Kampfakta:
Spillested: Brøndby Stadion, Brøndby
Dommer: Kenn Hansen
Kampstart: Søndag klokken 19.00
På tv: 3+
Twitter: #biffcm
Holdnyt:
Brøndby IF:
Mentalt skal Brøndby IF rejse sig efter en skuffende start på foråret. I søndags var klubben spillemæssigt bedst i Aalborg, men Thomas Franks tropper fik ikke scoret og så ud til at måtte nøjes med 0-0. Dybt inde i overtiden koksede defensiven så ved et hjørnespark, hvor Anders K. Jacobsen sendte Brøndby hjem ude point. Bittert for Brøndby.
Nu er der pres på, for med syv point op til Randers FC er der ved at være et godt stykke op til den top tre placering, som er Brøndbys helt klare målsætning. Thomas Frank kan glæde sig over, at klubben spiller på hjemmebane mod Superligaens tophold, for på udebane er det kun blevet til fem point i ni kampe, mens hjemmebanen har vist sig som et sted, hvor Brøndby dominerer.
Elba Rashani træner igen, men det er tvivlsomt, om han er klar til at spille. Det bliver også interessant at se, om Johan Elmander når at blive klar til opgøret, efter han ikke var med i premieren, mens Thomas Kahlenberg sad på bænken fra start af opgøret.
FC Midtjylland:
Der var pres på Glen Riddersholms tropper fra start, for meget er sagt og skrevet i pressen om det, der bedst kan kaldes for guldkrigen. Riddersholms tropper viste dog hverken nerver eller gummiben, da det blev til en sikker sejr på 3-0 hjemme over OB. Og forspringet er dermed stadig på otte point ned til FCK. Alle 10 hjemmekampe i denne sæson er vundet, så det er på udebane, at FCM har smidt point.
Klubben havde Erik Sviatchenko tilbage fra skade, Johan Dahlin var på plads i målet, og Martin Pusic valgt i angrebet. Omvendt sad Pione Sisto ude med skade, men han kan meget vel vende tilbage til startopstillingen mod Brøndby. Om Pusic får genvalg, er nok tvivlsomt, for Morten “Duncan” Rasmussen kom ind fra bænken og scorede til 3-0 mod OB. Kristoffer Olsson og Eyjolfur Hedinsson er fortsat skadede.
Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Superliga-form:
Brøndby IF: T-V-T-V-T
FC Midtjylland: V-V-T-V-V
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (4-1-4-1): Hradecky – Larsson, Dumic, Agger, Da Silva – Ørnskov – Hasani, Kahlenberg, Phiri, Pukki – Elmander
FC Midtjylland (4-2-3-1): Dahlin – Bak, Larsen, Sviatchenko, Lauridsen – Sparv, Poulsen – Sisto, Andersson, Igboun – “Duncan”
Vidste du, at…:
Det er Superligaens to bedste hjemmehold, der mødes i Brøndby. FC Midtjylland har vundet alle 10 hjemmekampe i denne sæson, mens Brøndby i ni hjemmekampe har fået 22 point, hvilket også må siges at være godkendt. På udebane er FC Midtjylland Superligaens næstbedste hold, mens Brøndby skal glæde sig over at spille på hjemmebane, for på udebane er kun Silkeborg og FC Vestsjælland dårligere end Brøndby.
Dom:
Det er et svært opgør at spå om, for begge hold har meget på spil. Hvordan kommer det til at påvirke Brøndby, at klubben smed et point og tabte i Aalborg? Kan FC Midtjylland presses i toppen af Superligaen? Sidst de to hold mødtes, var i første spillerunde, hvor FC Midtjylland på hjemmebanen i Herning vandt med 3-1, og vi tror, Glen Riddersholms tropper har succes med at vinde igen. FCM tager fra Brøndby med en sejr på 2-1.
Følg kampen LIVE på tipsbladet.dk – klik her
LIVE
LIVE: Drømmedebut af Brøndby-flop
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
OPTAKT
OB – FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
MEDIE
United overvejer disse fem managers
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Supercomputer spår FCM-nedtur
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
AaB-krisen fortsætter
Tilbage efter lang pause
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
