OB har mandag solgt midtbanespilleren Mohamed El Makrini til hollandske Roda, og dermed siger fynboerne farvel til en spiller, der har været en fast del af startopstillingen det seneste halvandet år.
OB’s cheftræner Kent Nielsen roser Makrini for sin indstas i klubben.
– Vi er meget taknemmelige for den fine indsats, Mo har leveret i OB, hvor han har været en meget fin og professionel foregangsmand, der har løbet og tacklet, og som har slået sit navn fast i dansk fodbold. Han har bidraget med en meget solid og professionel indsats, og han har været et super bekendtskab for alle i OB, siger Kent Nielsen til ob.dk.
Selvom OB siger farvel til en profil, mener Kent Nielsen, at fynboerne står godt rustet til forårets opgaver.
– Det er altid specielt, når man er i en situation, hvor en spiller er i det sidste halvår af hans kontrakt. Så vi har vurderet på, hvordan vores muligheder er i truppen både nu og på sigt, vi har vurderet på økonomien, og vi har selvfølgelig også vurderet på, hvad Mo gerne selv ville. Det er ikke spillerens ønske, der afgør, om vi siger ja eller nej til et salg, men med vores nuværende trupsammensætning giver det meget god mening at begynde at løse de centrale opgaver på en ny måde. Vores mål i foråret er at vinde så mange kampe, som vi overhovedet kan, og med tilgangen af Casper Nielsen er vi godt dækket ind med centrale midtbanespillere, der giver os en del forskellige muligheder, når vi sammensætter holdet, siger Kent Nielsen.
I OB-truppen kan både Casper Nielsen, Jens Jakob Thomasen, Nana Welbeck og Mathias Thrane spille på den centrale midtbane, men Mohamed El Makrini havde sine klare styrker i defensiven, hvilket ikke er tilfældet for alle de nævnte spillere. Folk som Jeppe Tverskov og Rasmus Jönsson har også dækket den centrale midtbane i løbet af deres karrierer.
LIVE
LIVE: Holder vejret – FCK giver skadesopdatering
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Snart sker det
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
OPTAKT
Freiburg – Aston Villa
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TIPSBLADETS DOM
