Optakt: AC Horsens – FC København

FC København skal forsøge at gøre livet endnu mere surt for Superligaens bundprop.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: CASA Arena, Horsens
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: Canal 9
Hashtag: #achfck #sldk

Holdnyt:
AC Horsens: 
Østjyderne har haft det slemt i denne sæson, men AC Horsens har trods alt kunnet trøste sig med, at Lyngby har haft det endnu værre.

Det er imidlertid slut nu.

AC Horsens tabte 0-3 til Randers FC i premieren, mens Lyngby vandt sæsonens første sejr, og dermed er de kongeblå gået forbi AC Horsens i tabellen. Nu er det de gule, der er på sidstepladsen i Superligaen.

Som 0-3 antyder, var det ikke en specielt oprejsende trænerdebut for Jens Berthel Askou. Han kunne notere, at Horsens i perioder spillede fint mellem felterne, men det er mere end svært at få øje på, hvem der skal score målene.

AC Horsens-truppen er ramt af lidt skader. Forsvarsspillerne James Gomez og Magnus Jensen er ude med skader, mens Jannik Pohl og Jonas Thosen kan spille kampen, dog ventes de to ikke at være på 100 procent.

FC København:
Jess Thorups mandskab havde en dårlig vane i testkampene med at indkassere mål tidligt og dermed komme bagud. Den havde de ikke lagt fra sig i premieren mod AaB, og det så sort ud ved pausen, hvor nordjyderne førte 2-0.

FC København viste imidlertid en flot moral i anden halvleg og vendte kampen fuldstændig på hovedet. Da dommeren fløjtede for sidste gang, kunne løverne fejre en 3-2-sejr.

Dermed fik FCK i sidste ende en lovende start på foråret, og nu skal de følge trop mod AC Horsens, hvor de er store favoritter. Den rolle har FCK dog mange gange ikke levet op til i denne sæson.

Peter Ankersen måtte udgå med en skade mod AaB, og der venter ham en pause. Mikkel Kaufmann og Mohamed Daramy er tvivlsomme, mens Victor Nelsson afsoner karantæne. Lukas Lerager er udtaget og klar til at spille for FCK.

Karantæner:
AC Horsens: Ingen
FC København: Victor Nelsson

Bud på startopstillinger:
AC Horsens (3-4-1-2): Delac – Kiilerich, Ludwig, Reese – Nymann, Jacobsen, Thorsen, Dyhr – Hansson – Brock-Madsen, Prip

FC København (4-3-1-2): Johnsson – Bartolec, Zanka, Boilesen, Oviedo – Stage, Zeca, Falk – Biel – Wind, Fischer

Profilen:
Bryan Ovideo har vundet Jess Thorups hjerte, men costaricaneren spillede en skrækkelig kamp mod AaB og blev flået ud i pausen. Det kunne sagtens medføre en bænkplads mod AC Horsens, men måske bliver Oviedo reddet af, at Victor Nelsson har karantæne, og Boilesen dermed forbliver i midterforsvaret. Får Bryan Ovideo spilletid, er det indiskutabelt, at han har noget at bevise.

Vidste du, at..:
Første gang, at Jess Thorup gik ind til en Superliga-kamp som cheftræner, var modstanderen AC Horsens. Det var i 2008, hvor han var midlertidig cheftræner i Esbjerg, der lige havde fyret Troels Bech. Thorup vandt 1-0 over AC Horsens i sin trænerdebut – Søren Rieks blev matchvinder.

Dom:
FC København bør vinde uden problemer, men selv om løverne er inde i en god periode, sidder man stadig med fornemmelsen, at intet kommer let til FCK i denne sæson. 

At møde AC Horsens på udebane en råkold aften på en knoldet bane er der ikke ret mange klubber, der ser frem til, og det gør FC København med garanti heller ikke, men mon ikke, at favoritterne vinder til syvende og sidst? Det gætter vi i hvert fald på.

FC København besejrer AC Horsens 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Pointdeling i vestfransk derby

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Sergio Ramos i chokskifte?

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Storhylder Christian Nørgaard

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

FC København scorer millionbeløb

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Bekræfter millionbud på dansker

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Køber sig ind i dansk klub

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Vild med ny Eriksen-løsning

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

AaB-talent prøver sig af i Italien

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Stort spansk medie fremhæver William Clem

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Forlænger med Ståle Solbakken

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Vi bør være favoritter

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’