Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Aydin Uslu
På TV: 6’eren
Hashtag: #bifrfc #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF
Niels Frederiksens mandskab kom efter en fantastisk periode ned på jorden igen før landsholdspausen, da de i grundspillets sidste spillerunde blev skilt ad af AaB.
Holdet fra den københavnske Vestegn skal tilbage på sporet igen, hvis de vil holde trit med særligt FC København på Superligaens førsteplads. Før mesterskabsspillet starter, så er Brøndby IF på tredjepladsen – to point bag FC Midtjylland og otte point bag FC København.
Niels Frederiksen og det øvrige trænerteam i Brøndby kan glæde sig over, at stort set hele truppen er skadesfri. Kevin Mensah er dog ude resten af sæsonen med en knæskade. Peter Bjur har været ukampdygtig stort set hele sæsonen, men han burde snart være tilbage. Simond Hedlund bør også være fri for sin sygdom, der holdte ham ude mod AaB.
Brøndby finder deres største hovedbrud i forsvaret, hvor Henrik Heggheim er fraværende. Den norske stopper fik rødt kort mod AaB, og sidder derfor ude med karantæne i de næste tre spillerunder. Det åbner døren for Kevin Tshiembe eller Frederik Alves Ibsen.
Randers FC
Kronjyderne fik tiltrænkt oprejsning i grundspillets sidste to spillerunder, da de besejrede Silkeborg IF og fik uafgjort mod SønderjyskE. I begge opgør kom Randers på måltavlen, hvilket var en udfordring i forårets første tre Superliga-kampe.
Vigtigst af alt fik de gang i Stephen Odey igen, som ikke har scoret siden oktober sidste år i Superligaen. Randers FC har syv point op til Brøndby og de kan med en sejr for alvor melde sig ind i bronzekampen igen.
Til opgøret mod mod Brøndby må Thomas Thomasberg se bort fra Alhaji Kamara, Marvin Egho, Mikkel Kallesøe og Joel Kabongo.
De to førstnævnte har været fraværende hele foråret, mens Kamara blot har optrådt i det første opgør mod Leicester. Kallesøe har siddet ude de seneste tre spillerunder. Randers FC har ingen spillere i karantæne.
Karantæne:
Brøndby IF: Henrik Heggheim
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Hermansen – Rosted, Maxsø, Tshiembe – Bruus, Radosevic, Slimane, Bell, Riveros – Divkovic, Hedlund
Randers FC (4-4-2): Carlgren, Kopplin, Piesinger, Graves, Bundgaard – Kehinde, Johnsen, Lauenborg, Ankersen – Odey, Hammershøy-Mistrati
Profilen:
Stephen Odey har de seneste kampe vist hvorfor Randers valgte at købe ham fri i KRC Genk for et stort beløb. Han besidder en enorm speed og er gift for ethvert Superliga-forsvar. På hjemmebane må Brøndby forvente at være mest på bolden, og her kan gæsterne med nigerianeren som spydspids lukrere på omstillinger.
Vidste du, at…
Randers FC har det ualmindeligt svært mod Brøndby. Blot en gang siden 2014 er det lykkedes dem at tage alle tre point over søndagens modstander. Hjemme på eget græs har Brøndby ikke tabt til Randers i knap otte år.
Dom:
Brøndby IF skal rejse sig på hjemmebane, men de er oppe mod et Randers-mandskab der igen er ved at finde melodien efter en hård start på foråret. Brøndby kan læne sig op af, at de ikke har tabt til Kronjyderne på hjemmebane i otte år. Den statistik fortsætter søndag. Dommen bliver, at Brøndby vinder opgøret med 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
Forlænger med to Superliga-talenter
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
City-ejer sælger klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
Benhård transfermelding
NYHEDER
