Optakt: Brøndby IF – FC Midtjylland

Hjemmeholdet Brøndby IF har meget på spil, når FC Midtjylland kommer på besøg. Thomas Franks tropper kan ikke tåle et nederlag, men det bliver svært mod guldfavoritterne.



Kampfakta:
Spillested: Brøndby Stadion, Brøndby 
Dommer: Kenn Hansen
Kampstart: Søndag klokken 19.00
På tv: 3+
Twitter: #biffcm

Holdnyt:
Brøndby IF:
Mentalt skal Brøndby IF rejse sig efter en skuffende start på foråret. I søndags var klubben spillemæssigt bedst i Aalborg, men Thomas Franks tropper fik ikke scoret og så ud til at måtte nøjes med 0-0. Dybt inde i overtiden koksede defensiven så ved et hjørnespark, hvor Anders K. Jacobsen sendte Brøndby hjem ude point. Bittert for Brøndby.

Nu er der pres på, for med syv point op til Randers FC er der ved at være et godt stykke op til den top tre placering, som er Brøndbys helt klare målsætning. Thomas Frank kan glæde sig over, at klubben spiller på hjemmebane mod Superligaens tophold, for på udebane er det kun blevet til fem point i ni kampe, mens hjemmebanen har vist sig som et sted, hvor Brøndby dominerer.

Elba Rashani træner igen, men det er tvivlsomt, om han er klar til at spille. Det bliver også interessant at se, om Johan Elmander når at blive klar til opgøret, efter han ikke var med i premieren, mens Thomas Kahlenberg sad på bænken fra start af opgøret.

FC Midtjylland:
Der var pres på Glen Riddersholms tropper fra start, for meget er sagt og skrevet i pressen om det, der bedst kan kaldes for guldkrigen. Riddersholms tropper viste dog hverken nerver eller gummiben, da det blev til en sikker sejr på 3-0 hjemme over OB. Og forspringet er dermed stadig på otte point ned til FCK. Alle 10 hjemmekampe i denne sæson er vundet, så det er på udebane, at FCM har smidt point.

Klubben havde Erik Sviatchenko tilbage fra skade, Johan Dahlin var på plads i målet, og Martin Pusic valgt i angrebet. Omvendt sad Pione Sisto ude med skade, men han kan meget vel vende tilbage til startopstillingen mod Brøndby. Om Pusic får genvalg, er nok tvivlsomt, for Morten “Duncan” Rasmussen kom ind fra bænken og scorede til 3-0 mod OB. Kristoffer Olsson og Eyjolfur Hedinsson er fortsat skadede.

Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Superliga-form:
Brøndby IF: T-V-T-V-T
FC Midtjylland: V-V-T-V-V

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (4-1-4-1): Hradecky – Larsson, Dumic, Agger, Da Silva – Ørnskov – Hasani, Kahlenberg, Phiri, Pukki – Elmander
FC Midtjylland (4-2-3-1): Dahlin – Bak, Larsen, Sviatchenko, Lauridsen – Sparv, Poulsen – Sisto, Andersson, Igboun – “Duncan”

Vidste du, at…:
Det er Superligaens to bedste hjemmehold, der mødes i Brøndby. FC Midtjylland har vundet alle 10 hjemmekampe i denne sæson, mens Brøndby i ni hjemmekampe har fået 22 point, hvilket også må siges at være godkendt. På udebane er FC Midtjylland Superligaens næstbedste hold, mens Brøndby skal glæde sig over at spille på hjemmebane, for på udebane er kun Silkeborg og FC Vestsjælland dårligere end Brøndby.

Dom:
Det er et svært opgør at spå om, for begge hold har meget på spil. Hvordan kommer det til at påvirke Brøndby, at klubben smed et point og tabte i Aalborg? Kan FC Midtjylland presses i toppen af Superligaen? Sidst de to hold mødtes, var i første spillerunde, hvor FC Midtjylland på hjemmebanen i Herning vandt med 3-1, og vi tror, Glen Riddersholms tropper har succes med at vinde igen. FCM tager fra Brøndby med en sejr på 2-1.

Følg kampen LIVE på tipsbladet.dk – klik her





Drømmestart for FCM-floppet Marrony




LIVE

LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Brøndby i transfer-kovending?

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Supercomputer spår FCM-nedtur

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Tæt på at sende millioner til FC København



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Giver to spillere livstidskarantæne

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Fem bud på David Nielsens afløser

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City