OB-træner efter profilsalg: Vi er godt dækket ind

OB’s cheftræner Kent Nielsen mener, at fynboerne står godt rustet på midtbanen på trods af salget af Mohamed El Makrini.



OB har mandag solgt midtbanespilleren Mohamed El Makrini til hollandske Roda, og dermed siger fynboerne farvel til en spiller, der har været en fast del af startopstillingen det seneste halvandet år. 

OB’s cheftræner Kent Nielsen roser Makrini for sin indstas i klubben.

– Vi er meget taknemmelige for den fine indsats, Mo har leveret i OB, hvor han har været en meget fin og professionel foregangsmand, der har løbet og tacklet, og som har slået sit navn fast i dansk fodbold. Han har bidraget med en meget solid og professionel indsats, og han har været et super bekendtskab for alle i OB, siger Kent Nielsen til ob.dk.

Selvom OB siger farvel til en profil, mener Kent Nielsen, at fynboerne står godt rustet til forårets opgaver. 

– Det er altid specielt, når man er i en situation, hvor en spiller er i det sidste halvår af hans kontrakt. Så vi har vurderet på, hvordan vores muligheder er i truppen både nu og på sigt, vi har vurderet på økonomien, og vi har selvfølgelig også vurderet på, hvad Mo gerne selv ville. Det er ikke spillerens ønske, der afgør, om vi siger ja eller nej til et salg, men med vores nuværende trupsammensætning giver det meget god mening at begynde at løse de centrale opgaver på en ny måde. Vores mål i foråret er at vinde så mange kampe, som vi overhovedet kan, og med tilgangen af Casper Nielsen er vi godt dækket ind med centrale midtbanespillere, der giver os en del forskellige muligheder, når vi sammensætter holdet, siger Kent Nielsen.

I OB-truppen kan både Casper Nielsen, Jens Jakob Thomasen, Nana Welbeck og Mathias Thrane spille på den centrale midtbane, men Mohamed El Makrini havde sine klare styrker i defensiven, hvilket ikke er tilfældet for alle de nævnte spillere. Folk som Jeppe Tverskov og Rasmus Jönsson har også dækket den centrale midtbane i løbet af deres karrierer. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zorniger fremhæver transfervindue

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spændende melding

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Tyskland – Paraguay

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

På vej til storklub?