Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV3+
Hashtag: #biffcm #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF
Brøndby IF har haft en svingende start på sæsonen, hvor man kun har sejret to gange i løbet af sæsonens første seks runder. Niels Frederiksen skriger på offensive forstærkninger, men indtil videre har man endnu ikke hentet nye ansigter til offensiven.
Derfor er Brøndby-cheftrænerens opgave heller ikke blevet nemmere mod FC Midtjylland, hvor man med al sandsynlighed må undvære flere af holdets profiler. Andreas Maxsø, Kevin Mensah og Carl Björk sidder ude med skader.
Mads Hermansen, Simon Hedlund og Blas Riveros har også siddet ude med skader de seneste kampe, og det gør de formentlig også mod FC Midtjylland. Sebastian Sebulonsen bør snart være klar til at starte igen, så Daniel Wass ikke skal gemmes væk på højre back.
Brøndby IF har ingen spillere i karantæne.
FC Midtjylland
På den jyske hede er der sket ting og sager i den forgangne uge, hvor man har ansat en ny cheftræner i Albert Capellas. Det er et interessant valg, da den FC Barcelona-opdragede fodboldtræner sværger til 4-3-3 og boldbesiddende fodbold, hvilket strider imod FCM’s powerfodbold.
Buddet herfra bliver også, at FC Midtjylland ændre formation fra deres velkendte bagkæde med tre mand til fire nede bagved. Til forsvaret må Albert Capellas se bort fra Henrik Dalsgaard, der har karantæne. Til gengæld råder han over Juninho, der er tilbage fra sin karantæne.
Albert Capellas må også undvære Raphael Onyedika, der er i Belgien for at færdiggøre de sidste detaljer, inden han kan tørne ud for Club Brugge.
Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
FC Midtjylland: Henrik Dalsgaard
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (4-3-3): Mikkelsen – Sebulonsen, Rosted, Tshiembe, Cappis – Wass, Radosevic, Bell – Slimane – Kvistgaarden, Divkovic
FC Midtjylland (4-3-3): Olafsson – Andersson, Sviatchenko, Gartenmann, Paulinho – Charles, Sørensen, Evander – Isaksen, Dreyer, Sisto
Profilen:
Med en forventning om, at Sebastian Sebulonsen er tilbage på højre back, så bliver det hamrende interessant at følge Daniel Wass, der bliver rykket op på midtbanen. Her vil han få en større indflydelse på Brøndbys spil, og det skal blive meget interessant at følge ham.
Vidste du, at…
Albert Capellas har mødt FC Midtjylland fem gange under sin tid som assistenttræner for Brøndby IF fra sommeren 2014 til sin afgang ved årsskiftet i 2015. To gange vandt han, to gange spillede holdene uafgjort, mens FCM vandt første møde med Albert Capellas på sidelinjen.
Dom:
Brøndby IF har det svært, og fraværet af flere af deres profiler gør det ikke nemmere. Omvendt skal FC Midtjylland formentlig igang med en helt ny stil under Albert Capellas, som han næppe har nået at fintune på de få dage han har været i klubben. Buddet bliver, at de to hold spiller uafgjort. 2-2 ender det i en underholdene affære på Brøndby Stadion.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
‘Jeg er rørt og glad’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
Tottenham under stregen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
Real Madrid med gave til Barcelona
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
AGF snubler i guldkampen
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Barcelona klager til UEFA
OPTAKT
Liverpool – Fulham
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TIPSBLADET SPECIAL
