Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Parken
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3+
Hashtag: #fckagf #sldk
Holdnyt:
FC København:
Sikke en uge det har været for FC København.
Først en livsvigtig derby-sejr som atter sendte FCK til tops i Superligaen, og så en pokaltitel torsdag der holder drømmen om The Double i live.
Ja, lige nu er det sjovt at være FCK-fan, og det kan blive endnu sjovere, hvis man formår at vinde over AGF søndag. Sker det, så kommer guldet for alvor tæt på. Det bliver dog ikke nogen nem opgave, for udover at møde et særdeles formstærkt hold så må Jacob Neestrup atter grave dybt, når han skal sammensætte sin startellever.
I pokalsejren over AaB udgik Lukas Lerager under opvarmningen med et slag på læggen, og Rasmus Falk måtte skiftes ud i slutningen af første halvleg, efter han tidligere på ugen vrikkede om på træningsbanen. Begge arbejdes der intenst på at gøre klar til søndag. Mohamed Daramy var med i truppen efter sin skade mod Brøndby, men kom aldrig ind, og det lufter jo spørgsmålet, om han egentlig er helt klar til at spille fra start. Alle tre spillere er i FC Københavns kamptrup, hvor også unge Oscar Højlund og Thomas Jørgensen kan få deres førsteholdsdebut.
Derudover må Neestrup undvære trekløveren Claesson, Haraldsson og Stamenic, der alle har karantæne. Der bliver altså trængsel på de pladser i Parken, der er reserveret til FC Københavns ukampdygtige spillere, som også tæller Cornelius, Zeca, Boilesen og Khocholava.
AGF:
Gulddrømmene led et gevaldigt knæk sidste weekend, da AGF hjemme på et toptændt Ceres Park “blot” formåede at spille 1-1 mod FC Nordsjælland. Længe flirtede man med nederlaget, som for alvor havde slukket drømmene, men så udlignede Peter Bjur på et direkte frispark i tillægstiden.
Skal AGF drømme rigtig stort, så er man pisket til sejr i Parken, og det er ikke noget, man bare lige gør i AGF. Det er snart tre år siden, at århusianerne sejrede i nationalarenaen, så holdet skal leve op til 2023-form og tilføre lidt mere, hvis den triumf skal gentages.
Sikkert er det, at Uwe Röslers bomstærke defensiv skal spille op til sit maksimale, og så skal man håbe, at Patrick Mortensen får gang i målformen igen. Han har scoret to gange i mesterskabsspillet, men begge mål er scoret på straffespark.
Ellers handler det om medaljer for AGF, der ganske imponerende kun har tabt en enkelt kamp i 2023.
AGF kan glæde sig over igen at have Thomas ‘TK’ Kristensen og Oliver Lund i kamptruppen, efter at begge har siddet ude med længere skader. Jelle Duin og Benjamin Hvidt er fortsat ude.
Karantæner:
FC København: Viktor Claesson, Hákon Arnar Haraldsson, Marko Stamenic
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Kamil Grabara – Elias Jelert, Denis Vavro, Valdemar Lund, Christian Sørensen – Lukas Lerager, William Clem, Rasmus Falk – Diogo Goncalves, Jordan Larsson, Mohamed Daramy
AGF (3-4-2-1): Jesper Hansen – Tobias Mølgaard, Frederik Tingager, Yann Bisseck – Felix Beijmo, Mads Emil Madsen, Nicolai Poulsen, Gift Links – Mikkel Duelund, Mikael Anderson – Patrick Mortensen
Dom:
FCK leverede ingen stor præstation mod AaB, men det, der kendetegner et tophold, er, at man vinder selv på de knap så gode dage. Det gjorde FCK, og selv om man er presset på spillermateriale i øjeblikket, så bliver der gravet dybt af dem, der er klar. Om de kan hive sig op til at levere nok til at slå AGF er spørgsmålet. AGF har været stærke og indkasserer fortsat ikke mange mål. De scorer heller ikke meget, og søndagens match bliver også en tæt en af slagsen.
FCK leverer dog lige akkurat nok til at nappe de tre point. Buddet herfra er, at de forsvarende mestre vinder 1-0 og endegyldigt begraver AGF’s gulddrømme.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
NYHEDER
Her vil Mike Tullberg have forstærkninger
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
NYHEDER
Stor ydmygelse
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
Wrexham slår Premier League-klub
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER