Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: 3+
Hashtag: #biffcm #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF:
Brøndby IF har tabt alle tre tidligere opgør i denne sæson mod FC Midtjylland, og det skal ændres, hvis BIF fortsat skal have forhåbninger om at vinde mesterskabet. Med fire runder igen af Superligaen er hjemmeholdet fire point efter FC Midtjylland, så det er en seks points-kamp, der venter. Taber BIF, er det slut, vinder man, er det helt åbent igen, mens uafgjort betyder, at det bliver svært for BIF at vinde mesterskabet.
Niels Frederiksens mandskab har spillet gode kampe mod FCM, men har været uheldig. Håbet fra Brøndby er, at det vender nu.
Brøndby kommer til opgøret med et nederlag i bagagen, efter man tabte 2-4 i Randers senest. Anis Ben Slimane vender tilbage i truppen, efter han blev sat af på grund af en disciplinærsag senest. Jesper Lindstrøm måtte udgå med en skade mod Randers FC, men han er igen med i truppen.
Blas Riveros er langtidsskadet og ude af kampen. Derudover er Peter Bjur og Oskar Fallenius ude af truppen.
FC Midtjylland:
De har haft problemer i løbet af dette forår, men FC Midtjylland tog et vigtigt skridt på vejen mod mesterskabet, da det senest blev til 3-0 hjemme over FC Nordsjælland, og med en sejr over Brøndby vil det være et spørgsmål om tid, før FCM gentager bedriften fra i fjor.
Brian Priske har på det seneste genkaldt Pione Sisto til startopstillingen, og det har vist sig at være en rigtig god idé, da Sisto har leveret store præstationer for FCM og scoret mål.
FC Midtjylland er muligvis fortsat uden Ailton, der missede seneste opgør, mens Gustav Isaksen må forventes at være tilbage, efter han sad over med sygdom senest.
Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Bruus, Frendrup, Lindstrøm, Radosevic, Mensah – Hedlund, Uhre
FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Andersson, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Cajuste, Onyeka, Evander – Dreyer, Kaba, Sisto
Profilen:
Pione Sistos retur til FC Midtjylland har været lidt op og ned, men efter en bænkning i flere uger har Sisto vist klassen på det seneste, hvor han har fået chancen. Den tidligere danske landsholdsspiller er startet inde i de seneste tre kampe, og han har scoret i alle tre kampe. Hold øje med FCM-profilen, der kan få en nøglerolle mod Brøndby.
Vidste du, at…:
Hvis FC Midtjylland vinder mesterskabet, vil det være anden gang i træk, at guldet sendes til Ikast og Herning. Det vil være første gang, at FCM gentager bedriften med at genvinde et mesterskab. Udover FCK har ingen andre klubber genvundet et mesterskab siden 1998. hvor Brømdby vandt for tredje sæson i streg.
Dom:
Det bliver et super interessant opgør i toppen af dansk fodbolds bedste række, hvor hjemmeholdet skal bruge tre point, og hvor FCM med en sejr stort set er sikker på at vinde mesterskabet.
De tidligere møder i denne sæson er alle vundet af FCM, men faktisk har BIF spillet god fodbold i de kampe og har fortjent at vinde et par af kampene.
Kan det lykkes for hjemmeholdet denne gang, eller er FCM igen bedst?
Det bliver en kamp om marginaler, og til syvende og sidst tror vi på, at FCM holder stand mod BIF og får et point med hjem. 1-1 ender det.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
MEDIE
Krisemøde: Stjernetræner på vej?
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
Nu drømmer de stort i AGF
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
TOPNYHED
Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Brøndby IF
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
HELT VILDT
FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
INTERVIEW
