Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 18:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3+ og Viaplay
Hashtag: #biffcn #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF
Vestegnsklubben har ikke meget at spille for. Klubben indtager en skuffende sjetteplads og med to kampe tilbage, kan Jesper Sørensen og co. ikke nå tredjepladsen, som sikrer europæisk fodbold.
Efter to flotte sejre over FC København og Randers FC kom Brøndby ned på jorden igen med et nederlag til ærkerivalerne på hjemmebane og et uafgjort resultat mod Viborg FF.
Og det er ikke kun resultaterne, som er svingende. Brøndby har haft svært ved at få gang i det offensive spil.
Det bliver spændende at se, hvordan Brøndby griber kampen an. De har jo intet at spille for, så kan man forestille sig, at cheftræner Jesper Sørensen prøver nogle ting af rent taktisk? De må tiden vise.
Det vil i hvert fald ærgre københavnerne, hvis Brøndby vælger netop denne kamp at eksperimenterer i. Det er sjældent, at en FCK-fan holder med Brøndby eller ønsker noget godt for de blågule. Men for en sjælden gang håber man på Østerbro, at Brøndby får succes – bare lige i denne kamp.
Daniel Wass afsoner sidste karantænedag efter sin vanvidstackling på Elias Jelert, og han er derfor ikke med. Til gengæld er Mathias Greve skadesfri igen.
FC Nordsjælland
I modsætning til Brøndby har FC Nordsjælland fortsat alt at spille for. I skrivende stund er FC København kun et point foran FCN med to kampe igen. FCK skal en tur til Viborg, hvor hovedstadsklubben før har haft det svært. Derfor kan man sagtens se for sig, at FCK ikke tager alle tre point med hjem fra domkirkebyen. Og det giver FCN muligheden for at erobre førstepladsen igen, hvis de vinder i Brøndby.
Efter at have været inde i en dårlig stime rent resultatmæssigt har FCN ikke tabt i de seneste tre kampe. Farum-klubben har et godt tag på Brøndby. De tre seneste opgør mellem de to klubber er endt med FCN-sejr, og vi skal tilbage til 20. februar sidste år for at finde Brøndbys seneste sejr over FCN.
Det kan næsten ikke andet end at blive en chancerig kamp – i hvert fald i den ene ende. FCN skal nemlig bruge en sejr, ellers begynder det for alvor at se sort ud.
Martin Frese og Jacob Steen Christensen er tilbage efter henholdsvis skade og karantæne, mens Wahid Faghir og Emiliano Marcondes er ude med skader.
Karantæner:
Brøndby: Daniel Wass
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-3): Hermansen – Tshiembe, Lauritsen, Winther – Mensah, Slimane, Radosevic, Riveros – Kvistgaarden, Omoijuanfo, Vallys
FC Nordsjælland (4-3-3): A. Hansen – Villadsen, K. Hansen, Nagalo, Svensson – Dorgeles, Bidstrup, Christensen – Diomandé, Nygren, Nuamah
Dom:
FC Nordsjælland spiller om guldet og har et godt tag på Brøndby. Farum-klubben tager en 2-0-sejr.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
Hjulmand og co. taber stort skridt
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Iran kommer med krav før VM
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE