• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Officielt: FC Midtjylland sælger Alexander Scholz

Foto: Jan Christensen/Getty Images

FC Midtjylland siger farvel til Alexander Scholz.

Af Ole Hoffskov

FC Midtjylland siger farvel til én af klubbens bedste spillere.

De danske vicemestre har solgt forsvarsspilleren Alexander Scholz til japanske Urawa Red Diamonds, hvor han bliver holdkammerat med landsmanden Kasper Junker, der har fået en forrygende start i Japan.

- Vi er utroligt glade for og stolte af de ting, vi har opnået sammen. Han har været en afgørende profil i vores seneste to titler, og i efterårets Champions League satte han virkeligt sit aftryk med vigtige mål og et højt niveau, siger sportschef Svend Graversen og tilføjer:

- Det er en spiller med stor karisma både på og udenfor banen. Fra dag ét har han været en markant personlighed i klubben – på den fede måde. Det kommer vi selvfølgelig til at savne, men han fortjener også at komme ud i verden og få nogle af de oplevelser, han som spiller og menneske har drømt om, lyder det fra Svend Graversen, som uddyber:

- Det er klart, at Scholz har en eventyrlyst i sig på en anden måde end andre fodboldspillere, og det har han nu fået mulighed for at kombinere med sin fodboldkarriere, så på den måde er det et rigtigt godt match. Vi ønsker ham og familien alt muligt held og lykke på deres nye eventyr.

Den 28-årige forsvarsspiller er glad for at få muligheden for endnu et ophold i udlandet.

- Klubben har været med til at bygge mig op igen efter en svær periode, ligesom jeg har kunnet bidrage positivt til klubbens udvikling. Selvom det sluttede lidt ærgerligt for os, ser jeg med stolthed tilbage på de ting, holdet har opnået. Hver eneste dag har jeg nydt at møde ind på arbejde, og det er en ting, jeg tror, man ikke skal undervurdere, siger Alexander Scholz og fortsætter:

- Det føles helt rigtigt, og jeg har længe vidst, at det var det jeg ville. Faktisk har jeg altid spillet fodbold for lige præcis et skifte som dette. Det passer perfekt til den person, jeg er.

Alexander Scholz nåede 114 kampe og 16 mål for FC Midtjylland. Han var med til at vinde et mesterskab og en pokaltitel.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020