Status:
FC København har ikke tabt til Brøndby IF i Parken siden september 2004, hvor mandskabet fra Vestegnen vandt 3-1. Dengang var én af målscorerne Johan Absalonsen. Han er i dag i FCK-folden uden at få den store spilletid, så det er sandt for dyden lang tid siden, at Brøndby er taget fra Parken med noget brugbart udover tre uafgjorte i de sidste 10 kampe på Østerbro. I øjeblikket er FC København Superligaens bedste mandskab. Effektive angribere og påpasselige forsvarsspillere kendetegner holdet, og Brøndby i dets nuværende forfatning burde ikke være noget problem for københavnerne. Man går forgæves, hvis man håber at blænde op for et New Firm-opgør, som kan hamle op med de flotte og lige kampe fra midten af 00’erne.
Brøndby IF derimod er en anden historie. Som Tipsbladet skrev tidligere på ugen, har Auri fået en katastrofestart som Brøndby-træner med et historisk lavt pointgennemsnit på 1,08, hvilket giver ham den lidet flatterende titel som den dårligste Brøndby-træner i Superligaens historie. Ikke just den mest opmuntrende statistik at gå ind til en prestigefyldt kamp med, men Brøndby kan næsten kun overraske. Dog har der været visse lyspunkter forbundet med Simon Makienok, der har ageret solid target-man i flere kampe.
Profil:
Thomas Kristensen har set skarp og selvtillidsfyldt ud de seneste kampe, og mod AGF dominerede han midtbanen med flere gode bolderobringer og hurtige kombinationer. Hvis han vinder kampen om midtbanen mod Mike Jensen og Franck Semou, kommer angrebene til at rulle i bølger ned mod Michael Tørnes’ BIF-mål.
Dom:
FC København er for stærke, og Brøndby har ikke fået en udebanesejr i otte kampe. De er et hold, der fortsat er ramt på selvtilliden, og FC København vil foretage kort proces. Superligaens nummer 1 vinder 3-1.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2):
Johan Wiland – Lars Jacobsen, Ragnar Sigurdsson, Sölvi Ottesen, Bryan Oviedo – Cristián Bolaños, Thomas Kristensen, Claudemir, Nicolai Jørgensen – Cesar Santin, Andreas Cornelius
Karantæner: Ingen
Skader: Ingen
Brøndby IF(4-5-1):
Michael Tørnes – Anders Randrup, Daniel Stenderup, Clarence Goodson, Daniel Norouzi – Dennis Rommedahl, Mike Jensen, Michael Krohn-Dehli, Franck Semou, Jens Stryger Larsen – Simon Makienok.
Karantæner: Ingen
Skader: Martin Bernburg
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
NYHEDER