Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Parken
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3+
Hashtag: #fckagf #sldk
Holdnyt:
FC København:
Sikke en uge det har været for FC København.
Først en livsvigtig derby-sejr som atter sendte FCK til tops i Superligaen, og så en pokaltitel torsdag der holder drømmen om The Double i live.
Ja, lige nu er det sjovt at være FCK-fan, og det kan blive endnu sjovere, hvis man formår at vinde over AGF søndag. Sker det, så kommer guldet for alvor tæt på. Det bliver dog ikke nogen nem opgave, for udover at møde et særdeles formstærkt hold så må Jacob Neestrup atter grave dybt, når han skal sammensætte sin startellever.
I pokalsejren over AaB udgik Lukas Lerager under opvarmningen med et slag på læggen, og Rasmus Falk måtte skiftes ud i slutningen af første halvleg, efter han tidligere på ugen vrikkede om på træningsbanen. Begge arbejdes der intenst på at gøre klar til søndag. Mohamed Daramy var med i truppen efter sin skade mod Brøndby, men kom aldrig ind, og det lufter jo spørgsmålet, om han egentlig er helt klar til at spille fra start. Alle tre spillere er i FC Københavns kamptrup, hvor også unge Oscar Højlund og Thomas Jørgensen kan få deres førsteholdsdebut.
Derudover må Neestrup undvære trekløveren Claesson, Haraldsson og Stamenic, der alle har karantæne. Der bliver altså trængsel på de pladser i Parken, der er reserveret til FC Københavns ukampdygtige spillere, som også tæller Cornelius, Zeca, Boilesen og Khocholava.
AGF:
Gulddrømmene led et gevaldigt knæk sidste weekend, da AGF hjemme på et toptændt Ceres Park “blot” formåede at spille 1-1 mod FC Nordsjælland. Længe flirtede man med nederlaget, som for alvor havde slukket drømmene, men så udlignede Peter Bjur på et direkte frispark i tillægstiden.
Skal AGF drømme rigtig stort, så er man pisket til sejr i Parken, og det er ikke noget, man bare lige gør i AGF. Det er snart tre år siden, at århusianerne sejrede i nationalarenaen, så holdet skal leve op til 2023-form og tilføre lidt mere, hvis den triumf skal gentages.
Sikkert er det, at Uwe Röslers bomstærke defensiv skal spille op til sit maksimale, og så skal man håbe, at Patrick Mortensen får gang i målformen igen. Han har scoret to gange i mesterskabsspillet, men begge mål er scoret på straffespark.
Ellers handler det om medaljer for AGF, der ganske imponerende kun har tabt en enkelt kamp i 2023.
AGF kan glæde sig over igen at have Thomas ‘TK’ Kristensen og Oliver Lund i kamptruppen, efter at begge har siddet ude med længere skader. Jelle Duin og Benjamin Hvidt er fortsat ude.
Karantæner:
FC København: Viktor Claesson, Hákon Arnar Haraldsson, Marko Stamenic
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Kamil Grabara – Elias Jelert, Denis Vavro, Valdemar Lund, Christian Sørensen – Lukas Lerager, William Clem, Rasmus Falk – Diogo Goncalves, Jordan Larsson, Mohamed Daramy
AGF (3-4-2-1): Jesper Hansen – Tobias Mølgaard, Frederik Tingager, Yann Bisseck – Felix Beijmo, Mads Emil Madsen, Nicolai Poulsen, Gift Links – Mikkel Duelund, Mikael Anderson – Patrick Mortensen
Dom:
FCK leverede ingen stor præstation mod AaB, men det, der kendetegner et tophold, er, at man vinder selv på de knap så gode dage. Det gjorde FCK, og selv om man er presset på spillermateriale i øjeblikket, så bliver der gravet dybt af dem, der er klar. Om de kan hive sig op til at levere nok til at slå AGF er spørgsmålet. AGF har været stærke og indkasserer fortsat ikke mange mål. De scorer heller ikke meget, og søndagens match bliver også en tæt en af slagsen.
FCK leverer dog lige akkurat nok til at nappe de tre point. Buddet herfra er, at de forsvarende mestre vinder 1-0 og endegyldigt begraver AGF’s gulddrømme.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
MEDIE
Overraskende skifte lurer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW