Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3+
Hashtag: #biffcm #sldk
Holdnyt
Brøndby IF
Med fire uafgjort og to nederlag er Brøndby IF et af tre hold, der endnu ikke har vundet en kamp i denne sæson.
Det skal de forsøge at ændre på søndag, når de står over for en svær opgave og tager imod formstærke FC Midtjylland på Brøndby Stadion i et mellem sidste sæsons guldvinder og sølvvinder i Superligaen.
Brøndby IF kommer til kampen ovenpå et nederlag i midtugen, hvor de tabte til RB Salzburg og missede chancen for at komme i Champions Leagues gruppespil. I stedet skal de spille i Europa League.
I de seneste kampe har en hel del spillere gjort comeback, efter at de havde været ude med coronavirus, og Niels Frederiksen råder altså igen over flere profiler som Sigurd Rosted, Mathias Greve og Josip Radosevic.
Dog er Blas Riveros og Peter Bjur fortsat ude.
FC Midtjylland
Bo Henriksen tabte sin første ligakamp som FC Midtjylland-træner mod OB, men siden har der været lutter sejre for midtjyderne i Superligaen.
Fem sejre i træk er de oppe på inden weekendens kamp, og med 15 point er FC Midtjylland også alene i front i tabellen. De har dog blot et point ned til både FC København og Randers FC, der står med 14 point hver.
Bo Henriksen skal i hvert fald igen klare sig uden Junior Brumado, der har været førstevalget i angrebet, men er i karantæne. I sidste uge klarede FC Midtjylland sig med Anders Dreyer, Pione Sisto og Gustav Isaksen i angrebet, men nu er holdets klareste profil i Anders Dreyer ikke længere i klubben efter gårsdagens salg, så Henriksen må nok engang ryste posen for at få offensiven til at fungere.
Søndagens kamp kan også være den sidste i FC Midtjylland-trøjen for nogle profiler.
Med Anders Dreyers skifte til russisk fodbold bliver øjnene nu rettet mod den sportslige ledelse, for at den sidste handel af lavet i FC Midtjylland virker utænkeligt. Flere spillere kan være på vej ud – men indkøb vil der formentlig også komme flere af.
FCM må undvære rekordindkøbet Marrony, der er på vej tilbage fra en skade. Samme er tilfældet med Dion Cools.
Til gengæld er Jonas Lössl tilbage efter en tiltrængt ferie, der betød, at han ikke stod på mål for FCM mod Silkeborg senest.
Karantæne
Brøndby IF: Ingen
FC Midtjylland: Junior Brumado, Juninho
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Hermansen – Rosted, Maxsø, Tshiembe – Bruus, Frendrup, Radosevic, Greve, Mensah – Hedlund, Uhre
FC Midtjylland (3-4-3): Lössl – Dalsgaard, Sviatchenko, Paulinho – Andersson, Onyedika, Evander, Dyhr – Mabil, Sisto, Isaksen
Profilen:
Oven på Anders Dreyers exit i FC Midtjylland vil der efter alt at dømme vente en større rolle for talentfulde Gustav Isaksen. Han har flere gange vist sit talent frem og får meget muligt chancen for at slå igennem for alvor.
Vidste du, at…:
I sidste sæson kæmpede de to hold om titlen i Superligaen, og der var gang i den, når de to mandskaber mødtes. Der kom således et rødt kort i hele tre af de fire kampe mellem holdene i 2020/21-sæsonen. To gange blev Paulinho udvist, mens Sigurd Rosted også ragede et rødt kort til sig.
Dom:
Brøndby IF er godt nok på hjemmebane, men de har haft det svært i de seneste to sæsoner mod FC Midtjylland, hvor det blot er blevet til en blå-gul sejr. Med det samt sæsonstarten in mente er det svært at se, hvorfor midjyderne ikke skal være favoritter.
Herfra lyder buddet også, at FC Midtjylland fortsætter sejrsformen og tager tre point. Det slutter 1-2 til gæsterne på Brøndby Stadion.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
MEDIE
Endelig godt nyt
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
MEDIE
Afvist
MEDIE
Skidt melding
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
AVIS
Storklub meldes interesseret
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
MEDIE
Danske klubber vil have ham
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
