Officielt: AC Horsens henter Brøndby-spiller

Midtbanespilleren skifter til AC Horsens på en treårig aftale - men Brøndby IF har sikret sig en tilbagekøbsoption.



Midtbanespilleren Marinus Larsen forlader Brøndby IF og skal fremover jagte gennembruddet på seniorplan i AC Horsens i NordicBet Ligaen. 

Det bekræfter begge klubber mandag formiddag. 

Til gengæld er der en chance for, at Marinus Larsen en gang i fremtiden vender tilbage til Vestegnen. Brøndby IF har således sikret sig en tilbagekøbsklausul i aftalen, meddeler fodbolddirektør Carsten V. Jensen over for Brøndbys hjemmeside.  

– Marinus Larsen har siden han var otte år været en del af Brøndby IF og har været igennem alle rækkerne i Brøndby Masterclass, til han siden sidste sommer har været en del af førsteholdstruppen. Marinus er en dygtig midtbanespiller med masser af potentiale, hvilket var årsagen til, at vi i januar 2021 valgte at forlænge hans kontrakt. Med et halvt år tilbage af kontrakten og et stykke vej til spilletid hos os, giver det derfor mening for begge parter, at Marinus Larsen tager det næste skridt i sin karriere, så han kan fortsætte sin udvikling. 

– Marinus er en god spiller med masser af kvaliteter, og vi er sikre på, at det er det rette tidspunkt og skridt for Marinus. Vi har i vores aftale med AC Horsens fået inkluderet en tilbagekøbsklausul, hvilket vi er rigtig glade for, og vi vil aktivt følge med i hans udvikling. Vi ønsker Mini alt muligt held og lykke i AC Horsens, siger "CV". 

I AC Horsens har den 19-årige midtbanespiller skrevet under en treårig kontrakt. 





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

Her kan du se Norge mod Senegal

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Frederiksen renser ud

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK går på rov i Viborg

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Melder dansk stortalent transferklar



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

FC Københavns talenter gør rent bord



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lurer på Superliga-stjerne

Et skridt tættere Englands største stadion

Norge – Senegal

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Frankrig – Irak

Historisk Messi rykker forbi Klose

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

VM-vækkeuret: Slutrundens vildeste redning?

Storklubber kæmper om danskers underskrift

I dialog med Steve Cooper



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Rekord-Messi sparker Argentina videre