Video : Tipsbladet
Superliga

Officielt: Her er FCK's nye sportsdirektør

FCK skriver fredag i en pressemeddelelse, at Sune Smith-Nielsen bliver klubbens nye sportsdirektør. Tipsbladet afslørede det torsdag.

FC København har været på jagt efter en ny sportsdirektør, efter Peter Chrisitiansen er blevet solgt til Wolfsburg.

Nu har løverne fået det hele på plads.

Tipsbladet afslørede torsdag, at Sune Smith-NIelsen ville blive FCK-sportsdirektør.

Nu bekræfter FCK i en pressemeddelse fredag, at Sune Smith-Nielsen bliver sportsdirektør.

Smith-Nielsen overtager jobbet fra 1. juli.

Den nye sportsdirektør jubler over det nye job.

- Jeg har en stor kærlighed til F.C. København, hvor jeg hver dag er omgivet af skarpe, passionerede kolleger på 10’eren, i talentafdelingen og i Parken. Fælles for os alle er de stærke internationale ambitioner. I mine 16 år i klubben har jeg altid været drevet af at skabe udvikling og resultater, og derfor er jeg også helt utroligt glad for at blive udnævnt til sportsdirektør.

- På den korte bane skal vi sammensætte en førsteholdstrup, der kan spille sig i ligafasen i UEFA Conference League og skabe internationale resultater samt vinde danmarksmesterskabet i den kommende sæson. Det arbejde er allerede i gang, og det skal jeg naturligvis bygge videre på sammen med scountingafdelingen, trænerstaben og de øvrige dygtige folk omkring holdet.

- Derudover bliver min opgave at forstærke vores strategi, videreudvikle førsteholdstruppen og også bidrage til at udvikle og optimere staben og den sportslige performance på 10’eren. Og så skal vi naturligvis fortsætte vores vigtige fokus på talentudvikling, der er et meget væsentligt element i klubbens samlede strategi, siger Sune Smith-Nielsen og tilføjer:

- Det her er en udfordring, jeg glæder mig meget til at løfte, og jeg har mange ambitioner med ind i jobbet som sportsdirektør. Jeg glæder mig til at komme i gang.

Peter Christiansen rykker til Wolfsburg 1. juli.