Optakt: FC København – Brøndby IF

Et nyt New Firm-opgør står for døren, men er der overhovedet tvivl om udfaldet i en kamp med Superligaens førerhold mod formsvage Brøndby IF?



Status:
FC København har ikke tabt til Brøndby IF i Parken siden september 2004, hvor mandskabet fra Vestegnen vandt 3-1. Dengang var én af målscorerne Johan Absalonsen. Han er i dag i FCK-folden uden at få den store spilletid, så det er sandt for dyden lang tid siden, at Brøndby er taget fra Parken med noget brugbart udover tre uafgjorte i de sidste 10 kampe på Østerbro. I øjeblikket er FC København Superligaens bedste mandskab. Effektive angribere og påpasselige forsvarsspillere kendetegner holdet, og Brøndby i dets nuværende forfatning burde ikke være noget problem for københavnerne. Man går forgæves, hvis man håber at blænde op for et New Firm-opgør, som kan hamle op med de flotte og lige kampe fra midten af 00’erne.

Brøndby IF derimod er en anden historie. Som Tipsbladet skrev tidligere på ugen, har Auri fået en katastrofestart som Brøndby-træner med et historisk lavt pointgennemsnit på 1,08, hvilket giver ham den lidet flatterende titel som den dårligste Brøndby-træner i Superligaens historie. Ikke just den mest opmuntrende statistik at gå ind til en prestigefyldt kamp med, men Brøndby kan næsten kun overraske. Dog har der været visse lyspunkter forbundet med Simon Makienok, der har ageret solid target-man i flere kampe.

Profil:
Thomas Kristensen har set skarp og selvtillidsfyldt ud de seneste kampe, og mod AGF dominerede han midtbanen med flere gode bolderobringer og hurtige kombinationer. Hvis han vinder kampen om midtbanen mod Mike Jensen og Franck Semou, kommer angrebene til at rulle i bølger ned mod Michael Tørnes’ BIF-mål.

Dom:
FC København er for stærke, og Brøndby har ikke fået en udebanesejr i otte kampe. De er et hold, der fortsat er ramt på selvtilliden, og FC København vil foretage kort proces. Superligaens nummer 1 vinder 3-1.

Bud på startopstillinger:

FC København (4-4-2):
Johan Wiland – Lars Jacobsen, Ragnar Sigurdsson, Sölvi Ottesen, Bryan Oviedo – Cristián Bolaños, Thomas Kristensen, Claudemir, Nicolai Jørgensen – Cesar Santin, Andreas Cornelius

Karantæner: Ingen
Skader: Ingen

Brøndby IF(4-5-1):
Michael Tørnes – Anders Randrup, Daniel Stenderup, Clarence Goodson, Daniel Norouzi – Dennis Rommedahl, Mike Jensen, Michael Krohn-Dehli, Franck Semou, Jens Stryger Larsen – Simon Makienok.

Karantæner: Ingen
Skader: Martin Bernburg





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Peger på ham som ny Superliga-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Storklub har kontaktet Brøndby

‘Det er slut’

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Optakt: Mexico – Sydafrika

OB jagter tidligere Superliga-profil

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

FCK henter svensk talent