Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: 3+
Hashtag: #biffck #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF:
Alarmklokkerne bimler og bamler over den københavnske Vestegn, hvor status er nederlag i fire af de seneste fem kampe. Det bringer Brøndby på randen af at ryge ud af top seks, og det sender signal om krise.
Senest tabte Brøndby IF på udebane til SønderjyskE, og det var Haderslev-klubbens første Superliga-sejr i to måneder.
En af Brøndbys helt store udfordringer i de seneste par kampe har været at sætte Superligaens topscorer Kamil Wilczek i scene. Polakken har scoret et mål i de seneste fem kampe, og det var på straffespark mod FC Nordsjælland. Det mest alarmerende er dog, at Wilczek nærmest ikke er kommet frem til chancer overhovedet. Den kode skal Niels Frederiksen og co. have knækket i en fart.
Mest opmuntrende for Brøndby IF er det faktum, at Dominik Kaiser bliver ved med at levere. Tyskeren har nu scoret seks mål i 11 kampe, og de seneste to af slagsen har været direkte på frispark. Lige nu er han Brøndbys farligste våben.
Brøndby har ingen i karantæne mod FC København, men Niels Frederiksen må undvære de skadede Simon Tibbling, Kasper Fisker, Joel Kabongo og Tobias Børkeeit -og nu også Lasse Vigen, der må sidde over på grund af en mindre skade. Til gengæld er Anthony Jung er tilbage efter en kort skadespause.
FC København:
Efter en periode med svingende resultater var det, som om FC København trængte til en nem kamp i Superligaen, og den fik de så i seneste runde mod bundproppen Silkeborg IF. Her vandt de danske mestre uden problemer 4-2 og tankede noget selvtillid til nogle meget vigtige uger på hjemlig grund og i Europa.
FC København har scoret 20 mål i de første 11 kampe, og det er mere end nogen anden i Superligaen. Offensiven har med andre ord ikke fejlet noget, det er straks værre med defensiven. Fire clean sheets er det blevet til i sæsonen, og det er ikke overvældende for et hold, der har Danmarks med afstand dyreste forsvar.
FCK mangler fortsat at få nogle af de bærende kræfter i gang for alvor. Rekordindkøbet Pep Biel har været dårlig, Rasmus Falk svinger meget op og ned, og det er værd at bemærke, at en spiller som Viktor Fischer slet ikke har scoret i Superligaen i denne sæson. Løverne har høstet 25 point af 33 mulige, så helt skidt er det på ingen måde, men det er åbenlyst, at FCK stadig ikke har ramt toppen.
Det skyldes naturligvis også de mange skader i truppen. Mod Brøndby IF må Ståle Solbakken se bort fra Stephan Andersen, Nicolai Boilesen, Robert Mudrazija, Nicolaj Thomsen, Sten Grytebust, Jonas Wind og Dame N’Doye..
FCK varmede op til derbyet med at spille 1-1 på udebane mod Malmö FF torsdag aften.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (4-1-3-2): Schwäbe – Larsson, Maxsø, Rosted, Jung – Radosevic – Kaiser, Mukhtar, Lindstrøm – Hedlund, Wilczek
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Papagiannopoulos, Nelsson, Bengtsson – Biel, Zeca, Falk, Fischer – Santos, Sotiriou
Profilen:
Josip Radosevic går ikke af vejen for en solid nærkamp, og han skal helt sikkert nok få sine dueller med især Carlos Zeca i søndagens derby. Det bliver kroatens opgave at rydde op foran forsvaret, og Radosevic kommer med sikkerhed ikke til at skåne sig selv. Det store spørgsmål er, om Radosevic også får skruet pasningsstøvlen ordentligt på. I så fald kan han blive en afgørende spiller for Brøndby.
Vidste du, at..:
Niels Frederiksen har stået over for Ståle Solbakken som både Lyngby- og Esbjerg-træner, og han har aldrig formået at vinde en kamp over FCK-manageren. Brøndby-træneren har også tabt til et FCK-hold under ledelse af Carsten V. Jensen, der nu er Niels Frederiksens chef på Vestegnen.
Dom:
12. runder skulle der gå, før sæsonens første derby i hovedstaden er på plakaten, og de to klubber møder hinanden på et meget spændende tidspunkt. Brøndby er i minikrise efter en stribe dårlige resultater, og FCK er enormt pressede på ressourcer i et travlt program.
FCK har haft krammet på Brøndby på det seneste og står noteret for fire sejr i træk, men det har for det meste været smalle sejre, og det bliver helt sikkert også tæt søndag eftermiddag. Som det plejer at være, når Brøndby og FCK tørner sammen.
Bakket op af et veloplagt hjemmepublikun gætter vi på, at Brøndby tager point fra ærkerivalen. Opgøret ender 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
MEDIE
FC København byder på kantspiller
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
TOPNYHED
I chok over Tottenham
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere blitzer Nordlondon
INTERVIEW
‘Det er ret let at se’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
