohamed El Makrini til hollandske Roda, og dermed siger fynboerne farvel til en spiller, der har været en fast del af startopstillingen det seneste halvandet år.
OB’s cheftræner Kent Nielsen roser Makrini for sin indstas i klubben.
– Vi er meget taknemmelige for den fine indsats, Mo har leveret i OB, hvor han har været en meget fin og professionel foregangsmand, der har løbet og tacklet, og som har slået sit navn fast i dansk fodbold. Han har bidraget med en meget solid og professionel indsats, og han har været et super bekendtskab for alle i OB, siger Kent Nielsen til ob.dk.
Selvom OB siger farvel til en profil, mener Kent Nielsen, at fynboerne står godt rustet til forårets opgaver.
– Det er altid specielt, når man er i en situation, hvor en spiller er i det sidste halvår af hans kontrakt. Så vi har vurderet på, hvordan vores muligheder er i truppen både nu og på sigt, vi har vurderet på økonomien, og vi har selvfølgelig også vurderet på, hvad Mo gerne selv ville. Det er ikke spillerens ønske, der afgør, om vi siger ja eller nej til et salg, men med vores nuværende trupsammensætning giver det meget god mening at begynde at løse de centrale opgaver på en ny måde. Vores mål i foråret er at vinde så mange kampe, som vi overhovedet kan, og med tilgangen af Casper Nielsen er vi godt dækket ind med centrale midtbanespillere, der giver os en del forskellige muligheder, når vi sammensætter holdet, siger Kent Nielsen.
I OB-truppen kan både Casper Nielsen, Jens Jakob Thomasen, Nana Welbeck og Mathias Thrane spille på den centrale midtbane, men Mohamed El Makrini havde sine klare styrker i defensiven, hvilket ikke er tilfældet for alle de nævnte spillere. Folk som Jeppe Tverskov og Rasmus Jönsson har også dækket den centrale midtbane i løbet af deres karrierer.
LIVE
LIVE: Jacob Neestrup er landet
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
Forhandler med storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
EKSKLUSIVT
