Optakt: Brøndby IF – FC Nordsjælland

Tipsbladet varmer op til opgøret, som kan blive mesterskabsafgørende.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 18:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3+ og Viaplay
Hashtag: #biffcn #sldk

Holdnyt:
Brøndby IF

Vestegnsklubben har ikke meget at spille for. Klubben indtager en skuffende sjetteplads og med to kampe tilbage, kan Jesper Sørensen og co. ikke nå tredjepladsen, som sikrer europæisk fodbold.

Efter to flotte sejre over FC København og Randers FC kom Brøndby ned på jorden igen med et nederlag til ærkerivalerne på hjemmebane og et uafgjort resultat mod Viborg FF.

Og det er ikke kun resultaterne, som er svingende. Brøndby har haft svært ved at få gang i det offensive spil.
Det bliver spændende at se, hvordan Brøndby griber kampen an. De har jo intet at spille for, så kan man forestille sig, at cheftræner Jesper Sørensen prøver nogle ting af rent taktisk? De må tiden vise.

Det vil i hvert fald ærgre københavnerne, hvis Brøndby vælger netop denne kamp at eksperimenterer i. Det er sjældent, at en FCK-fan holder med Brøndby eller ønsker noget godt for de blågule. Men for en sjælden gang håber man på Østerbro, at Brøndby får succes – bare lige i denne kamp.

Daniel Wass afsoner sidste karantænedag efter sin vanvidstackling på Elias Jelert, og han er derfor ikke med. Til gengæld er Mathias Greve skadesfri igen. 

FC Nordsjælland

I modsætning til Brøndby har FC Nordsjælland fortsat alt at spille for. I skrivende stund er FC København kun et point foran FCN med to kampe igen. FCK skal en tur til Viborg, hvor hovedstadsklubben før har haft det svært. Derfor kan man sagtens se for sig, at FCK ikke tager alle tre point med hjem fra domkirkebyen. Og det giver FCN muligheden for at erobre førstepladsen igen, hvis de vinder i Brøndby.

Efter at have været inde i en dårlig stime rent resultatmæssigt har FCN ikke tabt i de seneste tre kampe. Farum-klubben har et godt tag på Brøndby. De tre seneste opgør mellem de to klubber er endt med FCN-sejr, og vi skal tilbage til 20. februar sidste år for at finde Brøndbys seneste sejr over FCN.

Det kan næsten ikke andet end at blive en chancerig kamp – i hvert fald i den ene ende. FCN skal nemlig bruge en sejr, ellers begynder det for alvor at se sort ud.

Martin Frese og Jacob Steen Christensen er tilbage efter henholdsvis skade og karantæne, mens Wahid Faghir og Emiliano Marcondes er ude med skader.

Karantæner:

Brøndby: Daniel Wass
FC Nordsjælland: Ingen 

Bud på startopstillinger:

Brøndby IF (3-4-3): Hermansen – Tshiembe, Lauritsen, Winther – Mensah, Slimane, Radosevic, Riveros – Kvistgaarden, Omoijuanfo, Vallys


FC Nordsjælland (4-3-3): A. Hansen – Villadsen, K. Hansen, Nagalo, Svensson – Dorgeles, Bidstrup, Christensen – Diomandé, Nygren, Nuamah

Dom:

FC Nordsjælland spiller om guldet og har et godt tag på Brøndby. Farum-klubben tager en 2-0-sejr.





AC_Horsens_1 LIVE

LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne

Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Han er færdig i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Spår stor transferaktivitet i FC København

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade