Brøndby IF kunne onsdag eftermiddag præsentere Mathias Greve fra Randers FC som ny mand på Vestegnen, og onsdag aften har de blå-gule præsenteret endnu en forstærkning i form af Kevin Tshiembe fra Lyngby Boldklub.
Han får en fireårig aftale, oplyser Brøndby IF.
– Kevin har i efterhånden lang tid vist sig frem med stærke præstationer og spillede blandt andet et rigtig stærkt forår i Lyngby Boldklub. Han er en spiller med duelstyrke, tempo samt mod i sit spil med bolden og passer derfor godt ind hos os.
– Vi ser Kevin styrke truppen og trænerteamets muligheder med det samme og ser frem til at have ham med os de kommende år, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensne til brondby.com.
Selv siger Kevin Tshiembe til klubbens hjemmeside:
– Når man får muligheden for at skifte til Brøndby IF, tror jeg ikke, der findes mange spillere i Norden, der skal tænke to gange. Nu får jeg muligheden for at trække den gule trøje over hovedet og være en af del af det fællesskab, man hører om fra kollegaer, der kender klubben indefra.
– Jeg kommer selvfølgelig for at kæmpe mig til en plads på holdet, men jeg ved også, at det er en god trup, hvor man skal gøre sig fortjent til at spille. Nu har jeg i Lyngby haft en god sæson, og den form skal jeg tage med mig og bygge på her i klubben. Det er jeg sikker på, at jeg kan, og jeg glæder mig til at komme ud på træningsbanen og vise, at jeg er klar til at levere i den gule trøje, siger han.
Kevin Tshiembe, 24 år, kan meget vel hurtigt få spilletid i Brøndby IF. De har således sagt farvel til Anthony Jung, Hjortur Hermannsson og Joel Kabongo denne sommer, mens også Andreas Maxsø ventes at forlade klubben.
Den nye Brøndby-spiller har spillet hele sin seniorkarriere i Lyngby Boldklub, hvor han især i foråret imponerede i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
NYHEDER
Her er FCK’s mulige Conference League-modstander
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
OPTAKT
