Optakt: Brøndby IF – FC Midtjylland

Hjemmeholdet Brøndby IF har meget på spil, når FC Midtjylland kommer på besøg. Thomas Franks tropper kan ikke tåle et nederlag, men det bliver svært mod guldfavoritterne.



Kampfakta:
Spillested: Brøndby Stadion, Brøndby 
Dommer: Kenn Hansen
Kampstart: Søndag klokken 19.00
På tv: 3+
Twitter: #biffcm

Holdnyt:
Brøndby IF:
Mentalt skal Brøndby IF rejse sig efter en skuffende start på foråret. I søndags var klubben spillemæssigt bedst i Aalborg, men Thomas Franks tropper fik ikke scoret og så ud til at måtte nøjes med 0-0. Dybt inde i overtiden koksede defensiven så ved et hjørnespark, hvor Anders K. Jacobsen sendte Brøndby hjem ude point. Bittert for Brøndby.

Nu er der pres på, for med syv point op til Randers FC er der ved at være et godt stykke op til den top tre placering, som er Brøndbys helt klare målsætning. Thomas Frank kan glæde sig over, at klubben spiller på hjemmebane mod Superligaens tophold, for på udebane er det kun blevet til fem point i ni kampe, mens hjemmebanen har vist sig som et sted, hvor Brøndby dominerer.

Elba Rashani træner igen, men det er tvivlsomt, om han er klar til at spille. Det bliver også interessant at se, om Johan Elmander når at blive klar til opgøret, efter han ikke var med i premieren, mens Thomas Kahlenberg sad på bænken fra start af opgøret.

FC Midtjylland:
Der var pres på Glen Riddersholms tropper fra start, for meget er sagt og skrevet i pressen om det, der bedst kan kaldes for guldkrigen. Riddersholms tropper viste dog hverken nerver eller gummiben, da det blev til en sikker sejr på 3-0 hjemme over OB. Og forspringet er dermed stadig på otte point ned til FCK. Alle 10 hjemmekampe i denne sæson er vundet, så det er på udebane, at FCM har smidt point.

Klubben havde Erik Sviatchenko tilbage fra skade, Johan Dahlin var på plads i målet, og Martin Pusic valgt i angrebet. Omvendt sad Pione Sisto ude med skade, men han kan meget vel vende tilbage til startopstillingen mod Brøndby. Om Pusic får genvalg, er nok tvivlsomt, for Morten “Duncan” Rasmussen kom ind fra bænken og scorede til 3-0 mod OB. Kristoffer Olsson og Eyjolfur Hedinsson er fortsat skadede.

Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Superliga-form:
Brøndby IF: T-V-T-V-T
FC Midtjylland: V-V-T-V-V

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (4-1-4-1): Hradecky – Larsson, Dumic, Agger, Da Silva – Ørnskov – Hasani, Kahlenberg, Phiri, Pukki – Elmander
FC Midtjylland (4-2-3-1): Dahlin – Bak, Larsen, Sviatchenko, Lauridsen – Sparv, Poulsen – Sisto, Andersson, Igboun – “Duncan”

Vidste du, at…:
Det er Superligaens to bedste hjemmehold, der mødes i Brøndby. FC Midtjylland har vundet alle 10 hjemmekampe i denne sæson, mens Brøndby i ni hjemmekampe har fået 22 point, hvilket også må siges at være godkendt. På udebane er FC Midtjylland Superligaens næstbedste hold, mens Brøndby skal glæde sig over at spille på hjemmebane, for på udebane er kun Silkeborg og FC Vestsjælland dårligere end Brøndby.

Dom:
Det er et svært opgør at spå om, for begge hold har meget på spil. Hvordan kommer det til at påvirke Brøndby, at klubben smed et point og tabte i Aalborg? Kan FC Midtjylland presses i toppen af Superligaen? Sidst de to hold mødtes, var i første spillerunde, hvor FC Midtjylland på hjemmebanen i Herning vandt med 3-1, og vi tror, Glen Riddersholms tropper har succes med at vinde igen. FCM tager fra Brøndby med en sejr på 2-1.

Følg kampen LIVE på tipsbladet.dk – klik her





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Morten Bruun med dyster spådom

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Jubler over ny Brøndby-chef

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Nu dukker første historie op

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Håber på FC København-exit



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Benhård Brian Riemer-melding

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Skal denne angriber nu til Superligaen?

I svime over Morten Hjulmand

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Nu forklarer Noah Nartey

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Barcelona vandt 7-2

Barcelona – Newcastle United

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Kroater får klø i Alsace

Presset træner vil rotere mod FCM

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før