Den ghanesiske kantspiller Kamaldeen Sulemana forlader FC Nordsjælland til fordel for franske Stade Rennes.
Det bekræfter FC Nordsjælland, der kalder handlen “rekordstor”.
Kamaldeen Sulemana, 19 år, har spillet godt halvandet år i FC Nordsjælland, hvor han noterede sig for 42 kampe med 14 mål og otte oplæg til følge. Nu siger klubben fra Farum farvel til det ghanesiske stortalent.
– Kamaldeen har været et fantastisk bekendtskab for os i FCN og for den danske 3F Superliga. Hans talent er uomtvisteligt og hans spillestil er positiv og underholdende – det har alle kunne se. Men til historien om Kamal hører også hans enorme drive, hans fokus på at arbejde hårdt på at forbedre sig uanset, hvor godt det er gået på banen og hans åbne sind overfor at lære fra de trænere og holdkammerater, han er omgivet af.
– Ærgerrigheden er nøglen til Kamals succes og hans hurtige udvikling hos os, ligesom den vil være det på hans fremtidige vej. Vi er ikke i tvivl om, at Kamal kommer til at nå meget langt, vi ønsker ham alt det bedste i Frankrig, og vi er stolte af den tid og den udvikling, han har haft hos os i FC Nordsjælland, siger sportsdirektør Mikkel Hemmersam til fcn.dk.
Stade Rennes oplyser, at kantspilleren får en femårig aftale. Samtidig fortæller klubbens direktør, Florian Maurice, at der var stor interesse for spilleren.
– Dette er gode nyheder for klubben. Han er en god signing, og han er en spiller, der var efterspurgt. Det lykkedes os at gøre, hvad der var nødvendigt for at få ham til Rennes. Hvilket først ikke nødvendigvis var indlysende. Vi konkurrerede med klubber som Ajax og andre i Premier League. Vi viser, at vi er i stand til at tiltrække spillere af denne status, siger han.
Selv siger Kamaldeen Sulemana til FC Nordsjællands hjemmeside:
– Jeg er meget glad for at kunne skrive under med Stade Rennais FC. Det er en udfordring, som både gør mig spændt og ydmyg. I Verdens top-5 ligaer føler jeg, Rennais FC er en meget god klub for især yngre spillere, og jeg tror på at skifte fra rigtigt godt hold af unge spillere i Danmark, til et andet rigtigt godt hold med unge spillere i en endnu bedre liga, er det rigtige skridt for mig lige nu i min karriere.
Ifølge flere medier er der tale om en enorm transfersum, der slår dansk rekord. Læs mere om det her.

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Tour de France-hold lukker og slukker

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Vil sprænge banken for Harry Kane

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Deler glimrende Christian Eriksen-nyt

Stor mystik omkring Emil Højlund

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Silkeborg IF – FC København

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Elver bliver hjemme fra VM-test

– Han er den bedste Superliga-spiller nogensinde

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

– Det skal I ikke sige til FCK!

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

Viktor Claesson siger stop

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Legende revser Højlund-beslutning

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Stjerne revser FCK-straf: ‘Det er noget Bullshit!’

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Kæmpe navn kan tage over for Jon Dahl Tomasson

– Stik Superliga-stjerne en lang kontrakt

Hylder Christian Eriksen

‘Hvad fanden er det!?’

Voldsomt tæt på danskerhandel i kæmpeklub

Antonsen i overraskende exit

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

Axelsen i drama: ‘Anede ikke hvad jeg skulle gøre’

Axelsen kæmper sig videre

FCK-stjernes video går viralt

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Tung topkamp i Paris

Holger Rune vinder sikkert

Stor FCK-bet: Profiler ude

Holger Rune taler ud om dødstrusler

Meget bekymret: ‘Det er drønærgerligt’

Kamil Grabara bliver til en fiktiv karakter

Dansker i problemer – udgår af etapeløb

Diks skal have ny landstræner – legende fyret

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

Langgaber i Lissabon
