Onugkha scorer for sjette kamp i træk i Vejle-sejr

Lyngby brændte straffespark og tabte på hjemmebane til bundrivalerne fra Vejle i søndagens kamp i Superligaen.



Vejle ser ud til at mene det alvorligt, når bundklubben går efter at redde sig endnu en sæson i Superligaen.

Her har det hjulpet Vejle gevaldigt at have angriberen German Onugkha tilbage i truppen på et lejemål efter et mislykket ophold i FC København.

Onugkha scorede nemlig for sjette kamp i træk for Vejle, da holdet søndag vandt 2-1 ude over Lyngby. Dermed er det blevet noget tættere i bundstriden.

Med sejren er Vejle på sidstepladsen noteret for 16 point efter 23 kampe. Lyngby har 18 point, mens Sønderjyske og AaB over nedrykningsstregen er noteret for 20 og 21 point. Der resterer ni spillerunder.

Lyngby fik ellers den bedste start og scorede til 1-0 efter bare tre minutter ved backen Lucas Lissens, der havde taget et langt løb ind i modstandernes felt og sendte bolden i nettet efter en ripost.

Vejle kom dog med et hurtigt modsvar og en udligning efter et kvarter, da kantspilleren Christian Gammelgaard fra en spids vinkel fandt vej til nettet, efter at Lyngby-keeper Jannich Storch havde reddet et forsøg fra Onugkha.

Lyngbys spillere appellerede for en hånd på bolden fra Vejles Dimitrios Emmanouilidis i opspillet til målet: Men det udløste blot et gult kort for brok til hjemmeholdets Mathias Hebo Rasmussen.

Otte minutter senere var Onugkha på spil igen, og denne gang hamrede sidste sæsons superligatopscorer uimodståeligt bolden i nettet fra distancen.

Dermed er Onugkha oppe på otte mål i seks kampe for Vejle i det nye år, efter at han slet ikke scorede for FCK, som dog også kun gav angriberen syv kampe til at bevise sit værd.

Lyngby forsøgte at arbejde sig tilbage i kampen, efter at Vejle havde fået momentum med de to scoringer.

Det lykkedes kort før pausen, da Hebo Rasmussen blev hægtet i feltet og fremtvang et straffespark.

Men Michael Opoku var ikke i stand til at omsætte straffesparket til en udligning, da Vejle-keeper Igor Vekic i fuld længde fik reddet forsøget.

I anden halvleg var Vejle tættere på at udbygge føringen, end Lyngby var på at udligne.

Gammelgaard havde et skudforsøg, der prellede af på overliggeren, men flere mål blev der ikke scoret i bundkampen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg teaser for transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Usikker på Chido Obi-transfer

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF-scoop: Hijackede transfer

USA – Bosnien-Hercegovina

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Spanien – Østrig

Portugal – Kroatien

Schweiz – Algeriet

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Her er Jonas Winds nye klub

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Afsløring: Kolding køber stor profil

– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Chelsea henter back til 375 mio.