Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: 3+
Hashtag: #biffcm #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF:
Brøndby IF har tabt alle tre tidligere opgør i denne sæson mod FC Midtjylland, og det skal ændres, hvis BIF fortsat skal have forhåbninger om at vinde mesterskabet. Med fire runder igen af Superligaen er hjemmeholdet fire point efter FC Midtjylland, så det er en seks points-kamp, der venter. Taber BIF, er det slut, vinder man, er det helt åbent igen, mens uafgjort betyder, at det bliver svært for BIF at vinde mesterskabet.
Niels Frederiksens mandskab har spillet gode kampe mod FCM, men har været uheldig. Håbet fra Brøndby er, at det vender nu.
Brøndby kommer til opgøret med et nederlag i bagagen, efter man tabte 2-4 i Randers senest. Anis Ben Slimane vender tilbage i truppen, efter han blev sat af på grund af en disciplinærsag senest. Jesper Lindstrøm måtte udgå med en skade mod Randers FC, men han er igen med i truppen.
Blas Riveros er langtidsskadet og ude af kampen. Derudover er Peter Bjur og Oskar Fallenius ude af truppen.
FC Midtjylland:
De har haft problemer i løbet af dette forår, men FC Midtjylland tog et vigtigt skridt på vejen mod mesterskabet, da det senest blev til 3-0 hjemme over FC Nordsjælland, og med en sejr over Brøndby vil det være et spørgsmål om tid, før FCM gentager bedriften fra i fjor.
Brian Priske har på det seneste genkaldt Pione Sisto til startopstillingen, og det har vist sig at være en rigtig god idé, da Sisto har leveret store præstationer for FCM og scoret mål.
FC Midtjylland er muligvis fortsat uden Ailton, der missede seneste opgør, mens Gustav Isaksen må forventes at være tilbage, efter han sad over med sygdom senest.
Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Bruus, Frendrup, Lindstrøm, Radosevic, Mensah – Hedlund, Uhre
FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Andersson, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Cajuste, Onyeka, Evander – Dreyer, Kaba, Sisto
Profilen:
Pione Sistos retur til FC Midtjylland har været lidt op og ned, men efter en bænkning i flere uger har Sisto vist klassen på det seneste, hvor han har fået chancen. Den tidligere danske landsholdsspiller er startet inde i de seneste tre kampe, og han har scoret i alle tre kampe. Hold øje med FCM-profilen, der kan få en nøglerolle mod Brøndby.
Vidste du, at…:
Hvis FC Midtjylland vinder mesterskabet, vil det være anden gang i træk, at guldet sendes til Ikast og Herning. Det vil være første gang, at FCM gentager bedriften med at genvinde et mesterskab. Udover FCK har ingen andre klubber genvundet et mesterskab siden 1998. hvor Brømdby vandt for tredje sæson i streg.
Dom:
Det bliver et super interessant opgør i toppen af dansk fodbolds bedste række, hvor hjemmeholdet skal bruge tre point, og hvor FCM med en sejr stort set er sikker på at vinde mesterskabet.
De tidligere møder i denne sæson er alle vundet af FCM, men faktisk har BIF spillet god fodbold i de kampe og har fortjent at vinde et par af kampene.
Kan det lykkes for hjemmeholdet denne gang, eller er FCM igen bedst?
Det bliver en kamp om marginaler, og til syvende og sidst tror vi på, at FCM holder stand mod BIF og får et point med hjem. 1-1 ender det.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Schjelderup-transfer i fare
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
Liverpool tager storsejr
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
Barcelona i hopla – tager ny sejr
TOPNYHED
Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
EKSKLUSIVT
Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
TOPNYHED
Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’
TOPNYHED
Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’
TRANSFER
Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber
EKSKLUSIVT
