Optakt: Brøndby IF – FC Midtjylland

Hjemmeholdet Brøndby IF har meget på spil, når FC Midtjylland kommer på besøg. Thomas Franks tropper kan ikke tåle et nederlag, men det bliver svært mod guldfavoritterne.



Kampfakta:
Spillested: Brøndby Stadion, Brøndby 
Dommer: Kenn Hansen
Kampstart: Søndag klokken 19.00
På tv: 3+
Twitter: #biffcm

Holdnyt:
Brøndby IF:
Mentalt skal Brøndby IF rejse sig efter en skuffende start på foråret. I søndags var klubben spillemæssigt bedst i Aalborg, men Thomas Franks tropper fik ikke scoret og så ud til at måtte nøjes med 0-0. Dybt inde i overtiden koksede defensiven så ved et hjørnespark, hvor Anders K. Jacobsen sendte Brøndby hjem ude point. Bittert for Brøndby.

Nu er der pres på, for med syv point op til Randers FC er der ved at være et godt stykke op til den top tre placering, som er Brøndbys helt klare målsætning. Thomas Frank kan glæde sig over, at klubben spiller på hjemmebane mod Superligaens tophold, for på udebane er det kun blevet til fem point i ni kampe, mens hjemmebanen har vist sig som et sted, hvor Brøndby dominerer.

Elba Rashani træner igen, men det er tvivlsomt, om han er klar til at spille. Det bliver også interessant at se, om Johan Elmander når at blive klar til opgøret, efter han ikke var med i premieren, mens Thomas Kahlenberg sad på bænken fra start af opgøret.

FC Midtjylland:
Der var pres på Glen Riddersholms tropper fra start, for meget er sagt og skrevet i pressen om det, der bedst kan kaldes for guldkrigen. Riddersholms tropper viste dog hverken nerver eller gummiben, da det blev til en sikker sejr på 3-0 hjemme over OB. Og forspringet er dermed stadig på otte point ned til FCK. Alle 10 hjemmekampe i denne sæson er vundet, så det er på udebane, at FCM har smidt point.

Klubben havde Erik Sviatchenko tilbage fra skade, Johan Dahlin var på plads i målet, og Martin Pusic valgt i angrebet. Omvendt sad Pione Sisto ude med skade, men han kan meget vel vende tilbage til startopstillingen mod Brøndby. Om Pusic får genvalg, er nok tvivlsomt, for Morten “Duncan” Rasmussen kom ind fra bænken og scorede til 3-0 mod OB. Kristoffer Olsson og Eyjolfur Hedinsson er fortsat skadede.

Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Superliga-form:
Brøndby IF: T-V-T-V-T
FC Midtjylland: V-V-T-V-V

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (4-1-4-1): Hradecky – Larsson, Dumic, Agger, Da Silva – Ørnskov – Hasani, Kahlenberg, Phiri, Pukki – Elmander
FC Midtjylland (4-2-3-1): Dahlin – Bak, Larsen, Sviatchenko, Lauridsen – Sparv, Poulsen – Sisto, Andersson, Igboun – “Duncan”

Vidste du, at…:
Det er Superligaens to bedste hjemmehold, der mødes i Brøndby. FC Midtjylland har vundet alle 10 hjemmekampe i denne sæson, mens Brøndby i ni hjemmekampe har fået 22 point, hvilket også må siges at være godkendt. På udebane er FC Midtjylland Superligaens næstbedste hold, mens Brøndby skal glæde sig over at spille på hjemmebane, for på udebane er kun Silkeborg og FC Vestsjælland dårligere end Brøndby.

Dom:
Det er et svært opgør at spå om, for begge hold har meget på spil. Hvordan kommer det til at påvirke Brøndby, at klubben smed et point og tabte i Aalborg? Kan FC Midtjylland presses i toppen af Superligaen? Sidst de to hold mødtes, var i første spillerunde, hvor FC Midtjylland på hjemmebanen i Herning vandt med 3-1, og vi tror, Glen Riddersholms tropper har succes med at vinde igen. FCM tager fra Brøndby med en sejr på 2-1.

Følg kampen LIVE på tipsbladet.dk – klik her





LIVE

LIVE: Schmedes afviser

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

10 spillere nægtet indrejse til USA

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Giver to spillere livstidskarantæne

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

AGF tager pis på FC Midtjylland

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Vil have ham væk fra FC København

FC København skriver kontrakt med juvel



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Brian Riemer giver klar besked

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Var direkte fra træningsbanen

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

23 røde kort i vanvidskamp



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Tung mandagskamp i Rom

Froholdt på tavlen i storkamp

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!