Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV3+
Hashtag: #biffcm #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF
Brøndby IF har haft en svingende start på sæsonen, hvor man kun har sejret to gange i løbet af sæsonens første seks runder. Niels Frederiksen skriger på offensive forstærkninger, men indtil videre har man endnu ikke hentet nye ansigter til offensiven.
Derfor er Brøndby-cheftrænerens opgave heller ikke blevet nemmere mod FC Midtjylland, hvor man med al sandsynlighed må undvære flere af holdets profiler. Andreas Maxsø, Kevin Mensah og Carl Björk sidder ude med skader.
Mads Hermansen, Simon Hedlund og Blas Riveros har også siddet ude med skader de seneste kampe, og det gør de formentlig også mod FC Midtjylland. Sebastian Sebulonsen bør snart være klar til at starte igen, så Daniel Wass ikke skal gemmes væk på højre back.
Brøndby IF har ingen spillere i karantæne.
FC Midtjylland
På den jyske hede er der sket ting og sager i den forgangne uge, hvor man har ansat en ny cheftræner i Albert Capellas. Det er et interessant valg, da den FC Barcelona-opdragede fodboldtræner sværger til 4-3-3 og boldbesiddende fodbold, hvilket strider imod FCM’s powerfodbold.
Buddet herfra bliver også, at FC Midtjylland ændre formation fra deres velkendte bagkæde med tre mand til fire nede bagved. Til forsvaret må Albert Capellas se bort fra Henrik Dalsgaard, der har karantæne. Til gengæld råder han over Juninho, der er tilbage fra sin karantæne.
Albert Capellas må også undvære Raphael Onyedika, der er i Belgien for at færdiggøre de sidste detaljer, inden han kan tørne ud for Club Brugge.
Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
FC Midtjylland: Henrik Dalsgaard
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (4-3-3): Mikkelsen – Sebulonsen, Rosted, Tshiembe, Cappis – Wass, Radosevic, Bell – Slimane – Kvistgaarden, Divkovic
FC Midtjylland (4-3-3): Olafsson – Andersson, Sviatchenko, Gartenmann, Paulinho – Charles, Sørensen, Evander – Isaksen, Dreyer, Sisto
Profilen:
Med en forventning om, at Sebastian Sebulonsen er tilbage på højre back, så bliver det hamrende interessant at følge Daniel Wass, der bliver rykket op på midtbanen. Her vil han få en større indflydelse på Brøndbys spil, og det skal blive meget interessant at følge ham.
Vidste du, at…
Albert Capellas har mødt FC Midtjylland fem gange under sin tid som assistenttræner for Brøndby IF fra sommeren 2014 til sin afgang ved årsskiftet i 2015. To gange vandt han, to gange spillede holdene uafgjort, mens FCM vandt første møde med Albert Capellas på sidelinjen.
Dom:
Brøndby IF har det svært, og fraværet af flere af deres profiler gør det ikke nemmere. Omvendt skal FC Midtjylland formentlig igang med en helt ny stil under Albert Capellas, som han næppe har nået at fintune på de få dage han har været i klubben. Buddet bliver, at de to hold spiller uafgjort. 2-2 ender det i en underholdene affære på Brøndby Stadion.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Det er aldrig sket før
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
– Han vinder Ballon d’Or!
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
Harry Maguire ryger i skammekrogen
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
EKSKLUSIVT
