Optakt: Brøndby IF – FC Midtjylland

Topbrag på Brøndby Stadion søndag, hvor FC Midtjylland stort set kan sikre sig mesterskabet, og hvor Brøndby kan åbne helt op for guldkampen med tre runder igen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: 3+
Hashtag: #biffcm #sldk

Holdnyt:
Brøndby IF:
Brøndby IF har tabt alle tre tidligere opgør i denne sæson mod FC Midtjylland, og det skal ændres, hvis BIF fortsat skal have forhåbninger om at vinde mesterskabet. Med fire runder igen af Superligaen er hjemmeholdet fire point efter FC Midtjylland, så det er en seks points-kamp, der venter. Taber BIF, er det slut, vinder man, er det helt åbent igen, mens uafgjort betyder, at det bliver svært for BIF at vinde mesterskabet.

Niels Frederiksens mandskab har spillet gode kampe mod FCM, men har været uheldig. Håbet fra Brøndby er, at det vender nu.

Brøndby kommer til opgøret med et nederlag i bagagen, efter man tabte 2-4 i Randers senest. Anis Ben Slimane vender tilbage i truppen, efter han blev sat af på grund af en disciplinærsag senest. Jesper Lindstrøm måtte udgå med en skade mod Randers FC, men han er igen med i truppen.

Blas Riveros er langtidsskadet og ude af kampen. Derudover er Peter Bjur og Oskar Fallenius ude af truppen.

FC Midtjylland:
De har haft problemer i løbet af dette forår, men FC Midtjylland tog et vigtigt skridt på vejen mod mesterskabet, da det senest blev til 3-0 hjemme over FC Nordsjælland, og med en sejr over Brøndby vil det være et spørgsmål om tid, før FCM gentager bedriften fra i fjor.

Brian Priske har på det seneste genkaldt Pione Sisto til startopstillingen, og det har vist sig at være en rigtig god idé, da Sisto har leveret store præstationer for FCM og scoret mål.

FC Midtjylland er muligvis fortsat uden Ailton, der missede seneste opgør, mens Gustav Isaksen må forventes at være tilbage, efter han sad over med sygdom senest.

Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Bruus, Frendrup, Lindstrøm, Radosevic, Mensah – Hedlund, Uhre

FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Andersson, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Cajuste, Onyeka, Evander – Dreyer, Kaba, Sisto

Profilen:
Pione Sistos retur til FC Midtjylland har været lidt op og ned, men efter en bænkning i flere uger har Sisto vist klassen på det seneste, hvor han har fået chancen. Den tidligere danske landsholdsspiller er startet inde i de seneste tre kampe, og han har scoret i alle tre kampe. Hold øje med FCM-profilen, der kan få en nøglerolle mod Brøndby.

Vidste du, at…:
Hvis FC Midtjylland vinder mesterskabet, vil det være anden gang i træk, at guldet sendes til Ikast og Herning. Det vil være første gang, at FCM gentager bedriften med at genvinde et mesterskab. Udover FCK har ingen andre klubber genvundet et mesterskab siden 1998. hvor Brømdby vandt for tredje sæson i streg.

Dom:
Det bliver et super interessant opgør i toppen af dansk fodbolds bedste række, hvor hjemmeholdet skal bruge tre point, og hvor FCM med en sejr stort set er sikker på at vinde mesterskabet.

De tidligere møder i denne sæson er alle vundet af FCM, men faktisk har BIF spillet god fodbold i de kampe og har fortjent at vinde et par af kampene.

Kan det lykkes for hjemmeholdet denne gang, eller er FCM igen bedst?

Det bliver en kamp om marginaler, og til syvende og sidst tror vi på, at FCM holder stand mod BIF og får et point med hjem. 1-1 ender det. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FC København-handling går verden rundt 

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Brøndby IF – FC Fredericia

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner

Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona

Endelig er der godt nyt!

Brøndby sparer millioner

Kasper Hjulmand taber storkamp

Legende om Højlund: Her er problemet

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr

Bizarre Barcelona-billeder går viralt

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

AGF slår FC København i drama

Flamengo vinder Sydamerikas største turnering

Højbjerg-scoring i Marseille-deler

Jesper Sørensen og co. finaleklar

Her kan du se AGF mod FC København

Deprimerende danskerdyst i Frankfurt