Brøndby IF kunne onsdag eftermiddag præsentere Mathias Greve fra Randers FC som ny mand på Vestegnen, og onsdag aften har de blå-gule præsenteret endnu en forstærkning i form af Kevin Tshiembe fra Lyngby Boldklub.
Han får en fireårig aftale, oplyser Brøndby IF.
– Kevin har i efterhånden lang tid vist sig frem med stærke præstationer og spillede blandt andet et rigtig stærkt forår i Lyngby Boldklub. Han er en spiller med duelstyrke, tempo samt mod i sit spil med bolden og passer derfor godt ind hos os.
– Vi ser Kevin styrke truppen og trænerteamets muligheder med det samme og ser frem til at have ham med os de kommende år, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensne til brondby.com.
Selv siger Kevin Tshiembe til klubbens hjemmeside:
– Når man får muligheden for at skifte til Brøndby IF, tror jeg ikke, der findes mange spillere i Norden, der skal tænke to gange. Nu får jeg muligheden for at trække den gule trøje over hovedet og være en af del af det fællesskab, man hører om fra kollegaer, der kender klubben indefra.
– Jeg kommer selvfølgelig for at kæmpe mig til en plads på holdet, men jeg ved også, at det er en god trup, hvor man skal gøre sig fortjent til at spille. Nu har jeg i Lyngby haft en god sæson, og den form skal jeg tage med mig og bygge på her i klubben. Det er jeg sikker på, at jeg kan, og jeg glæder mig til at komme ud på træningsbanen og vise, at jeg er klar til at levere i den gule trøje, siger han.
Kevin Tshiembe, 24 år, kan meget vel hurtigt få spilletid i Brøndby IF. De har således sagt farvel til Anthony Jung, Hjortur Hermannsson og Joel Kabongo denne sommer, mens også Andreas Maxsø ventes at forlade klubben.
Den nye Brøndby-spiller har spillet hele sin seniorkarriere i Lyngby Boldklub, hvor han især i foråret imponerede i Superligaen.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
HELT VILDT
En voldsom ulighed
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
