Brøndby IF kunne onsdag eftermiddag præsentere Mathias Greve fra Randers FC som ny mand på Vestegnen, og onsdag aften har de blå-gule præsenteret endnu en forstærkning i form af Kevin Tshiembe fra Lyngby Boldklub.
Han får en fireårig aftale, oplyser Brøndby IF.
– Kevin har i efterhånden lang tid vist sig frem med stærke præstationer og spillede blandt andet et rigtig stærkt forår i Lyngby Boldklub. Han er en spiller med duelstyrke, tempo samt mod i sit spil med bolden og passer derfor godt ind hos os.
– Vi ser Kevin styrke truppen og trænerteamets muligheder med det samme og ser frem til at have ham med os de kommende år, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensne til brondby.com.
Selv siger Kevin Tshiembe til klubbens hjemmeside:
– Når man får muligheden for at skifte til Brøndby IF, tror jeg ikke, der findes mange spillere i Norden, der skal tænke to gange. Nu får jeg muligheden for at trække den gule trøje over hovedet og være en af del af det fællesskab, man hører om fra kollegaer, der kender klubben indefra.
– Jeg kommer selvfølgelig for at kæmpe mig til en plads på holdet, men jeg ved også, at det er en god trup, hvor man skal gøre sig fortjent til at spille. Nu har jeg i Lyngby haft en god sæson, og den form skal jeg tage med mig og bygge på her i klubben. Det er jeg sikker på, at jeg kan, og jeg glæder mig til at komme ud på træningsbanen og vise, at jeg er klar til at levere i den gule trøje, siger han.
Kevin Tshiembe, 24 år, kan meget vel hurtigt få spilletid i Brøndby IF. De har således sagt farvel til Anthony Jung, Hjortur Hermannsson og Joel Kabongo denne sommer, mens også Andreas Maxsø ventes at forlade klubben.
Den nye Brøndby-spiller har spillet hele sin seniorkarriere i Lyngby Boldklub, hvor han især i foråret imponerede i Superligaen.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED
