Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: 3+
Hashtag: #biffck #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF:
Alarmklokkerne bimler og bamler over den københavnske Vestegn, hvor status er nederlag i fire af de seneste fem kampe. Det bringer Brøndby på randen af at ryge ud af top seks, og det sender signal om krise.
Senest tabte Brøndby IF på udebane til SønderjyskE, og det var Haderslev-klubbens første Superliga-sejr i to måneder.
En af Brøndbys helt store udfordringer i de seneste par kampe har været at sætte Superligaens topscorer Kamil Wilczek i scene. Polakken har scoret et mål i de seneste fem kampe, og det var på straffespark mod FC Nordsjælland. Det mest alarmerende er dog, at Wilczek nærmest ikke er kommet frem til chancer overhovedet. Den kode skal Niels Frederiksen og co. have knækket i en fart.
Mest opmuntrende for Brøndby IF er det faktum, at Dominik Kaiser bliver ved med at levere. Tyskeren har nu scoret seks mål i 11 kampe, og de seneste to af slagsen har været direkte på frispark. Lige nu er han Brøndbys farligste våben.
Brøndby har ingen i karantæne mod FC København, men Niels Frederiksen må undvære de skadede Simon Tibbling, Kasper Fisker, Joel Kabongo og Tobias Børkeeit -og nu også Lasse Vigen, der må sidde over på grund af en mindre skade. Til gengæld er Anthony Jung er tilbage efter en kort skadespause.
FC København:
Efter en periode med svingende resultater var det, som om FC København trængte til en nem kamp i Superligaen, og den fik de så i seneste runde mod bundproppen Silkeborg IF. Her vandt de danske mestre uden problemer 4-2 og tankede noget selvtillid til nogle meget vigtige uger på hjemlig grund og i Europa.
FC København har scoret 20 mål i de første 11 kampe, og det er mere end nogen anden i Superligaen. Offensiven har med andre ord ikke fejlet noget, det er straks værre med defensiven. Fire clean sheets er det blevet til i sæsonen, og det er ikke overvældende for et hold, der har Danmarks med afstand dyreste forsvar.
FCK mangler fortsat at få nogle af de bærende kræfter i gang for alvor. Rekordindkøbet Pep Biel har været dårlig, Rasmus Falk svinger meget op og ned, og det er værd at bemærke, at en spiller som Viktor Fischer slet ikke har scoret i Superligaen i denne sæson. Løverne har høstet 25 point af 33 mulige, så helt skidt er det på ingen måde, men det er åbenlyst, at FCK stadig ikke har ramt toppen.
Det skyldes naturligvis også de mange skader i truppen. Mod Brøndby IF må Ståle Solbakken se bort fra Stephan Andersen, Nicolai Boilesen, Robert Mudrazija, Nicolaj Thomsen, Sten Grytebust, Jonas Wind og Dame N’Doye..
FCK varmede op til derbyet med at spille 1-1 på udebane mod Malmö FF torsdag aften.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (4-1-3-2): Schwäbe – Larsson, Maxsø, Rosted, Jung – Radosevic – Kaiser, Mukhtar, Lindstrøm – Hedlund, Wilczek
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Papagiannopoulos, Nelsson, Bengtsson – Biel, Zeca, Falk, Fischer – Santos, Sotiriou
Profilen:
Josip Radosevic går ikke af vejen for en solid nærkamp, og han skal helt sikkert nok få sine dueller med især Carlos Zeca i søndagens derby. Det bliver kroatens opgave at rydde op foran forsvaret, og Radosevic kommer med sikkerhed ikke til at skåne sig selv. Det store spørgsmål er, om Radosevic også får skruet pasningsstøvlen ordentligt på. I så fald kan han blive en afgørende spiller for Brøndby.
Vidste du, at..:
Niels Frederiksen har stået over for Ståle Solbakken som både Lyngby- og Esbjerg-træner, og han har aldrig formået at vinde en kamp over FCK-manageren. Brøndby-træneren har også tabt til et FCK-hold under ledelse af Carsten V. Jensen, der nu er Niels Frederiksens chef på Vestegnen.
Dom:
12. runder skulle der gå, før sæsonens første derby i hovedstaden er på plakaten, og de to klubber møder hinanden på et meget spændende tidspunkt. Brøndby er i minikrise efter en stribe dårlige resultater, og FCK er enormt pressede på ressourcer i et travlt program.
FCK har haft krammet på Brøndby på det seneste og står noteret for fire sejr i træk, men det har for det meste været smalle sejre, og det bliver helt sikkert også tæt søndag eftermiddag. Som det plejer at være, når Brøndby og FCK tørner sammen.
Bakket op af et veloplagt hjemmepublikun gætter vi på, at Brøndby tager point fra ærkerivalen. Opgøret ender 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

TransferLIVE: Færdig i Manchester City?

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Klar melding om Morten Karlsen

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt
Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!

Nu bekræfter FCK

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

Morten Hjulmand til storklub?

In or out? FCK har brug for klarhed!

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

Bekræfter interesse: ‘Bo er en fremragende træner’

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub

Chokerstatning for Thomas Frank?

U19-landsholdet smadrer Montenegro

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

På vej til Brøndby – scorer vildt solomål

Troels Bech forklarer manglende pressemeddelelse

Afsløring: Scoop – dansk klub kaprer trænertalent

Kæmpetransfer på plads

“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam

Dansk angriber på klubjagt

FC København i kæmpehandel

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Her er Esbjergs nye cheftræner

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Helt vildt: Horsens forhandler om gigantisk salg

Beordrer storklub: Matt O’Riley er løsningen

Transferplanen: Erstattes han af Brøndby-spiller?

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

Tung kampstart i Trencin

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud

Tour de France 2025: Se spritnyt show

Dansker forlader Brentford

Afsløring: Lyngby forlænger med vigtig profil

Real Madrid vil hente Liverpool-profil

– De ville vinde Superligaen med 25 point

Shamrock ruller hen over Drogheda

Vejles redningsmand fortsætter i klubben

Riemer fremhæver to Superliga-kometer

Bayern München lammetæver Auckland

Vingegaard besejret i generalprøve til Touren

Gennaro Gattuso scorer landstrænerjob

Klub-VM er fløjtet i gang trods heftig kritik