Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV3+
Hashtag: #biffcm #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF
Brøndby IF har haft en svingende start på sæsonen, hvor man kun har sejret to gange i løbet af sæsonens første seks runder. Niels Frederiksen skriger på offensive forstærkninger, men indtil videre har man endnu ikke hentet nye ansigter til offensiven.
Derfor er Brøndby-cheftrænerens opgave heller ikke blevet nemmere mod FC Midtjylland, hvor man med al sandsynlighed må undvære flere af holdets profiler. Andreas Maxsø, Kevin Mensah og Carl Björk sidder ude med skader.
Mads Hermansen, Simon Hedlund og Blas Riveros har også siddet ude med skader de seneste kampe, og det gør de formentlig også mod FC Midtjylland. Sebastian Sebulonsen bør snart være klar til at starte igen, så Daniel Wass ikke skal gemmes væk på højre back.
Brøndby IF har ingen spillere i karantæne.
FC Midtjylland
På den jyske hede er der sket ting og sager i den forgangne uge, hvor man har ansat en ny cheftræner i Albert Capellas. Det er et interessant valg, da den FC Barcelona-opdragede fodboldtræner sværger til 4-3-3 og boldbesiddende fodbold, hvilket strider imod FCM’s powerfodbold.
Buddet herfra bliver også, at FC Midtjylland ændre formation fra deres velkendte bagkæde med tre mand til fire nede bagved. Til forsvaret må Albert Capellas se bort fra Henrik Dalsgaard, der har karantæne. Til gengæld råder han over Juninho, der er tilbage fra sin karantæne.
Albert Capellas må også undvære Raphael Onyedika, der er i Belgien for at færdiggøre de sidste detaljer, inden han kan tørne ud for Club Brugge.
Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
FC Midtjylland: Henrik Dalsgaard
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (4-3-3): Mikkelsen – Sebulonsen, Rosted, Tshiembe, Cappis – Wass, Radosevic, Bell – Slimane – Kvistgaarden, Divkovic
FC Midtjylland (4-3-3): Olafsson – Andersson, Sviatchenko, Gartenmann, Paulinho – Charles, Sørensen, Evander – Isaksen, Dreyer, Sisto
Profilen:
Med en forventning om, at Sebastian Sebulonsen er tilbage på højre back, så bliver det hamrende interessant at følge Daniel Wass, der bliver rykket op på midtbanen. Her vil han få en større indflydelse på Brøndbys spil, og det skal blive meget interessant at følge ham.
Vidste du, at…
Albert Capellas har mødt FC Midtjylland fem gange under sin tid som assistenttræner for Brøndby IF fra sommeren 2014 til sin afgang ved årsskiftet i 2015. To gange vandt han, to gange spillede holdene uafgjort, mens FCM vandt første møde med Albert Capellas på sidelinjen.
Dom:
Brøndby IF har det svært, og fraværet af flere af deres profiler gør det ikke nemmere. Omvendt skal FC Midtjylland formentlig igang med en helt ny stil under Albert Capellas, som han næppe har nået at fintune på de få dage han har været i klubben. Buddet bliver, at de to hold spiller uafgjort. 2-2 ender det i en underholdene affære på Brøndby Stadion.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TIPSBLADET SPECIAL
Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
– Det har man nok aldrig set før
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
Her kan du se VM-lodtrækningen
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
MEDIE
Jonas Wind er i København
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
Vil være en af verdens største klubber om fem år
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
TIPSBLADETS DOM
– Det var vanvittigt brutalt!
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
NYHEDER
Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
NYHEDER
Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER
Manchester United dummede sig mod West Ham
DAGENS SPILFORSLAG
Brest moser mandefaldsramte Monaco
TIPSBLADET SPECIAL
Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
