Vejle ser ud til at mene det alvorligt, når bundklubben går efter at redde sig endnu en sæson i Superligaen.
Her har det hjulpet Vejle gevaldigt at have angriberen German Onugkha tilbage i truppen på et lejemål efter et mislykket ophold i FC København.
Onugkha scorede nemlig for sjette kamp i træk for Vejle, da holdet søndag vandt 2-1 ude over Lyngby. Dermed er det blevet noget tættere i bundstriden.
Med sejren er Vejle på sidstepladsen noteret for 16 point efter 23 kampe. Lyngby har 18 point, mens Sønderjyske og AaB over nedrykningsstregen er noteret for 20 og 21 point. Der resterer ni spillerunder.
Lyngby fik ellers den bedste start og scorede til 1-0 efter bare tre minutter ved backen Lucas Lissens, der havde taget et langt løb ind i modstandernes felt og sendte bolden i nettet efter en ripost.
Vejle kom dog med et hurtigt modsvar og en udligning efter et kvarter, da kantspilleren Christian Gammelgaard fra en spids vinkel fandt vej til nettet, efter at Lyngby-keeper Jannich Storch havde reddet et forsøg fra Onugkha.
Lyngbys spillere appellerede for en hånd på bolden fra Vejles Dimitrios Emmanouilidis i opspillet til målet: Men det udløste blot et gult kort for brok til hjemmeholdets Mathias Hebo Rasmussen.
Otte minutter senere var Onugkha på spil igen, og denne gang hamrede sidste sæsons superligatopscorer uimodståeligt bolden i nettet fra distancen.
Dermed er Onugkha oppe på otte mål i seks kampe for Vejle i det nye år, efter at han slet ikke scorede for FCK, som dog også kun gav angriberen syv kampe til at bevise sit værd.
Lyngby forsøgte at arbejde sig tilbage i kampen, efter at Vejle havde fået momentum med de to scoringer.
Det lykkedes kort før pausen, da Hebo Rasmussen blev hægtet i feltet og fremtvang et straffespark.
Men Michael Opoku var ikke i stand til at omsætte straffesparket til en udligning, da Vejle-keeper Igor Vekic i fuld længde fik reddet forsøget.
I anden halvleg var Vejle tættere på at udbygge føringen, end Lyngby var på at udligne.
Gammelgaard havde et skudforsøg, der prellede af på overliggeren, men flere mål blev der ikke scoret i bundkampen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
Lewandowski forlader FC Barcelona
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
– Niels Frederiksen er en legende!
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Salah sender særlig besked
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie