Optakt: FC København – Brøndby IF

Et nyt New Firm-opgør står for døren, men er der overhovedet tvivl om udfaldet i en kamp med Superligaens førerhold mod formsvage Brøndby IF?



Status:
FC København har ikke tabt til Brøndby IF i Parken siden september 2004, hvor mandskabet fra Vestegnen vandt 3-1. Dengang var én af målscorerne Johan Absalonsen. Han er i dag i FCK-folden uden at få den store spilletid, så det er sandt for dyden lang tid siden, at Brøndby er taget fra Parken med noget brugbart udover tre uafgjorte i de sidste 10 kampe på Østerbro. I øjeblikket er FC København Superligaens bedste mandskab. Effektive angribere og påpasselige forsvarsspillere kendetegner holdet, og Brøndby i dets nuværende forfatning burde ikke være noget problem for københavnerne. Man går forgæves, hvis man håber at blænde op for et New Firm-opgør, som kan hamle op med de flotte og lige kampe fra midten af 00’erne.

Brøndby IF derimod er en anden historie. Som Tipsbladet skrev tidligere på ugen, har Auri fået en katastrofestart som Brøndby-træner med et historisk lavt pointgennemsnit på 1,08, hvilket giver ham den lidet flatterende titel som den dårligste Brøndby-træner i Superligaens historie. Ikke just den mest opmuntrende statistik at gå ind til en prestigefyldt kamp med, men Brøndby kan næsten kun overraske. Dog har der været visse lyspunkter forbundet med Simon Makienok, der har ageret solid target-man i flere kampe.

Profil:
Thomas Kristensen har set skarp og selvtillidsfyldt ud de seneste kampe, og mod AGF dominerede han midtbanen med flere gode bolderobringer og hurtige kombinationer. Hvis han vinder kampen om midtbanen mod Mike Jensen og Franck Semou, kommer angrebene til at rulle i bølger ned mod Michael Tørnes’ BIF-mål.

Dom:
FC København er for stærke, og Brøndby har ikke fået en udebanesejr i otte kampe. De er et hold, der fortsat er ramt på selvtilliden, og FC København vil foretage kort proces. Superligaens nummer 1 vinder 3-1.

Bud på startopstillinger:

FC København (4-4-2):
Johan Wiland – Lars Jacobsen, Ragnar Sigurdsson, Sölvi Ottesen, Bryan Oviedo – Cristián Bolaños, Thomas Kristensen, Claudemir, Nicolai Jørgensen – Cesar Santin, Andreas Cornelius

Karantæner: Ingen
Skader: Ingen

Brøndby IF(4-5-1):
Michael Tørnes – Anders Randrup, Daniel Stenderup, Clarence Goodson, Daniel Norouzi – Dennis Rommedahl, Mike Jensen, Michael Krohn-Dehli, Franck Semou, Jens Stryger Larsen – Simon Makienok.

Karantæner: Ingen
Skader: Martin Bernburg





Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris




Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Brøndby IF – Sønderjyske

Det har jeg ikke set før i Superligaen

AGF – Viborg FF



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Randers FC – FC Fredericia

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Neestrup: ‘Fuck det!’

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Real Madrid taber

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Scoringsfattigt i Silkeborg

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neymar overvejer karrierestop

Alexander Lind revser Superliga-profil

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele