Vejle ser ud til at mene det alvorligt, når bundklubben går efter at redde sig endnu en sæson i Superligaen.
Her har det hjulpet Vejle gevaldigt at have angriberen German Onugkha tilbage i truppen på et lejemål efter et mislykket ophold i FC København.
Onugkha scorede nemlig for sjette kamp i træk for Vejle, da holdet søndag vandt 2-1 ude over Lyngby. Dermed er det blevet noget tættere i bundstriden.
Med sejren er Vejle på sidstepladsen noteret for 16 point efter 23 kampe. Lyngby har 18 point, mens Sønderjyske og AaB over nedrykningsstregen er noteret for 20 og 21 point. Der resterer ni spillerunder.
Lyngby fik ellers den bedste start og scorede til 1-0 efter bare tre minutter ved backen Lucas Lissens, der havde taget et langt løb ind i modstandernes felt og sendte bolden i nettet efter en ripost.
Vejle kom dog med et hurtigt modsvar og en udligning efter et kvarter, da kantspilleren Christian Gammelgaard fra en spids vinkel fandt vej til nettet, efter at Lyngby-keeper Jannich Storch havde reddet et forsøg fra Onugkha.
Lyngbys spillere appellerede for en hånd på bolden fra Vejles Dimitrios Emmanouilidis i opspillet til målet: Men det udløste blot et gult kort for brok til hjemmeholdets Mathias Hebo Rasmussen.
Otte minutter senere var Onugkha på spil igen, og denne gang hamrede sidste sæsons superligatopscorer uimodståeligt bolden i nettet fra distancen.
Dermed er Onugkha oppe på otte mål i seks kampe for Vejle i det nye år, efter at han slet ikke scorede for FCK, som dog også kun gav angriberen syv kampe til at bevise sit værd.
Lyngby forsøgte at arbejde sig tilbage i kampen, efter at Vejle havde fået momentum med de to scoringer.
Det lykkedes kort før pausen, da Hebo Rasmussen blev hægtet i feltet og fremtvang et straffespark.
Men Michael Opoku var ikke i stand til at omsætte straffesparket til en udligning, da Vejle-keeper Igor Vekic i fuld længde fik reddet forsøget.
I anden halvleg var Vejle tættere på at udbygge føringen, end Lyngby var på at udligne.
Gammelgaard havde et skudforsøg, der prellede af på overliggeren, men flere mål blev der ikke scoret i bundkampen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
Tuchel forsvarer sin taktik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
‘Det er ufatteligt imponerende’
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER