Optakt: Brøndby IF – FC Midtjylland

Topbrag på Brøndby Stadion søndag, hvor FC Midtjylland stort set kan sikre sig mesterskabet, og hvor Brøndby kan åbne helt op for guldkampen med tre runder igen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: 3+
Hashtag: #biffcm #sldk

Holdnyt:
Brøndby IF:
Brøndby IF har tabt alle tre tidligere opgør i denne sæson mod FC Midtjylland, og det skal ændres, hvis BIF fortsat skal have forhåbninger om at vinde mesterskabet. Med fire runder igen af Superligaen er hjemmeholdet fire point efter FC Midtjylland, så det er en seks points-kamp, der venter. Taber BIF, er det slut, vinder man, er det helt åbent igen, mens uafgjort betyder, at det bliver svært for BIF at vinde mesterskabet.

Niels Frederiksens mandskab har spillet gode kampe mod FCM, men har været uheldig. Håbet fra Brøndby er, at det vender nu.

Brøndby kommer til opgøret med et nederlag i bagagen, efter man tabte 2-4 i Randers senest. Anis Ben Slimane vender tilbage i truppen, efter han blev sat af på grund af en disciplinærsag senest. Jesper Lindstrøm måtte udgå med en skade mod Randers FC, men han er igen med i truppen.

Blas Riveros er langtidsskadet og ude af kampen. Derudover er Peter Bjur og Oskar Fallenius ude af truppen.

FC Midtjylland:
De har haft problemer i løbet af dette forår, men FC Midtjylland tog et vigtigt skridt på vejen mod mesterskabet, da det senest blev til 3-0 hjemme over FC Nordsjælland, og med en sejr over Brøndby vil det være et spørgsmål om tid, før FCM gentager bedriften fra i fjor.

Brian Priske har på det seneste genkaldt Pione Sisto til startopstillingen, og det har vist sig at være en rigtig god idé, da Sisto har leveret store præstationer for FCM og scoret mål.

FC Midtjylland er muligvis fortsat uden Ailton, der missede seneste opgør, mens Gustav Isaksen må forventes at være tilbage, efter han sad over med sygdom senest.

Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Bruus, Frendrup, Lindstrøm, Radosevic, Mensah – Hedlund, Uhre

FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Andersson, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Cajuste, Onyeka, Evander – Dreyer, Kaba, Sisto

Profilen:
Pione Sistos retur til FC Midtjylland har været lidt op og ned, men efter en bænkning i flere uger har Sisto vist klassen på det seneste, hvor han har fået chancen. Den tidligere danske landsholdsspiller er startet inde i de seneste tre kampe, og han har scoret i alle tre kampe. Hold øje med FCM-profilen, der kan få en nøglerolle mod Brøndby.

Vidste du, at…:
Hvis FC Midtjylland vinder mesterskabet, vil det være anden gang i træk, at guldet sendes til Ikast og Herning. Det vil være første gang, at FCM gentager bedriften med at genvinde et mesterskab. Udover FCK har ingen andre klubber genvundet et mesterskab siden 1998. hvor Brømdby vandt for tredje sæson i streg.

Dom:
Det bliver et super interessant opgør i toppen af dansk fodbolds bedste række, hvor hjemmeholdet skal bruge tre point, og hvor FCM med en sejr stort set er sikker på at vinde mesterskabet.

De tidligere møder i denne sæson er alle vundet af FCM, men faktisk har BIF spillet god fodbold i de kampe og har fortjent at vinde et par af kampene.

Kan det lykkes for hjemmeholdet denne gang, eller er FCM igen bedst?

Det bliver en kamp om marginaler, og til syvende og sidst tror vi på, at FCM holder stand mod BIF og får et point med hjem. 1-1 ender det. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’




LIVE

TransferLIVE: Schjelderup-transfer i fare

AGF var klar med rekordbeløb

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Bekymrende melding om Andreas Cornelius



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Froholdt med klar transfermelding

Dansk toptræner vil have ny nationalitet



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Stjerne flirter med Brøndby

Liverpool tager storsejr

Dansk klub i kæmpe transferscoop



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Jacob Rasmussen i chokskifte

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Semenyo scorer igen mod Spurs

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

FCK-profil holder VM-drøm i live

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen